Saadettin Y. Gömeç

Saadettin Y. Gömeç

YazarDerleyenÇevirmen
8.3/10
54 Kişi
·
176
Okunma
·
19
Beğeni
·
810
Gösterim
Adı:
Saadettin Y. Gömeç
Tam adı:
Prof. Dr. Saadettin Yagmur GÖMEÇ
Unvan:
Türk Araştırmacı, Tarihçi, Yazar
Sinop ili, Boyabat ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Saadettin Yağmur GÖMEÇ ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi Kürsüsü’nde tarih eğitimi gördü. Bu fakülteden 1985 tarihinde diplomasını aldıktan sonra, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisansa kaydoldu. Milli Mücadelede Gaziantep adlı Yüksek Lisans tezini 1987 senesinde teslim ederek, buradan mezun oldu. Yine 1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü’nde Doktora eğitimine başladı. 1992 yılında Kök Türkçe Yazılı Metinlerin Türk Tarihi ve Kültürü Açısından Değerlendirilmesi isimli doktora tezini sunarak, Doktor unvanı aldı.

Saadettin Yağmur GÖMEÇ 1992 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Genel Türk Tarihi Kürsüsü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. Bu fakültede Orta Asya Türk Tarihi, Kök Türk Tarihi, Uygur Türkleri Tarihi, Kırgız Türkleri Tarihi, Türk Cumhuriyetleri Tarihi, Türk Dünyasının Meseleleri, Türk Kültür Tarihi gibi derslere girmektedir.

Prof.Dr. Gömeç 1992 yılından 1994 yılı başlarına kadar Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi’nde (TİKA) danışman olarak görevde bulundu. 1 Eylül 1994 tarihinden itibaren, Kazakistan’ın Türkistan (Yesi) şehrinde kurulmuş olan Uluslararası Hoca Ahmed Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi’nde bir yıl süre ile Türk tarihi dersleri verdi. 3 Ekim 1996’da Doçent unvanını aldı. 2001’de ise profesörlüğe yükseldi. 1997-2005 seneleri arasında Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Kuzey-doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanlığı vazifesini sürdürdü. 2013-2015 yılları arasında Tarih Bölümü Başkanlığı yaptı. 2001 ve 2003’de Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi’nin sorumluğunda bulunan “Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi” (MOTAP) başkanlığına yürüttü. 2012 yılında Tarih alanında İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Kültür ve Sanat Ödülüne layık görüldü. 2014 senesinde, Nazilli Türk Ocağı tarafından her yıl Türk Milli Mücadelesinin Önderlerinden Hacı Süleyman Efendi adına verilen Türk Kültürüne Hizmet Ödülünü aldı. Saadettin Y.Gömeç’in basılmış kitaplarından bazıları şunlardır: Kök Türk Tarihi (5. Baskı 2016), Uygur Türkleri Tarihi (5. Baskı 2015), Kırgız Türkleri Tarihi (4. Baskı 2014), Türk Cumhuriyetleri ve Toplulukları Tarihi (5. Baskı 2015), Türk Kültürünün Ana Hatları (3. Baskı 2014), Türk Destanlarına Giriş (2. Baskı 2015), Şamanizm ve Eski Türk Dini (3. Baskı 2016), Dişi Kurtun Çocukları (2012), Türk-Hun Tarihi (2012), Türk’ün Kahramanlık Destanı Antep (2. Baskı 2014), Hindistan’da Türkler (2. Baskı 2013), Karagül (2013), Türk Tarihinden İzler I-II-III-IV (2014-2015), Kastamonu Salnamesi (2016), Türk Tarihinde Çingizliler (2017.

Saadettin Yağmur Gömeç’in yüzlerce ilmî ve fikrî makalesi, ayrıca çevirileri bulunmakla birlikte, sayısız Yüksek Lisans ve Doktora çalışması yaptırmıştır.
Zenginliğin ve ihtişamın yol açtığı gevşekliği de unutmamak gerekir. Tarihin her devresinde böyle olmuştur. Yoktan var edilen devletler biraz kuvvetlenip refaha ulaşınca, halk nereden geldiğini unutur, zevk ve sefa alemine dalarak bir uykuya yatar. Uyandığında ise artık her şey çok geçtir.
Türk milleti, bilinen beşbin yıllık tarihi boyunca, sadece savaş yapıp, coğrafya değiştirmekle hayatını geçirmiş göçebe bir toplum değildir. Dünyanın en eski milletlerinden biri olan Türk kavmi, zaman içerisinde kendine has bir kültür meydana getirmiş ve bu kültürü sayesinde yer yüzündeki diğer milletlerden ayrılmıştır.
Maveraünnehir'de oturan Türkmenlere önceleri Tacikler, "Türk" derdi. Evvelki Türklere ise, "Türkmanend" deyip, ad koydular. Onun manası "Türk'e benzer" demektir. Halk Türkmanend diyemediğinden, "Türkmen" dediler.
Hunlar tarihten çekilmelerine rağmen adları asla unutulmadı. 13, hatta 14. asra değin Türk kavimleri ve Türkler için müverrihler zaman zaman Hun tabirini kullanmayı sürdürdüler. Bilhassa Çinli tarihçiler daha sonraları ortaya çıkan bütün Türk sülalelerini doğru bir biçimde Hunların devamı olarak gördüler.
128 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Yakın tarihi ve tüm dünya devletlerinin Osmanlı topraklarındaki emellerini anlamak açısından güzel bir eser olmakla beraber, yazar devrin bazı ileri gelenleri gibi gaflet içerisinde, Abdülhamid Han'a karşı yürütülen menfi propagandaların tesirinde bulunduğundan garazkâr bir tutum sergiliyor. Ve öyle kıymetli bir şahsın böyle iftiralara maruz kaldığını okumak insanı üzüyor. Neyse ki kitabın altındaki notlarda yazılanların doğru olmadığına dair verilen açıklamalar bir nezbe olsun rahatlatıyor.
Yakın tarihimize dair 'doğru' kaynaklardan daha çok kitap okumalıyız diye düşünüyorum.
184 syf.
·2 günde·Beğendi·5/10 puan
Aslında inceleyecek düzeyde asla değilim ama küçük de olsa fikrimi paylaşabilirim diye düşündüm.
Sanıldığı gibi yoğun ve sıkıcı bir anlatımı yok en azından benim için. İçerisinde hindistanın şuan ki varlığını borçlu olduğu bir kaç kişiden özellikle bahsediyor (Sultan Gazneli Mahmut, Şemsettin İl-tutmuş, Babürşah) benim içinde özellikle Türk olmaları ayrı ilgilimi çekiyor, çok da yetenekli, imar işleri vs işlerde oldukça katkı sağlamış kişileri anlatıyor. Eğer ki hindistan bölgesindeki Türk tarihine ilgiliyseniz kesinlikle okumalısınız derim. Sağlıcakla kalın.
191 syf.
·1 günde
Ben bu esere kısaca,Şamanizm'in el kitabı diyorum.Şaman kelimesinin kullanımından,şaman geleneklerine,şamanizme göre yaratılış, fallar, inanışlar, ritüeller,Kök Tengri inancının genel çerçevesi ve tekrardan canlandırma çalışmaları.
152 syf.
·299 günde·7/10 puan
Kitap, yüzyılın başında yazılmış bir eser. Hindistan'ın karışık yapısı, hakim olan Türk unsurların sayısının fazlalığı ile hakim olan unsurların kendi iç yapıları gereği kısa sürede değişen iktidar yapıları yüzünden onlarca isim birden bire karşınıza çıkıyor ve kim kimdi diye insan geriye dönmek zorunda kalıyor.
Hindistan'da Türk hakimiyeti denince ilk akla gelen Babürlüler ile ilgili olarak ise kitabın son bir kaç sayfasında yer ayrılmış. Bu bakımlardan eksik kalmış ve tatmin etmeyen bir kitap oldu benim için ama konuya ilgi duyan ve konu hakkında başlangıç seviyesinde bilgisi olanlar için okunabilecek bir eser.
191 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap bugünkü Şamanizm ile Kök Tengri dinin karıştırılmakta olduğundan yola çıkarak, ikisininde çok farklı olduğunu ispatlamak için bu alanda çalışan yetkin bilim insanlarından alıntılar yapmıştır.
Türk Milleti yüzyıllar içerisinde çok farklı dinlere inanmışlardır. Ama bir yandan da eski Türk dini olan KÖK-TENGRİ İNANCININ getirdiği örf, adet; gelenek, göreneği yaşatmışlardır.
Örneğin: Anaya ataya saygı, toprak, ağaç, suyun doğanın kutsal olması, kurşun dökme, köpeklerin kurt gibi ulumasının kötülük getireceği inancı, yeni doğan bebeğin ve annesinin "al-karası" ya da albasmasından dolayı sakınılması gibi...
191 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10 puan
Saadettin Yağmur Gömeç, bu kitapta gerçek manada Şamanizm ve eski Türk dininin nasıl birbirinden ayrıldığını ve yapılan yanlış tanımlamalar neticesinde eski Türk dinine neden Şamanizm denmemesi gerektiğini harika bir şekilde anlatmıştır. Anlatımda ki akıcılık ve dildeki sadelik kitabı okurken zorlanmadan rahat bir şekilde okumanızı sağlıyor. Zaten Gök Maralın Peşinde, Selenge ve Karagül gibi tarihi romanlar da kaleme aldığı için bu eserde de aynı akıcılığı kullanarak Ara ara verdiği kısa hikayeler ve destan örnekleriyle konuyu pekiştirip, daha ilgi çekici bir anlama kavuşturduğu bu bilgiler ışığında şaman, kam, baksı v.b. gibilerin yalnızca bir din görevlisi (günümüz imam, müezzin, müftü v.s. gibi) olduğunu ve Şamanizm'in bir kültürel öge yumağı oluşundan bahsetmektedir. Kök (Ulu) Tengri inancı ile Şamanizm'in farklı çerçeveler de oluşunu da resmi kayıt ve belgeler ile destekleyerek güzel bir eser ortaya koymuştur. Keyifle sıkılmadan okunabilecek bir eserdir.
432 syf.
·Puan vermedi
Türkiye cumhuriyetinin öncesini savunana (Osmanlı - Selçuklu) Türk düşmanı dedikleri bir zamanda, bunu söyleyen Türk düşmanlarına okutulması gereken bir eser. Türkün tarihi yüzlerce binlerce yılken, ne yazık ki bizi 100 yıllık bi'millet sanıyorlar ve bu konuda diretiyorlar. 100 yıllık bir devletiz sadece, binlerce yıllık da bi Millet...
112 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Kırgızistan'da Issık Göl civarı ve Tanrı Dağları’na yapacağımız bir gezi için Kırgızlar ve Kırgızistan coğrafyası hakkında bilgi edinmek için okudum kitabı ama verilen bilgiler o kadar yüzeysel, kitap o kadar baştan savma ki, basit bir harita bile yok.

Kırgızistan hakkında yine de bir fikir verse de kitap beni hayal kırıklığına uğrattı.
214 syf.
Fransız yazar Rene Grousset bu eserinde İngiliz ve Fransızların işgalinden bahsederken taraflı davranmış.İngilizlerin bütün pisliklerini sayıp dökerken Fransızların işgal ettiği yerlere medeniyet götürdüğü fikrini savunuyor.Kitap Suriyeden Hindistana kadar Asya ülkelerinin işgallere direnişini anlatıyor.Diğer yandan Japonya ve Çinde ise batılılaşma sancılarının boyutunu anlatıyor.Kitaptan çok şey öğrendim gerçekten.Japon Mejinin yenilikleri ve daha sonraki dönemde Japon-Rus savaşının neticesi ilginçti.Ve Çin'de Te-Şinin reform yanlısı olan herkesi öldürdükten sonra kendisinin de sonunda reform merakına düşmesi.Fakat reformların uygulanmasını sağlayacak kimseyi bulamaması da etkileyiciydi.
191 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitap; Şamanizm ile eski Türk itikadının birbirinden ayrı şeyler olduğunu yani eski Türklerin dininin bugünkü Şamanizmle hiçbir alakası olmadığını,
Türklerin nesnelere durup dururken bir kutsiyet yüklemediklerini, alışılagelen hareketlerin inanç meselesi değil sosyolojik taraflarının da olduğunu gün yüzüne çıkarmaya çalışırken
Anohin, Radloff, Eliade, İnan, Kafesoğlu, Tanyu gibi ilim adamlarının fikirlerinden ve özellikle Türk tarihinin ve kültürünün temel kaynaklarından yararlanıyor.
Özetle kitap, Şamanizm hakkında doğru bilinen yanlışları çürütmeye çalışıyor diyebilirim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Saadettin Y. Gömeç
Tam adı:
Prof. Dr. Saadettin Yagmur GÖMEÇ
Unvan:
Türk Araştırmacı, Tarihçi, Yazar
Sinop ili, Boyabat ilçesi nüfusuna kayıtlı olan Saadettin Yağmur GÖMEÇ ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi Kürsüsü’nde tarih eğitimi gördü. Bu fakülteden 1985 tarihinde diplomasını aldıktan sonra, aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde Yüksek Lisansa kaydoldu. Milli Mücadelede Gaziantep adlı Yüksek Lisans tezini 1987 senesinde teslim ederek, buradan mezun oldu. Yine 1987 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Bölümü’nde Doktora eğitimine başladı. 1992 yılında Kök Türkçe Yazılı Metinlerin Türk Tarihi ve Kültürü Açısından Değerlendirilmesi isimli doktora tezini sunarak, Doktor unvanı aldı.

Saadettin Yağmur GÖMEÇ 1992 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Genel Türk Tarihi Kürsüsü’ne Yardımcı Doçent olarak atandı. Bu fakültede Orta Asya Türk Tarihi, Kök Türk Tarihi, Uygur Türkleri Tarihi, Kırgız Türkleri Tarihi, Türk Cumhuriyetleri Tarihi, Türk Dünyasının Meseleleri, Türk Kültür Tarihi gibi derslere girmektedir.

Prof.Dr. Gömeç 1992 yılından 1994 yılı başlarına kadar Dışişleri Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi’nde (TİKA) danışman olarak görevde bulundu. 1 Eylül 1994 tarihinden itibaren, Kazakistan’ın Türkistan (Yesi) şehrinde kurulmuş olan Uluslararası Hoca Ahmed Yesevî Türk-Kazak Üniversitesi’nde bir yıl süre ile Türk tarihi dersleri verdi. 3 Ekim 1996’da Doçent unvanını aldı. 2001’de ise profesörlüğe yükseldi. 1997-2005 seneleri arasında Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü, Kuzey-doğu Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Anabilim Dalı Başkanlığı vazifesini sürdürdü. 2013-2015 yılları arasında Tarih Bölümü Başkanlığı yaptı. 2001 ve 2003’de Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi’nin sorumluğunda bulunan “Moğolistan’daki Türk Anıtları Projesi” (MOTAP) başkanlığına yürüttü. 2012 yılında Tarih alanında İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Kültür ve Sanat Ödülüne layık görüldü. 2014 senesinde, Nazilli Türk Ocağı tarafından her yıl Türk Milli Mücadelesinin Önderlerinden Hacı Süleyman Efendi adına verilen Türk Kültürüne Hizmet Ödülünü aldı. Saadettin Y.Gömeç’in basılmış kitaplarından bazıları şunlardır: Kök Türk Tarihi (5. Baskı 2016), Uygur Türkleri Tarihi (5. Baskı 2015), Kırgız Türkleri Tarihi (4. Baskı 2014), Türk Cumhuriyetleri ve Toplulukları Tarihi (5. Baskı 2015), Türk Kültürünün Ana Hatları (3. Baskı 2014), Türk Destanlarına Giriş (2. Baskı 2015), Şamanizm ve Eski Türk Dini (3. Baskı 2016), Dişi Kurtun Çocukları (2012), Türk-Hun Tarihi (2012), Türk’ün Kahramanlık Destanı Antep (2. Baskı 2014), Hindistan’da Türkler (2. Baskı 2013), Karagül (2013), Türk Tarihinden İzler I-II-III-IV (2014-2015), Kastamonu Salnamesi (2016), Türk Tarihinde Çingizliler (2017.

Saadettin Yağmur Gömeç’in yüzlerce ilmî ve fikrî makalesi, ayrıca çevirileri bulunmakla birlikte, sayısız Yüksek Lisans ve Doktora çalışması yaptırmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 176 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 165 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.