Richard Brian Davis

Richard Brian Davis

7.0/10
2 Kişi
·
9
Okunma
·
1
Beğeni
·
304
Gösterim
Adı:
Richard Brian Davis
Unvan:
Akademisyen, Filozof, Yazar
Richard Brian Davis, Tyndale Üniversitesinde felsefe doçentidir. Aynı zamanda York Üniversitesi (Toronto, Kanada) Glendon Kolejinde de felsefe öğretmektedir.
Zaman bir madde midir? yoksa belki de gezegenlerin hareketine benzeyen bizim dışımızda bir şey midir? yoksa zaman kendi deneyimlerimizi anlamak için dünyayı yüklediğimiz bir şey midir midir ? zamandan kişisel bir tanıdığı git bahseden Şapkacı zamanın nitelikli deneysel bölümlerinden bahsederken belki de o kadar çılgın değildir
Bizim gibi özgür bir toplumda temel olarak üç seçeneğimiz vardır. Her şeyi bırakabilirsiniz. Kanunları değiştirmeye çalışabilirsiniz. Ya da ikisini de yapmayıp kanunlara uymayı zımnen kabul edebilirsiniz. Toplum sözleşmesi budur.
Alice basmakalıp kadın özelliklerini reddedip bunlardan kendini kurtarmaktadır. Roller ya da gereklilikler tarafından da kısıtlanmamıştır.
Neden belli bir tür ve sayıda silaha sahip olmak güvenliyken, silah kullanmak güvenli değildir?
Çoğumuzun daha ilkokul sıralarındayken Cin Ali ve Ayşegül serilerinden sonra eline alıp okuduğu, Alice'in tavşan deliğinin altındaki dünyasında kendini bulduğu, bir gün elinde saati olan bir tavşanla karşılaşma düşlerinde daldığı, daha sonra karşımıza filmi ile çıkıp kafamızdaki çılgın şapkacı modelini silip yerine Johny Deep i kafasındaki o kocaman şapkayla yeniden çizdiği (sizi bilemem ama bu benim için böyle oldu) Alice Harikalar Diyarında öyküsünün felsefe alanında uzman kişiler tarafından yeniden yorumlandığı makalelerden oluşan kitap...

-Aaa bak gerçekten - bu hiç aklıma gelmezdi -bu Alice de neymiş ama -yok artık Descartes'ten de mi, bu adamı da hala çözemedim -bunu Socrates'in söylemediğine emin miyiz -Alicein de Wittgenstein'den aşağı bir yanı yokmuş gerçekten... Tepkileriyle okudum kitabi.

Evet, Alice'nin Chesaire kedisi ile olan konuşmalarında, 'kellelerini alıııın' a karşı söylediklerinde ve kendini sorguladığı zamanlardaki felsefi söylemleri fark edip yorumlamak için bu kitabı okumaya gerek yok. Tabii bir kitabı okurken neleri kaçırabildiğini fark etmek, bu çocuk kitap benim anlayabileceğimden çok daha karmaşıkmış , yok artık bunun altından bu kadar karmaşık bir soru nasıl çıkar demek için ideal bir kitap...

(Bu kitaba bir kitabın incelemesi olarak bakıyorum şu an ve kitabı incelemeye çalıştığım için affınıza sığınıyorum)

Uzun lafın kısası acayip bir kitap. Felsefe ilginizi çekiyorsa kaçırmayın derim, Yok ilginizi çekmiyorsa aman iki adım uzak durun :))
Felsefeye başlamak için Sophie'nin Dünyası kitabını tercih etmiştim.Ancak felsefeye ilk defa başlayan biri olarak çok memnun olmadım.Bu bendeki bilgi eksikliğinden diyerek başka felsefe kitaplarına daldım.Bu kitap ta onlardan. Felsefi akıl yürütmeyi anlamak açısından çok faydalandım.Şimdi sırada "hobbit ve felsefe " kitabı var.Bu kitabı bitirince Alice Harikalar Diyarında kitabını bir kere daha ve daha bilinçli okudum. Ve elbette çocukken okuduğum Alice'le alakası olmayan bir keyif aldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Brian Davis
Unvan:
Akademisyen, Filozof, Yazar
Richard Brian Davis, Tyndale Üniversitesinde felsefe doçentidir. Aynı zamanda York Üniversitesi (Toronto, Kanada) Glendon Kolejinde de felsefe öğretmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 9 okur okudu.
  • 10 okur okuyacak.