Robert Olen Butler

Robert Olen Butler

Yazar
6.0/10
6 Kişi
·
11
Okunma
·
1
Beğeni
·
303
Gösterim
Adı:
Robert Olen Butler
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Granite City, Illinois, ABD, 20 Ocak 1945
( 1945 20 Ocak doğumlu) Robert Olen Butler bir Amerikan kurgu yazar. Bir Garip Dağı'ndan Onun öykü koleksiyonu A Good Scent 1993 yılında kurgu için Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü.
"Sen her zaman çok kaba biriydin." diyebildi. "Ben mi?" dedi Howard. "Sen dırdırına, benim kaba olmaya başlamama yetecek kadar bile ara vermedin ki."
Robert Olen Butler
Sayfa 97 - İthaki Yayınevi
280 syf.
·Beğendi·6/10
Tanrı'nın Çılgın Planı sayesinde cennete dair bakış açım değişmişti. Cehennem sayesinde ise cehenneme bakış açım tamamen değişti. Bir kitapta cennette olan karakterlerin diğerinde cehennemde olmaları, kitaplar arasında herhangi bir bağlantı olmamasına rağmen, insanı düşünmeye itiyor. George Bush'un Bakireler Evi'nde Usame Bin Ladin'i aradığı sahnede gülmekten yanaklarım ağrımıştı :)
280 syf.
Cehennem hiç de ürkütücü ve karanlık gelmedi bu kitaptan sonra, sindirilebilir bir adalet sistemi, gayet mantıklı yargılamalar ile cehennem, yolun sonundan çok, sanki bildik tanıdık bir dünya. Okuyun derim.
%66 (183/280)
Cehennem denince akla elbette ki Dante gelir en başta. Sonrasında ise ondan esinlenenler... Bu da bir nevi o akımın etkisiyle yazılmış bir kitap ama etkiden ziyade ekmeğini yeme kaygısı varmış gibi geldi bana. Sebebinden bahsedeceğim.
Cehenneme düşmüş bir haber spikeri ve Şeytan'ın çalışanı Hatcher McCord, dünyada ne iş yapıyorsa cehennemde de aynı işi yapıyor. Haber sunuyor. Bazı ünlü şahsiyetlerle röportajlar yapıyor ve "peki siz neden buradasınız?" tarzı bir program yapıyor. Karşılaştığı bazı karakterlerin neden buraya düştüklerine bir anlam veremese de, bazılarının layığının tam da burası olduğuna kanaat getiriyor. Konu ilgi çekici değil mi? Ben de buna kapılmıştım dostlar, haklısınız. Kapılmış ve de o gazla kitabı edinmiştim yalnız beklentilerimin karşılanmaması ve hüsran, çok çabuk geldi. Yine de kitabı bitirmeye niyetliydim ki bir takım gel-gitler eşliğinde kitabı nihayetlendiremeden bıraktım. Öncelikle kitapta çok fazla karakter var ve bu karakterlerden bazılarını dahi olsun bilmemek, konudan uzak kalmaya ve haliyle keyif almamaya sebep oluyor. Bunun dışında anlatımın daha ilgi çekici ve espri yüklü olmasını bekliyordum ama beklentimin uzağında kaldı. Kültürel farklılıklardan ötürü anlaşılamayan espriler bu tanımın dışında tabii. Amerikan kültürüne aşina bir okuyucu, nispeten daha çok keyif alabilirdi bu tip göndermelerden ve esprilerden.
Gelelim bu kitabın, Dante'nin Cehennem'i ile bağlantısına... Beatrice ve Virgil, cehennemden çıkış yolunu gösterecekti sözde, ben de bu olaya kilitlenerek katlanmıştım kitaba ama o kısma dahi varamadan ve akıbetini bilemeden kitaptan soğudum açıkçası. Sonlara doğru şöyle bir göz attığımda da en son Beatrice ile Virgil, Dante'ye boynuzu takmakla meşgullerdi.
Hristiyanlık ve mitoloji ile ilgili karakterler ve olaylar, içerdiği bilgiler sebebiyle kitap bir nebze de olsa kıymetleniyor ama bu sadece o aşamada kalıyor. Ve eğer bu konularla alakalı bir altyapınız yoksa, bu anlatılanlar da havada kalıyor. Bu nedenledir ki, kitaba olduğundan çok daha fazla dipnot eklenmesi gerekiyordu. Kitabı okuyanların, olayın akışı içerisinde bir duraksayıp da "bu neydi, şu da kimdi" diye araştırma yapmalarını gerektirmeyecek şekilde dipnota sahip olmaları gerekiyor bu tip kitapların. Araştırma inceleme tarzı olsa araştıralım, inceleyelim ama olayın akışından kopmalar yaşanıyor bu tarzda bu tip durumlarla karşılaşınca.

Yazarın biyografisi

Adı:
Robert Olen Butler
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Granite City, Illinois, ABD, 20 Ocak 1945
( 1945 20 Ocak doğumlu) Robert Olen Butler bir Amerikan kurgu yazar. Bir Garip Dağı'ndan Onun öykü koleksiyonu A Good Scent 1993 yılında kurgu için Pulitzer Ödülü'ne layık görüldü.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 11 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.