Roy Abraham Varghese

Roy Abraham Varghese

Yazar
8.0/10
1 Kişi
·
1
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Roy Abraham Varghese
Unvan:
Yazar
Doğum:
1957
"..evrenin, evrendeki yasaların karmaşık yapıların ortaya çıkmasına ve gelişmesine olanak tanıdığı gerçeği, bence bütün bunların arkasında 'bir şeylerin döndüğüne' dair sağlam bir kanıttır."
Başka bir deyişle, bir teorinin kapsayıcı olup olmadığı, eğer bu çerçevenin dışında bunun sınanabileceği bir şey yoksa, tayin edilemez. Termodinamik denklemiyle ya da kuantum dalga fonksiyonunun çöküşüyle ya da başka bir teori ya da yasayla belirlenen sınırın ötesinde olan bir şey gereklidir. Ve eğer bu tip daha geniş bir referans çerçevesi varsa, o zaman teori, tabiatı gereği her şeyi açıklayamaz.
Kısacası evrene dair, geçerliliği ispat edilebilecek kapsamlı ve eksiksiz bir teori yoktur ve hiçbir zaman da olamaz. Bize bunu sonsuza dek bahşettiğine göre, Yaradan belirsizliği tercih ediyor olmalı.
270 syf.
·15 günde·8/10
Bir yaratıcı var mıdır, varsa nasıl bir izahat getirebiliriz ve bunlara benzer daha pek çok sorunun 24'ü Nobel ödüllü, 50'yi aşkın astronom, fizikçi, matematikçi, biyolog ve kimyagere sorulması ile oluşturulmuş bir derleme bu kitap. (Ayrıca kitabın sonunda bir teist ile ateistin karşılıklı görüş bildirdikleri minik bir bölüm de bulunuyor.)
Bilim insanlarının iyi birer teolog olduklarını iddia etmemiz her zaman için mümkün olmayabiliyor. Fakat ben hayatını 'var olmuş olan'ları araştırmaya adamış bu insanların, tüm o 'şeyler'in yaratıcısı ya da mevcudiyeti hakkındaki fikirlerinin de alınması gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla "Tanrı var mıdır?" sorusuna bir teolog ya da din felsefecisinin verdiği cevaplar kadar, bilim insanlarının verdikleri cevapların da dinlenmeye değer olduğunu düşünüyorum. (Özellikle de kozmologların bu konudaki fikirleri benim için çok değerli.)
Herhangi bir dinin propagandası yapılmıyor, birkaç yerde İncil'in çeşitli versiyonlarına yapılan atıflar dışında herhangi bir dini öğe de bulunmuyor. Bu yönü özellikle hoşuma gitti çünkü sürekli kendi safına çekmeye çalışan ve bunu yaparken de kendi mantığını dayatan tüm o dinler, ideolojiler kalabalığı beni ruhsal anlamda yormuştu. Arayışta olan bir insan için, iyi bir alternatif olabileceğini düşünüyorum bu yüzden de. Dil başlangıç olarak belki biraz ağır gelebilir, sonuçta yazanların hepsi belirli bir akademik seviyeye gelmiş üst düzey beyinlere sahip insanlar. Fakat kitabın sonunda bulunan sözlük ve sadeleştirilmiş anlatım sayesinde çok da zorlanılmayacağını düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Roy Abraham Varghese
Unvan:
Yazar
Doğum:
1957

Yazar istatistikleri

  • 1 okur okudu.