Richard H. Thaler

Richard H. Thaler

Yazar
7.1/10
48 Kişi
·
110
Okunma
·
5
Beğeni
·
574
Gösterim
Adı:
Richard H. Thaler
Unvan:
Amerikalı Davranış Bilimi ve Ekonomisi Profesörü, Yazar
Doğum:
New Jersey, ABD, 12 Eylül 1945
Richard H. Thaler, davranışsal ekonomi ve finans ile ekonomi ve psikoloji arasındaki boşlukta yer alan karar verme psikolojisini inceler. Karar Araştırma Merkezi'nin direktörü ve Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu'ndaki Davranışsal Ekonomi Projesinin (Robert Shiller'le birlikte) ortak yönetmeni. En çok satan Nudge (2008) 'in ortak yazarıdır (Cass R. Sunstein'la birlikte). American Economics Review, Journal of Finance ve Journal of Political Economy gibi önde gelen dergilerde sayısız makalesi bulunmaktadır.
“ İnsanlar risklerin fazla olduğu yerlerde bile gerçekçi olmayacak biçimde iyimser olurlar. Evliliklerin yaklaşık yüzde 50’ si boşanmayla sonuçlanır ve bu da herkesin duyduğu bir istatistiktir. Fakat nikah töreninde hemen tüm çiftler evliliklerinde boşanma ihtimalinin sıfır olduğunu düşünürler — daha önce boşanmış olanların bile düşüncesi budur! “
Richard H. Thaler
Sayfa 50 - Pegasus Yayınları
İnsanlar tarla faresi değildir ama başkalarının ifadeleri ve yaptıklarından kolayca etkilenirler.
Richard H. Thaler
Sayfa 76 - pegasus
'' İnsanlar hayatlarını etkileyecek seçimler yapmak durumunda kaldıkları zaman, seçenek sayısının fazla olması bir fayda sağlamaz ve onlar seçimde zorlanırlar. O zaman bir dürtü hoş karşılanır. ''
Richard H. Thaler
Sayfa 104 - Pegasus Yayınları
Vergiyi hiç kuşkusuz kimse sevmez. Ama örneğin benzinde vergiyi artırmak, insanları daha az benzin yakan arabalar alma ve daha az araba kullanma konusunda uyaracak, sonuçta da hava kirliliği düşecektir. O zaman otomobil fabrikaları da daha az yakıt yakan arabalar üretmek için yeni teknolojilere yöneleceklerdir.
Richard H. Thaler
Sayfa 241 - Pegasus
Sosyal uygulamalar ve onları yansıtan yasalar çoğu zaman ısrarcı, devamlı olurlar ve bunun nedeni akılcı olmaları değil, çoğu zaman öz-kontrol sorunları yaşayan İnsanların, diğer İnsanları takip etmesidir.
Richard H. Thaler
Sayfa 306 - Pegasus
Cinayet haberleri intihar haberlerinden daha çok, her zaman görülen haberlerdir ve bu yüzden insanlarda yanlış olarak, cinayetlerde daha çok insan ölüyor inancı yaygındır.
'' İnsanlar öğrenmek için iyi fırsat bulamazsa, pratik yapmak da mükemmellik getirmez. İnsan her denemeden sonra ondan bilgi, deneyim edinirse öğrenme olasılığı artar. ''
Richard H. Thaler
Sayfa 102 - Pegasus Yayınları
Fakir insanların çoğu zaman kendilerine yardım amacıyla yaklaşan uyanıklar tarafından sömürüldükleri bir gerçektir.
Meyveyi göz hizasına koymak bir dürtme olarak kabul edilir. Ama hazır gıda ya da abur cubur yiyeceklerin yasaklanması dürtü sayılmaz.
Richard H. Thaler
Sayfa 17 - Pegasus
336 syf.
·3/10
Hürriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapan hem de New York Üniversitesinde öğretim görevlisi olan Selçuk Şirin’ in köşe yazısındaki tavsiye üzerine Dürtme isimli kitabı almış ve okumuş bulunmaktayım. Kitapta pek umduğumu buldum
diyemeceğim. Kitapta ABD ‘ nin genelde kendi vatandaşları için uyguladığı sosyal politikalarından , sağlıkla ilgili çalışmalardan ve emeklilik üzerine programlarından bahsetmektedir. Bu alanda uzman olan birisinin daha çok okumak isteyeceğini kitap olarak görüyorum.
334 syf.
·4/10
Dallarında ödül almış iki insanın oluşturduğu bir kitabı sert şekilde eleştirmek istemem ama, kitabın çoğunun laf kalabalığı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Kitapta yazılanlar neredeyse hep Amerikan halkına, yasalarına, onların yaşayış biçimlerine göre anlatılmış. Anlatılanları, dürtüleri kendimize göre uyarlamak ayrı bir uzmanlık gerektirir. Tabi bu mümkünse!
336 syf.
·10 günde·6/10
Bu kitap, insanların seçim yaparken nelerden etkilendiğini anlatmaya çalışırken, “dürtme” diye adlandırdıkları küçük etkilerin seçimleri çok yararlı şekilde değiştirebilecekleri üzerine bir tartışma sunuyor. Örneğin, çoğunluğun daha önce o seçimi yapmış olmasının, bir şeyi seçmede çok etkili olduğunu söylüyor. Yasa ve kuralların ise yasaklar getirmeden insanları yararlı olana yönlendirebileceğine işaret ediyor. Buna da bir örnek verecek olursak; organ bağışını arttırmak için ölen insanların yakınlarından izin almak yerine bütün insanların organ bağışı yapmak istediklerini default olarak varsayarak, bağış yapmak istemeyenlerin bu konuda başvuru yapması gerekliliği gibi bir prosedür konmasının, bağış yapmak istemeyenlerin sayısını azaltacağını söylüyor. Böyle küçük “dürtme”lerin seçimleri hala özgürlükçü kalarak etkileyebileceğini vurguluyorlar. Fakat nobel ödüllü yazar(lar) bu kitabın sanırım Amerika dışında okunabileceğini düşünmemişler ve bazı yerlerde sadece Amerikalıların bildiği detaylarla okuyucuyu boğmuşlar. Kitabın çoğu yerinde yaptıkları goy goy (bu arada hiç de eğlenceli adamlar da değiller) olmasa, verilmek istenen mesaj 325 sayfa yerine 100 sayfa da gayet rahat anlatılabilirdi. Biraz sıktı...
Alıntılarım: "..insanlara seçimden bir gün önce oy verip vermeyeceklerini sorarsanız, oy verme olasılıklarını %25'e kadar çıkartabilirsiniz. Ya da örneğin otomobil satışlarını artırma amacını düşünelim. Yapılan bir deneyde kırk binden fazla insana "Önümüzdeki 6 ay içinde yeni bir araba alma niyetiniz var mı?" diye sorulmuş ve sadece bu soru araba satışlarını %35 oranında arttırmıştır.." s.96
336 syf.
·3 günde·9/10
Bu hayatta gerçekten bir şeyleri öğrenmek ve farklı bakış açısı edinmek isteyen insanlar okumalı! Ama oturup üstüne düşünülmesi gereken, bölümleri ilgili olunduğu alanlar üzerine okumaya başlayarak ilerlemeli. Kitap hayattan örnekler ile içinde bulunduğumuz sistem ve insan davranışlarını gösteriyor. Davranışlarımızı/başkalarının davranışlarını ufak bir dürtme ile değiştirebilme oranından bahsediyor. Yasaklar yerine dürtmeler... Güzel bir öneri. Hayata uygulanabildiği ölçüde fayda alabileceğiniz bir kitap.
336 syf.
Kitap, karar alımı sürecinde uygulanması gereken yöntemleri ele alıyor ve bu durum "seçim mimarisi" adıyla anılıyor. Yaşam için dikkat edilmesi gereken 3 bütünleştirici olgu olan sağlık-zenginlik-mutluluk yolunda ilerliyor ve bunların temelinde yatan çeşitli sorunlar, çeşitli önermeler aracılığıyla çözüme kavuşturuluyor. Oluşturulan mimariler insanların özgürce seçebilme, seçmeyi kolaylaştırma ve uygun faydayı sağlama amacı taşıyor. Özünde bu kitabı politika oluşturma yetisi kazanmak isteyenlerin mutlaka okuması gerekiyor.
336 syf.
·4 günde·Puan vermedi
2017 Nobel Ekonomi ödüllü Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein tarafından hazırlanan kitap; sağlık, zenginlik ve mutlulukla ilgili kararları uygulamak alt başlığıyla çıkmış. Kitapta kararların uygulanması konusunda yol gösterici öneri ve fikirler söz konusu. Altını çizmeye değer gördüğüm, öğrendiğim, üzerine düşünme imkanı bulduğum meseleler oldu. Ancak kitap ABD özelinde uygulamalar üzerinden örneklerle konuyu açıklamaya çalıştığından, bize uzak sistem ve kavramların bizim gibi ABD dışında yaşayanlar için zorlayıcı ve zaman zaman da anlamsız buldum. İçinde yaşanılan topluma ait olmayan sosyal güvenlik, kredi vb. konularda yaşanılan problemlerin ayrıntılandırılması ve çevirinin de çoğu yönden aksaması nedeniyle 300 küsür sayfanın çoğu okuyucuyu zorlayacaktır.
336 syf.
·13 günde·7/10
Öncelikle benim gibi kitabın sadece ''Sağlık Zenginlik ve Mutluluk İlgili Kararları Uygulamak' kısmını okuyanlara duyurulur kitap bir ekonomi kitabı öncelikle kişisel gelişim kitabı değil yani genel olarak.bu yüzden biraz üzüldüm ve kitabı zor bitirdim anlamadığım çok şeyler vardı terim olarak değil tabikide olayları diyeyim mesela emeklilik üstünde çok fazla durduğunu gördüm ve ben daha 21 yaşındayım:) bununla ilgili alınacak önlemler vesaire. bu konuyu askıya aldım sanırım yaşlanmaya az kala anlayacağım bunları.İşin içine girmeyene kadar da bileceğimi sanmıyorum ama ileride ikinci kez okuyacağıma adım gibi eminim
Kitabın şu bölümüne kadar anlatılan konular genel olarak insan davranışları üzerinde.İnsanların nasıl haraket ettiklerini ve aslında nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır.Bana hissettirdiği kadarıyla kitap seni içine çekmiyor.Ama okuduğunda 'ha evet gerçekten de böyle oluyor' dedirten bölümleri var ve bi şeyler katacağın8 hissettiriyor.
314 syf.
·Puan vermedi
Firmaların tüketicileri yönlendirme gücünü gösteren bir kitap. Genel olarak güzel ancak coğrafyamızdaki tüketici alışkanlıklarından ve devlet - vatandaş ilişkisinden çok ABD'deki ekonomik sistem hakkında bilgi veriyor. Bu alana ilgi duymayan okurları sıkabilir.
336 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Psikolojiyle ilgilenen biri olarak büyük beklentilerle başladığım kitabın bi kısmından sonra ABD politikalarını derinlemesine anlatması doğrusu beni şaşırttı. Düşünerek okuduğunda 2008 kriziyle ilgili bile bilgi edinebiliyorsun fakat ayrı kulvarların uzun uzun anlatılmasının okuyucuyu yorduğunu düşünüyorum. Üzülerek söylüyorum ki bazı kısımları atlayarak okudum. Yine de alınması gereken çok fazla bilgi olduğunu düşüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard H. Thaler
Unvan:
Amerikalı Davranış Bilimi ve Ekonomisi Profesörü, Yazar
Doğum:
New Jersey, ABD, 12 Eylül 1945
Richard H. Thaler, davranışsal ekonomi ve finans ile ekonomi ve psikoloji arasındaki boşlukta yer alan karar verme psikolojisini inceler. Karar Araştırma Merkezi'nin direktörü ve Ulusal Ekonomik Araştırmalar Bürosu'ndaki Davranışsal Ekonomi Projesinin (Robert Shiller'le birlikte) ortak yönetmeni. En çok satan Nudge (2008) 'in ortak yazarıdır (Cass R. Sunstein'la birlikte). American Economics Review, Journal of Finance ve Journal of Political Economy gibi önde gelen dergilerde sayısız makalesi bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 110 okur okudu.
  • 17 okur okuyor.
  • 174 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.