S. Evren Türkeli

S. Evren Türkeli

Çevirmen
7.5/10
24 Kişi
·
22
Okunma
·
1
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
S. Evren Türkeli
Tam adı:
Süreyya Evren Türkeli
Unvan:
Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·3 günde·8/10
Uzun süredir kütüphanemde bekleyen eserlerden biri daha bitti. Otranto Şatosu Gotik Edebiyat türünün ilk eseriymiş. Gotik Edebiyat nedir ? Kayıp Rıhtım'dan bir alıntı yaparsak


" Dışlanmış karakterler, lanetli mekânlar, çözülmesi gereken bir gizem, korku hissiyatı verecek olay örgüsü ve feminen bir üslup, gotik için kabaca böyle bir tanım yapılabilir mi? Sanırım evet. Bu özellikleri barındıran bir edebi esere korku – gizem türü de denilebilir mi? Gotik edebiyat okumaları yaparken fark ettim ki gotik yandaş türleri arasında keskin bir sınır yok. Bir eser için yüzde yüz gotiktir demek pek mümkün değil çünkü zaten gotik kendine yakın türlerden beslenerek ortaya çıkıyor."

Bol diyaloglar, hayaletler, eski yapı içerisinde güzel bir eser. Ben bir tık tiyatroya benzettim. Çünkü gerçekten içerisinde bol diyalog vardı. Akıcı ve etkileyiciydi niye ? Adam bunu 1764 yılında yazmış yani yazılma zamanına göre gerçekten çok güzel, vurucu cümleler vardı. Kişisel gelişim, evlilik, dini olarak çok çok güzel alıntılar bulacaksınız.

Tavsiye edeceğim güzel bir eser.
192 syf.
·3 günde·8/10
Gerek Otranto Şatosu gerek diğer edebi eserleriyle Horace Walpole'ün batı edebiyatında fantastik, korku ve gotik öğelerin kullanılmasının gelişiminde bir hayli etkili olduğu konuşuluyor. Hayaletlerin kol gezdiği bu romanın içeriği batı edebiyatında sıklıkla rastlanan taht kavgaları ve soylu ailelerdeki entrikalardır. Bunların olmazsa olmazı güzeller güzeli prensesimize aşık olan fakir ama onurlu gencimizdir. İşbu romanın ayırt edici özelliği bahsedilen hayaletlerin olaylara dahilidir. Kulislerde okunması için önemli bir sebep olmadığı sıklıkla zikredilse de bu kanımca okunması eğlenceli bir kitapdır. Heyecan, serüven, entrika ve biraz da doğaüstü olayları gözeten okuyucular için birebirdir. Batı edebiyatı tekniğini iyi temsil eden bir örnektir.
İyi okumalar...
228 syf.
·Beğendi·9/10
Bir sonucun nedeni olarak gösterilenin arkasındaki görünmeyen gerçeği görme konusunda önemli örneklemeler yapan ufuk açıcı bir kitap. Şu eleştiriyi yapmadan geçemeyeceğim; bu kitabı tavsiye üzerine almış olmasam, kapak görselinden dolayı elimi bile uzatmazdım, güzelim kitaba ucuz bir hava katmış.
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Gothic elementler bulunduran bu kitap, sizi okurken alıp şatonun gizli odalarına koyacaktır. Gerilim, heyecan ve aksiyonun olduğu hayaletlerin olduğu ve bunlara efsanelerin katıldığı bir kitaptır. Okumak isteyen ve akıcı kitap arayan, okuduğundan sıkılıp bırakan bir okuyucuysanız bu kitabı size önerebilirim. İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden olan kitap, okunması gereken bir eserdir.
228 syf.
·7 günde·Beğendi·6/10
Sosyal olaylara bir de istatistiksel açıdan bakmayı denediniz mi? Dünyanın bazı bölgelerinde yaşanan bazı olayların ortaya çıkardığı sayısal verilerin o olayların özü hakkında görünenden çok daha farklı şeyler söyleyebildiğini gösteren kitap.
129 syf.
·5 günde·5/10
Gotik edebiyata olan ilgim yüzünden aldığım ama okuduğumda hiç tatmin etmeyen bir kitap oldu. Sonuna kadar gidip neler oluyor diye görmek istedim. 250 sene önce yazılmış bir kitap fakat çok daha eskiden yazılıp enfes tatlar bırakan kitaplar okudum. Kitap prens olarak başlayan Manfred'in biri 15 erkek, diğeri 18 kız yaşında iki çocuğu vardır. Erkek ortadan kaybolur. Tepedeki bir insanın düşüşünü konu alan bu kitap yazarın rüya ürünüdür. Birde işin içine rahibin oğlu Theodere girer!

Yazarın biyografisi

Adı:
S. Evren Türkeli
Tam adı:
Süreyya Evren Türkeli
Unvan:
Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 22 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 50 okur okuyacak.