Giriş Yap

Rupi Kaur

Yazar
7.8
1.902 Kişi
Unvan
Hindistan doğumlu Kanadalı şair, illüstratör ve yazar
Doğum
Pencap, Hindistan, 5 Ekim 1992
Yaşamı
Hindistan, Pencap'ta doğan Kaur, ailesiyle birlikte genç yaşta Kanada'ya göç etti. 2009'da şiir yazmaya başladı ve Instagram'da öne çıktı ve sonunda üç şiir koleksiyonuyla en popüler "Instapoet"lerden biri oldu. Rupi Kaur, Mart 2015'te, üniversite fotoğraf projesinin kapsamında, kıyafetlerinde ve çarşaflarında regl kanı lekeleriyle kendini gösteren bir dizi fotoğrafı Instagram'da yayınladı. Instagram, Kaur'un şirketin eylemlerine yönelik viral bir eleştiri yazdığı resmi kaldırdı. Ancak sonuç olarak, Kaur'un şiiri daha fazla ilgi gördü ve başlangıçta kendi yayınladığı ilk koleksiyonu Milk and Honey (2014) yeniden basılarak ticari bir başarı ve ilgi kazandı. The Sun and Her Flowers (2017) adlı çalışmasından sonra bir süre tükenmişlik sendromu yaşadı. Üçüncü çalışması olan Home Body (2020) daha az ticari başarı hedefiyle çıktı ve temel olarak Covid-19 pandemisi üzerine yoğunlaştı. "Instapoetry" grubunun bir parçası olarak kabul edilen Kaur'un çalışmaları doğası gereği basittir ve Güney Asya kimliğini, göçü ve kadınlığı irdeler; çocukluğu ve kişisel hayatı en büyük ilham kaynaklarıdır. Popülaritesi pop yıldızlarıyla karşılaştırıldı ve şiiri farklı eleştiriler alıp, sık sık parodilere maruz kalmış olsa da, modern edebiyat sahnesini etkilediği için övüldü.
Hissizlik
“Bu son kaybın ağırlığıyla kaskatı kesildim. İnsana dair hiçbir şey kalmadı bende. Öyle derin duyguları olan biriydim ki parçalara ayrılırdım eskiden. Şimdiyse içim kurak. Tabii ki önemsiyorum etrafımdakileri. Yalnızca bunun anlaşılması için mücadele veriyorum. Karşıma bir duvar çıkıyor. Önceden güçlü olduğumu ve hiçbir şeyin beni yıkamayacağını hayal ederdim. Şimdi öyle güçlüyüm ki. Hiçbir şey yıkamıyor beni ve artık tek hayalim yeniden zayıf olmak.”
Reklam
“Aşk, karşımızdakini acıtacak gücümüz varsa bile yine elimizden geleni yapıp asla incitmemektir onu.”
“Eğer o aşk olsa şimdi burada olmaz mıydı? Eğer o doğru kişi olsaydı şimdi yanı başımda oturmaz mıydı?”
“Denedim gitmeyi birçok kez ama Varlığın daha iyiydi yokluğundan Dokunuşun hiç nazik değildi ama Daha iyiydi ellerini kaybetmekten Hırpalanmak tamamdı ama Kabul edilemezdi sensizlik Suya yazı yazmak gibiydi ama Fark eder miydi hiç en azından yazı sendin”
Reklam
“Her şey olabilecekken dünyada, onun olabilmek istedim.”
Reklam
2
1000
10bin öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42