Giriş Yap

Robert K. Massie

Yazar
9.3
18 Kişi
Tam adı
Robert Kinloch Massie III
Unvan
Amerikalı gazeteci ve tarihçi
Doğum
Versailles, Kentucky, ABD, 5 Ocak 1929
Ölüm
Irvington, New York, ABD, 2 Aralık 2019
Yaşamı
Kentucky'de bir eğitimci olan Robert Massie Jr. ile Kimball Molly'nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kentucky'de ve Nashville, Tennessee'de büyüdü. Yale Üniversitesi'nde Amerikan çalışmaları ve Oxford Üniversitesi'nde Rhodes Burslusu olarak derece aldı. Oxford'dayken, Massie, Oxford Üniversitesi Erkek Basketbol Takımında oynadı. 1950'lerin başlarında, Kore Savaşı sırasında Birleşik Devletler Donanması'nda nükleer hedefleme subayı olarak görev yaptı. Massie, Saturday Evening Post'ta görev almadan önce Collier için ve 1959-1962 yılları arasında Newsweek için gazeteci olarak çalıştı. Ayrıca Princeton ve Tulane üniversitelerinde ders verdi. Kariyerinin çoğunu, 1613'ten 1917'ye kadar Rusya'nın imparatorluk ailesi olan Romanov Evi hakkında çalışmaya ve yazmaya adadı. Massie, Peter the Great: His Life and World çalışmasıyla 1981 Pulitzer Biyografi Ödülü'ne layık görüldü.
1084 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Mutlu günler olsun :) Önemsiz bir devlet olan Rusya’yı, sonraki asırlarda Osmanlı’nın yıkılmasının asli faillerinden olacak bir Avrupa gücü haline getiren Petro, kimi Osmanlı tarihçileri tarafından “Deli Petro” olarak anılsa da tarihin onun hakkındaki nihai yargısı farklıdır ve elinizdeki kitabın başlığını süslemektedir. (Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan, yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır./#atatürk ) {TARİHE OLAN BAKIŞ AÇIMİZ TARAFSIZ OLMALI...}
Reklam
696 syf.
·
17 günde
·
9/10 puan
Büyük Katerina
İsmini duyduğum başka bir kitapta kısmı hayatını okuduğum imparatoriçe katerina'nın hayatını okumaktan çok memnunum hayatı tarih sırası ile muazzam bir şekilde anlatılmış bazı yerlerde isimler ve hadiseler uzatılmış ama başka bir ülkeden çocuk yaşta başka bir ülke hanedanı ile evlenen prenses'in sınırsız bir gücü yöneten bir imparatoriçe haline dönüşme hikayesi harika. Tabi bu eseri okuyunca insanlık tarihi ile birebir örtüşen hikayeler geliyor aklıma , insan oğlunun birbirine neler yaptığını ve halen yapmakta olduğunu bir defa daha gözler önüne seriyor...
1084 syf.
History
Uçsuz bucaksız, geri kalmış bir kara devleti olan Rusya’yı gelişmiş bir ülke haline getirmek için çarlığı boyunca yorulmak bilmeden çalışan Petro Alekseyeviç Romanov (1672-1725), modernleşme programına, tebaasını Batılılar gibi giyinmeye ve onlar gibi davranmaya teşvik ederek başladı. Halkının geleneksel Rus-Ortodoks sakalını kesmesini ferman eylemesi ve eline aldığı usturayla bu fermanını sokaklarda bizzat uygulaması, iki metreyi aşan boyuyla bu dev çarın izleyeceği siyasetin ilk göstergelerindendi. Ancak Petro sadece insanların dış görünüşüyle uğraşmakla kalmayıp ülkesinin kalıcı bir dönüşümden geçmesini sağlayacak yeni kurumlar oluşturdu, yeni uygulamalar başlattı. Örneğin sıfırdan yarattığı donanma, Kuzey Buz Denizi kıyısındaki Arhangelsk dışında bir ticaret limanı bile olmayan ülkesini Avrupa’nın önemli deniz güçlerinden biri haline getirdi. Yine Osmanlı’nın Yeniçerilerine benzer Streletsleri, II. Mahmut gibi, ama ondan yüz küsur yıl önce imha edip yerine çağın gereklerine uygun bir ordu kurdu. İşte dönemin en güçlü devletlerinden İsveç’i Poltava’da perişan edip kralı XII. Karl’ın, “Demirbaş Şarl” adını alacak kadar uzun süre Osmanlı’ya sığınmasına neden olan, bu ordudur. Prut’ta Osmanlılar tarafından yok edilmekten Baltacı Mehmet Paşa sayesinde kurtulan aynı ordu, kısa süre içinde Osmanlı’ya meydan okuyacak kuvvete ulaşacaktı. Bilimler Akademisi, devlette aristokrasiyi etkisiz kılan liyakat sistemi, kilisede patriklik yerine Kutsal Sinod makamı gibi birçok kurumdan sıcak denizlere inme politikasına kadar, 1917’de imparatorluk yıkılana dek geçerli kalacak çok sayıda yeniliğe imza attı. Baltık Denizi kıyısındaki bataklık arazide sıfırdan kurduğu St. Petersburg şehri, belki de onun en kalıcı eseri olarak günümüzde de hayranlık uyandırmaktadır. İktidara geldiğinde önemsiz bir devlet olan Rusya’yı, sonraki asırlarda Osmanlı’nın yıkılmasının asli faillerinden olacak bir Avrupa gücü haline getiren Petro, kimi Osmanlı tarihçileri tarafından “Deli Petro” olarak anılsa da tarihin onun hakkındaki nihai yargısı farklıdır ve elinizdeki kitabın başlığını süslemektedir.
1084 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Avrupalilarin aşağıladiği, Osmanlilarin ise pek de kaale almadiği Rusya'yi Modern ve güçlü bir devlete dönüştüren Deli(Bence Dahi) Petro'nun hikayesi. Zamanın gerisinde kalmış bir toplumun, zamanin çok ilerisinde yaşayan bir lider onderliginde neler yapabileceğine şahit oluyorsunuz. Petro'nun sadece Rus toplumunun degil onların ezeli rakibi olan Osmanlılarin da kaderine yön verdiğini düşünüyorum. İktidara yürümesini bilecek kadar cesur, Avrupanin tekniğini ülkesine taşıyabilecek kadar komplekssiz, Güçlü dusmanini yenebilmek icin diğer düşmanları ile ittifak kurabilecek kadar akıllı, kurdugu sistemin yaşaması için oglunu dahi feda edebilecek kadar acımasız, tarihi başkent Moskova dururken oradan çok uzaklarda yeni bir başkent kurabilecek kadar ufku geniş, vesayet sistemini değiştirip kendisinden sonra eşinin çariçe olmasını saglayabilecek kadar radikal olan Petro'ya dusman bile olsa ancak saygi duyulabilir.