1000Kitap Logosu
Robert E. Park

Robert E. Park

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.2
25 Kişi
77
Okunma
6
Beğeni
402
Gösterim
Tam adı
Robert Ezra Park
Unvan
Sosyolog
Doğum
Pensilvanya, ABD, 14 Şubat 1864
Ölüm
Tennessee, ABD, 7 Şubat 1944
Yaşamı
Park, 14 Şubat 1864 tarihinde , Harveyville, Luzerne County, Pennsylvania'da doğdu. O Red Wing, Minnesota'da büyüdü . Park , Michigan Üniversitesi'ne John Dewey altında eğitim verdiği yerde devam etti . Dewey, Park'ın kariyerini önümüzdeki yıllarda şekillendirmeye yardımcı olacak bir muhabir olan Franklin Ford'u tanıttı. 1887'de mezun olduktan sonra, Park'ın sosyal konulardaki kaygısı, özellikle şehirlerde ırk ile ilgili konular, onu bir gazeteci haline getirdi. Franklin Ford ve Parkı bir gazete, planlı Düşünce Haber iş kağıtları borsada değişiklikleri kaydedildi gibi kamuoyunu kuracağını,. Asla yayınlanmadı, ama Park hala gazeteci olarak kariyerine devam etti. 1887'den 1898'e kadar Park, Detroit , Denver , New York , Chicago ve Minneapolis'te gazeteci olarak çalıştı . Gazetecilikle karşılaşması sosyolojideki daha sonraki çalışmalarını etkiledi. ABD'nin çeşitli kentlerinde bir gazeteci olarak çalıştıktan sonra okudu psikoloji ve felsefe başka belirgin ile okurken pragmatist filozof , William James . Park , 1899 yılında Harvard'da bir MA kazanmıştır. Mezun olduktan sonra, Friedrich Wilhelm Üniversitesi'nde okumak için Almanya'ya gitmiştir. 1899-1900'de Berlin'de Georg Simmel ile felsefe ve sosyoloji okudu , Strasburg'da (1900) bir dönem geçirdi ve 1903'te Heidelberg'de Wilhelm Windelband ve Alfred Hettner altında doktorasını aldıMasse und Publikum adlı bir tez ile . Eine methodologische und soziologische Untersuchung ( Kalabalık ve Kamu: Bir metodolojik ve sosyolojik çalışma ). 1903-195'te, kısa bir süre sonra Harvard'da felsefede yardımcı doçent olarak 1903'te Amerika'ya döndü. Park, Booker T. Washington , güney Amerika'daki ırksal meselelerde çalışmak için onu Tuskegee Enstitüsü'ne davet edene kadar Harvard'da öğretti . Park Tuskegee Enstitüsü'nün bir yayıncısıydı ve daha sonra halkla ilişkiler müdürü oldu. Sonraki yedi yıl boyunca Park, Washington'da saha araştırması yaparak ve ders alarak çalıştı. 1910'da Park, ABD'nin yoksulluğunu Avrupa'daki yoksullukla karşılaştırmak için Avrupa'ya gitti. Yolculuktan kısa bir süre sonra, Washington, Park'ın yardımıyla, The Man Farthest Down'u (1913) yayınladı . Tuskegee'den sonra Park , 1914'te Chicago Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'ne , önce bir öğretim görevlisi olarak (1923'e kadar), daha sonra 1933'te emekli oluncaya kadar tam bir profesör olarak katıldı. Chicago'da geçirdiği süre boyunca, çalışmaya devam etti. İnsan ekolojisi ve ırk ilişkilerini öğretir . Chicago Üniversitesi'nden ayrıldıktan sonra Park Nashville, Tennessee'ye taşındı . Fisk Üniversitesi'nde , 1944'te, 79 yaşındayken ölümüne kadar ders verdi. Hayatı boyunca Park, akademik dünya içinde ve dışında tanınmış bir figür haline geldi. 1925'ten beri çeşitli zamanlarda Amerikan Sosyoloji Derneği ve Chicago Kentsel Ligi'nin başkanıydı ve Sosyal Bilimler Araştırma Konseyi üyesiydi .
96 syf.
Robert Ezra Park’ın yazdığı Sosyoloji ve Sosyal Bilimler; Sosyoloji Bilimine Giriş serisinin ilk kitabı. İçerik olarak, sosyoloji nasıl doğdu? Sosyolojinin diğer bilimler arasındaki yeri neydi? Tarih ile sosyolojinin arasında nasıl bir ilişki var? gibi soruları cevaplandırmakla kalmıyor; Spencer, Rene Worms, Hobbes, Giddings, Durkheim ve Le Bon gibi düşünürlerin ve kolektif zihnin, sosyal kontrol mekanizmaları üzerindeki etkilerinden de bahsediyor. Sosyolojinin araştırma ve soruşturma dönemi içinde olduğumuzu belirten sosyolog, ‘sosyal araştırma nedir?’ sorusunu ortaya atıp sorunları sınıflandırarak sorduğu soruya açıklık getirmeye çalışıyor. Ayrıca Park, kitabının büyük bölümüne hakim olan sosyoloji-tarih ilişkisine; “Tarihsel olarak, sosyolojinin kökenleri tarihtedir.” , “...insan doğasının tarih somut, sosyoloji de soyut bilimidir.” şeklinde açıklama getiriyor. Sosyolojinin bir bilim dalı olarak gelişimini içinde barındıran kitabın sonunda bulunan; ‘Sistematik Sosyolojide Örnek Çalışmalar ve Sosyolojik Araştırma Yöntemleri’ ve ‘Tartışma Konuları’ başlıklı bölümler ise konuya ilgi duyanların araştırmalarını sürdürebilmelerine imkân tanıyan okuma önerileri ve tartışma konularını içinde barındırması açısından yol gösterici nitelikte olduğunu belirtmekte fayda var.
Sosyoloji ve Sosyal Bilimler
Okuyacaklarıma Ekle
9
296 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
1925'te yazılmış bir kitap fakat bize sunulan bilgiler hala geçerliliğini sürdürmektedir. Özellikle kitapta geçen kavram setleri ve kent olgusunun birey-doğa ile olan ilişkisine farklı perspektiflerle bakılmış saha deneyimleri sonucu ortaya çıkmış bir yapıttır.
Şehir
7.0/10
· 13 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
2
96 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Sosyoloji ve Sosyal Bilimler & Robert Ezra Park + ● Sosyoloji biliminde Chicago Okulunun önemli temsilcilerinden Robert Ezra Park'ın Sosyoloji ve Sosyal Bilimler adına yazdığı serinin ilk kitabını bitirdim. Akademik ve araştırma kitabı olarak beğendim. Genelde Auguste Comte ve Emile Durkheim sosyolojisi üzerine eğilen bir başlangıç kitabı olmuş. + ● #sosyoloji #sosyolojibölümü #robertezrapark #emiledurkheim #felsefe #felsefebölümü #tarih #sosyalbilimler #kitap #kitapokumakgüzeldir #kitaptavsiye #kitapönerisi #kitapönerileri #bookstagram #okudumbitti #hadiokuyun #pinhanyayıncılık
Sosyoloji ve Sosyal Bilimler
Okuyacaklarıma Ekle