Ruhşen Doğan Nar

Ruhşen Doğan Nar

Yazar
8.4/10
23 Kişi
·
33
Okunma
·
3
Beğeni
·
164
Gösterim
Adı:
Ruhşen Doğan Nar
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1988
1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce Öğretmenliği yapmaktadır.
2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı.
Belki bir gün uçsuz bucaksız hale gelmiş mezarlıklar tümden birleşecek, yeryüzü koca tek bir mezarlıktan ibaret olacaktı.
Ruhşen Doğan Nar
Sayfa 14 - Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, Mezarcı Dursun
88 syf.
·9/10 puan
Kısa bilimkurgu öykülerinden oluşan çok keyifli, akıcı bir kitaptı. Günümüz dünyasının eleştirisiyle gelecekte olması muhtemel teknolojileri harmanlayıp güzel hikayeler çıkarmış ortaya. Özellikle hayvanat bahçelerini, insan bahçeleri örnekleriyle eleştirmesi çok hoşuma gitti. Herkes sistemin farklı eksikliklerine odaklanmış, hayvanları canlıdan bile saymazken birilerinin bu konuları düşünmesi, üstelik buna kitabında yer verip insanlara farkındalık kazandırması çok etkileyici. Okuması kolay, insanı düşündüren ve iyi vakit geçirttiren kısa bir kitap tavsiye ederim herkese :)
80 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir Gün Mutlaka Delireceğim'i keyifle okudum. Aziz Nesin okuyor gibi hissettim, harikûladeydi. Böylesine şahane öykülerin genç bir yazar tarafından kaleme alındığını bilmek ise ayrıca gurur verici, umutlandırıcı. Mizahın ustalıkla işlenip sunulduğu bu kıymetli yapıta mutlaka şans verilmeli.
Keyifli Okumalar...
88 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bilimkurgu Kulübünden tanıdığımız Ruhşen Doğan Nar'ın 'İçimdeki Robot' adlı kitabı tamamı bilimkurgu teması içeren öykülerden oluşuyor.

Günümüz Türkiye'sini geleceğin teknolojisiyle harmanlayan R.D. NAR, mizahi dili ve kendi insanlarımıza has konuşmalarla okuru kitabın atmosferine sokmakta hiç zorlanmıyor.

Yazar, daha önce Lagari Fanzinden çıkan UYAN! Fankiti ve Yerli Bilimkurguda ses getiren Yeryüzü Müzesi adlı çalışmada yer alan öyküsünden sonra bu kitabıyla hedefini daha da büyütmüş oldu. Umarız ki yakın bir zamanda romanıyla da karşımıza çıkar.

Kısacası 'İçimdeki Robot'u eğlendiren ve aynı zamanda da düşündüren geleceğin bir öngörüsü olarak nitelendirebiliriz.
88 syf.
·Beğendi·7/10 puan
İçimdeki Robot
25.07.2020
On altı öyküden oluşan eser teknolojinin karanlık yüzünün ihtimalini anlatırken yerli Black Mirror yapılsa ya bu öyküler ile düşündürtüyor.
.
Yapay zekanın hedef aldığı ilk karakterin ardından,atalarının tarihi deneyimlerini yaşatan sanal gerçeklik,sevdiklerinizin etini yemeye imkan veren (!),ailenizi duvarlarda yaşatan teknoloji öyküleri oldukça etkileyici.
.
80 syf.
·13 günde·Beğendi·9/10 puan
Güçlü üslubuyla ileride daha çok adını duyacağımız bir yazar olduğunu düşünüyorum. Kendisi hem karakteriyle hem de yazdıklarıyla bilimkurgu tarzında oldukça yetenekli. Bilimkurgu öykü sevenler için öneririm... Okurken Alper Canigüz tadı aldım... Başarılar Ruhşen!
88 syf.
·8/10 puan
Sevgili Ruhşen'in ilk kitabı. kısa kısa öykülerden oluşuyor. akıcı bir dili var. tür ise blimkurgu. fakat güncel hayattan uzak olmadığı için yeni yeni BK okumaya başlayanlar için de ideal bir kitap.

şimdiki zaman ile yakın gelecek arasında kurulmuş öyküler. bu yüzden çok ütopik ya da distopik değil. bir çoğu olması muhtemel şeyler. bu yüzden direkt konuya adapte olup öykünün içinde, o zamanda bulabiliyorsunuz kendinizi. ve güzel çıkarımlar yapabiliyorsunuz.

sevdim ben. kolaylıkla okudum. daha olsaydı daha da okurdum. nicelerine diyelim =)))
88 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Yitik Ülke Yayınları'nın kitaplarına bakarken bu kitabın ismi ilgimi çekti içeriğine göz attım ve hemen aldım. Bilim-kurgu tarzını çok severim genelde yabancı yazarlardan okuduğumuz bu tarzın, bizden versiyonunu okumak güzeldi.

Tam bir bilim-kurgu başlangıç kitabı olmuş. Bu kitabı okuyup içindeki öykülerden keyif alan kişi bilim-kurgu okumaya hazırdır. :) Ruhşen Doğan Nar'ın ilk kitabı fakat internette ve çeşitli öykü seçkilerinde yayınlanmış öyküleri de varmış.

Daha önce Türk bilim-kurgu olarak Ahmet Saatçioğlu'ndan Paralel Dünyalar'ı okumuş ve çok beğenmiştim. Yeni kitapları gelir mi diye bekledim ama olmadı. Umarım Ruhşen Doğan Nar bu öyküleri gibi hakkını vererek bolca yazar biz de keyifle okuruz.
88 syf.
·1 günde·10/10 puan
Yerli bilimkurgu eserleri arasında özel bir yeri olduğuna inandığım, enfes bir eser. İlk fırsatta detaylı bir incelemesini ekleyeceğim.

Ancak kısaca değinirsem, bu kitabı okuduğunuzda dünyaya bakış açınız değişecek, mutlaka bir şans verin!
DİKİZATÖR

On üçüncü kattaki ofis penceresinden kaotik şehir manzarasını seyrediyordum. Ruhsuz gökdelenlerle şekilsiz gecekondular, yin yang misali iç içe geçmişti. Gökyüzünü bir uçtan bir uca kömür karası bulutlar kaplamıştı. Sağlam bir yağmur geliyordu. Romatizmalı kemiklerimde hissedebiliyordum.

Etrafta, tam bir fırtına öncesi sessizliği vardı. İçim fena daralmıştı. Eve gidip saatlerce uyuyasım vardı. Ne yazık ki acilen bitirmem gereken bir köşe yazısı beni bekliyordu. Yazımda sözde, şehrin geçen haftaki kültür sanat etkinliklerini tanıtacaktım. Aslında, cemiyetin ağır toplarını bir güzel yağlayıp yıkayacaktım. Falanca kişi sergi açmış, filanca kişi sergi düzenlemiş gibi ıvır zıvır şeyler.

Kahvemden ilk yudumumu henüz almıştım ki cep telefonum çaldı. Bilinmeyen bir numaraydı, merak edip açtım.

“Alo, Büyük Birader Hayat Sigortası adına sizi arıyorum, efendim. İsmim Hasan. Emre Bey’le mi görüşüyorum?”

“Doğrudur ancak benim hayat sigortasına ihtiyacım yok; zaten kapsamlı bir hayat sigortam var. İyi günler diliyorum, kolay gelsin!”

Ön okumanın devamı için: https://www.kayipdunya.com/...bot-ruhsen-dogan-nar
80 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Ruhşen Doğan Nar'dan okuduğum ikinci öykü kitabı Bir Gün Mutlaka Delireceğim, yazarın ilk çıkan İçimdeki Robot adlı öykü derlemesinin ikiz kardeşi gibiydi. İçimdeki Robot nasıl günümüzün çok da ilerisinde olmayan bir geleceği eleştirel ve mizahi yönüyle ele aldıysa Bir Gün Mutlaka Delireceğim de günümüzü tamamen yansıtan gerçekçi olaylarlarıyla tüm doğruları cesurca dile getirerek aynı ciddiyeti gösteriyor.

Adaletsizliği, sistemin işleyişini ve toplumumuzun kendine has tüm düşünce ve davranışlarını 16 öyküde kısa kısa işleyen Ruhşen Doğan Nar'ın bu derlemedeki en önemli kozu ise yine akıcı, sade ve anlaşılır dilini öykülerinin merkezine yerleştirmesi.

Dolu dopdolu ve Kara Mizahla örülü bu derlemeyi bir çırpıda okuyacaksınız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ruhşen Doğan Nar
Unvan:
Yazar
Doğum:
İzmir, Türkiye, 1988
1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce Öğretmenliği yapmaktadır.
2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 33 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.