1000Kitap Logosu
Resim
Riccon İlhan Doğan

Riccon İlhan Doğan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.0
10 Kişi
31
Okunma
2
Beğeni
2.893
Gösterim
Unvan
Türk Beden Dili Uzmanı, Yazar
Doğum
Ankara, Türkiye, 1966
Yaşamı
Türkiye doğumlu olan İlhan Doğan, Ankara’da Dil Tarih Coğrafya okurken, dil eğitimi almak amacıyla Almanya’ya gitmiştir. Hayali olan Tiyatro eğitimini almak için İtalya’ya geçerek Roma’da “Comedia dell Arte” da üç yıl öğrenim gördükten sonra İsviçre’de AKAD Enstitüsü’nde Ruh Bilimleri ve Eğitim Psikolojisi üzerine eğitimini tamamlamıştır. Tiyatro ile psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek Riccon Tekniği’ni geliştiren İlhan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırarak 1996 yılında Riccon Akademi’yi kurmuştur İsviçre Cumhurbaşkanı Sn. Pascal Couchepin, Avrupa Birliği Parlamenterleri, kamu görevlilerine, bilim adamlarına, Hollywood Universal Studios artistlerine beden dilinin doğru kullanımı ve düşünce okuma teknikleri üzerine eğitimler vermiştir. Selanik Üniversitesi, Urbino Üniversitesi, İsviçre Üniversitesi, Helsinki, Riga, Rusya ve Çin’de ki üniversiteler gibi çeşitli ülkelerde ACCENT’in genç bilim adamlarına yönelik projesi kapsamında iletişim eğitimleri vermiştir. Ayrıca birçok eğitim kurumu, belediyeler, huzur evleri, İsviçre Askeri Birliği’ne “İletişim ve Kişisel Gelişim” üzerine eğitimler veren Doğan, RTL Televizyonu, Toyota, Audi, Mercedes Benz, Siemens, İkea, Migros, Metro Group, Carrefour, Toblerone, Novartis, Pfizer, Rolex gibi dünyanın önde gelen marka yöneticilerine ve çalışanlarına spesifik eğitimler düzenlemiştir.. Sosyal sorumluluk çalışmalarını “help yourself” adı altında kurumsallaştıran Doğan, bu çalışmalarından dolayı Lüksemburg, İsviçre ve Güney Afrika’da yılın adamı ödüllerine layık görülerek, Afrika Swaziland’da 7 yıl boyunca ülke genelinde yapılanma ve “Eğitim Seferberliği” hizmetlerinden dolayı Swaziland Kralı tarafından “Lord” ünvanı almıştır. Riccon İlhan Doğan’ın uluslar arası toplam 9 kitabı yayımlanmış, bunlardan “Düşünce Okuma Tekniği”, “Bedenin Dili”, “Şiddet out Şefkat in”, “Şempanze Çocuklar”isimli kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir.
128 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
2015 yılını Şempanze Çocuklar ile kapattım. Kitabın isminin neden Şempanze Çocuklar olduğunu başta anlamamıştım, merakım kitabın orta kısımlarında son buldu: Swaziland'da aile içi veya dışı tecavüz oldukça yaygındır. Nüfusun %35'i AİDS pozitiftir. Hal böyle olunca gayri meşru çocukların sayısı da epey fazla. İstenmeyen bu çocuklardan kurtulmak için genelde vahşi doğa tercih ediliyor. Ormana bırakılan bebekler ya ölüyor ya da maymunlar tarafından yetiştiriliyor. Ormanda araştırma yapan ekipler bu vahşi çocukların bazılarını buluyorlar. Evet, hepimizin bildiği Tarzan'ın hikayesini andırıyor bu bize. Keşke film/animasyon/kurgu olsaydı okuduklarım ancak ne yazık ki gerçek. İsviçre tarafından yürütülen bir yardım organizasyonuna gönüllü olarak katılan yazar Swaziland'te yaşadığı gerçek olayları aktarıyor bizlere. Ülkenin içler acısı ahvalini öyle güzel dile getirmiş ki neredeyse her satırını alıntı yapma isteği duydum okurken. Açlığı, sefaleti, yerlilerin kendi ülkelerinde köle oluşunu, her an her dakika tecavüz tehlikesi ile karşı karşıya olan çocukları, AIDS'in yaygın bir hastalık olmasına karşın halkın bu konudaki cehaletini, yardım organizasyonu adı altında kara para aklayanları veya zimmetine para geçirenleri, halkı açlıktan kırılırken zenginlik içinde yüzen ve 13 karısı ile partiler veren Kralı ve dahasını harika bir dille sorgulamış, yermekten çekinmemiş Riccon Doğan.
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
Kısır Döngü
Bu kitap nice yardım kuruluşlarının insanlık adına çıktığını söylediği yolda yine insanlığın ayağına ket vurmaktan öteye geçmediğini bana bir kez daha idrak ettirdi. Belki bizi kendi başımıza bıraksalar her sey daha iyi olur. Bize yardım etmesinler bizim iyiligimizi düşünmesinler bizim adımıza düşünmesinler insanlığı rahat bıraksınlar; Kendilerini tanrılarımız sananlar. Tv de (ki yıllardır izlemiyorum) aklımızla alay eden haberler sürekli ve sürekli ve sürekli bizim için neyin iyi olduğunu (birbirinden bağımsız görünüp dil birliği yapmış gibi birbirinin sözünü dogrular ortak konularda ortak tavsiyeler veren yine belli bir dönem sonra bir önceki iddalarini yalanlar nitelikte yapılan tavsiyeler, bizi öldürmeler, kanser etmeler, vs. ) uzmanlar yakamızı bıraksalar olmaz mı? Ah! Kısır döngüsü hep aynı dünya geçmişin menfaat perest rahiplerinin yerini alan tv doktorları, uzmanlar, psikologlar, pedogoglar, bilmem hertelden çalan uzmanlar bıraksanız yakamızı olmazmı?
Okuyacaklarıma Ekle
128 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Kitabı olurken, Bir ülkenin sahibi olarak bilinen bir zampara ve her yıl bir evlilik yaparak halkını gayri ahlaki yaşamlara sevk eden, aile içi tecavüz ve çocuk tecavüzünü meşru kılan süper lüks hayat yaşayan kalbur üstü bir sistemin kölesi ve swaziland'ın 3.ncü kralıdır. Nüfusun %35 AIDS, ve uyuşturucu ile telef olan insanlar. İnsanları açlık ve eğitimsiz bırakarak rahat yönetmek için canavarlaşmış bir kapitalist sistemi göreceksiniz. Tecavüzler sonucu dünyaya gelmiş çocukları ormanın karalığına bırakarak şempanze olmuş bir nesli göreceksiniz. Dünyada yardım eli altında toplanan ve Afrika ülkelerine refah götüreceğiz diyerek ceplerine dolduran vampirleşmiş insanları göreceksiniz. Hemcinsine bu kadar cabavarsına davaracak tek varlık ve MAHLUKAT bu kitabı okuyunca İNSAN olduğunu tekrar zihinimde tescil ettim. RİCCON İLHAN DOĞAN bir yardım projesindeki gözlemlerini yazmış okumanızı tavsiye ederim. Okuduğunuzda VİCDANLARIN öldüğünü bir daha farkedecesiniz. Bölge ve ülke olarak halinize şükür etme gereği bir duyacaksınız. #ezilenler
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.