Sabiha Gökçen

Sabiha Gökçen

Yazar
9.6/10
12 Kişi
·
18
Okunma
·
6
Beğeni
·
1337
Gösterim
Adı:
Sabiha Gökçen
Unvan:
Türk pilot
Doğum:
Bursa, 22 Mart 1913
Ölüm:
Ankara, 22 Mart 2001
Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevî evladından birisi idi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi; bunlardan otuz ikisi muharebe görevi idi. Adı, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'na verilmiştir.
"Senin dayanamayıp arkamdan geleceğini biliyordum Sabiha..."dedi."Aferin ata iyi talim almışsın..Mükemmel bir sürücü gibi geldin ardımdan dörtnala...Zaten Türk kızlarının, Türk kadınının her şeye karşı büyük bir yeteneği vardır...Tarlada çalışırken erkeğini aratmaz,ata binmede erkeğinden farksızdır, hatta silah kullanmada bile erkeğini çok kere geride bırakır..."
Sabiha Gökçen
Sayfa 49 - Altın Kitapları
Daha esenlikle,daha dürüst olarak yürüyeceğimiz yol vardır.Büyük Türk kadınını çalışmalarımıza katmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilim, ahlâk, toplum ve ekonomi yaşamında erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcı ve desteği yapmak yoludur. Eğer kadınlarımız erdemin gerektirdiği davranışla içimizde bulunur, ulusun bilim sanat hareketlerine katılırsa, buna inanınız, ulusun en bağnazı bile beğenmekten kendini alamaz.
Sabiha Gökçen
Sayfa 222 - Altın Kitaplar
BİR KURUŞLUK HESAP

Kahveden sonra Atatürk soruyor: - Hayrola İsmet?.. Sende bir fevkaladelik var bugün... Ne oldu?.. Neye sinirlendin?
- Türk Hava Kurumu'nun toplantısı vardı da...
- Eee, ne olmuş varsa?
- Fuat beyi (THK Başkanı) epey terlettim... İstifaya falan kalktı.
- Çalışkan çocuktur Fuat... Kurumu da iyi yönetiyor.
- Bunlara bir diyeceğim yok... Fakat canımı sıkan bir şey oldu.
- Neymiş o?
- Hesaplarda bir kuruş oynuyor.
- Bir kuruş.
***
İnönü:
- Daha önceki toplantıda dikkatimi çekmişti... Bu bir kuruşun nereye gittiğini öğrensinler diye talimat vermiştim. Bulamamışlar... Fuat beyin hassasiyetini anlıyorum... Ama milletimiz ondan daha hassastır... Verdiği paranın nereye gittiğini mutlaka bilmek ister... İstifa bu gibi hallerde en kolay çıkar yoldur... Ama kimseyi rahatlatmaz... Hatta söylentilere bile sebep olur.
***
Atatürk:
- Demek mesele bu... Bir kuruşun hesabı seni bu kadar üzdü... Haklısın... Kırk para (bir kuruş) günün birinde 40 lira, 40 lira da 400 lira olur... Bu da giderek büyür halkın ağzında... Cumhuriyet'i kurarken böyle bir kuruşlara çok ihtiyacımız oldu.. Peki ne yaptın sonunda?
***
İnönü:
- Memurları seferber ettim... Ve bir kuruşun yanlışlıkla başka bir hesaba geçirildiğini bulup, çıkarttırdım... Bizim milletimiz cömerttir, elindekini, avucundakini verir... Ama verdiğinin doğru, dürüst yerlere harcandığını görmek ister... Buna inanmak ister.

Sabiha Gökçen anılarından. Alinti
Çok iyi savaştık..Balkan Savaşının, Türk Silahlı Kuvvetlerine sürmüş olduğu lekeyi temizledik. Aynı zamanda bu savaş halifelik müessesesinin bizim için sadece bir korkuluk ve yük olduğu gerçeğini de ortaya çıkardı. Halifenin ilan ettiği 《Cihadı Mukaddes》e kulak asan tek İslam topluluğu çıkmadığı gibi,Çanakkale Savaşında emrime verilen ve çoğunluğunu Arap erlerinin oluşturduğu iki birlik de savaşmadıkları,savaşmaktan korktukları için isteğim üzerine geri alındı. Orada eğer başarı kazanmışsam,bunu, onların yerine gelen Türk soyundan yiğitlere borçluyum. Bu da bana ancak ve ancak sadece Türk Askerine güvenmek gerektiğini ispat etmiştir.
"İnsan ömrü yapılacak işlerin azameti karşısında çok cüce kalıyor Gökçen... Geçtiğimiz yerlerde fabrikalar görmek istiyorum, ekilmiş tarlalar, düzgün yollar, elektrikle donanmış köyler, küçük fakat canlı tertemiz sağlıklı insanların yaşayabileceği evler... Büyük yemyeşil ormanlar görmek istiyorum. Gürbüz çocukların, iyi giyimli çocukların, yüzleri sararmamış, dalakları şiş olmayan çocukların okuduğu okullar görmek istiyorum... İstanbul'da medeniyet varsa, Ankara'ya ne medeniyet getirmeye çalışıyorsak, İzmir'i nasıl mamur kılıyorsak, yurdumuzun her yanını aynı medeniyete kavuşturalım istiyorum... Ve bunu çok, ama çok çabuk yapmak istiyorum. Dedim ya, insan ömrü çok büyük işleri başarabilecek kadar uzun değil... Mamur olmalı Türkiye'nin her tarafı, müreffeh olmalı... Devletin yapamadığını, yapmadığını millet; yapamadığını , yapmadığını devlet yapmalı... Her şeyi yalnız devletten ya da her şeyi yalnız milletten beklemek doğru olmaz... Devlet ve millet daima el ele olmalıdır ülke sorunlarını göğüslemede... Ben yapabildiğim kadarını yapayım, sonra ne olursa olsun demek yok benim kitabımda... Geleceği, geleceğin Türkiye'sini, geleceğin halkını düşünmek görevim... Bir iş aldık üzerimize, bir savaşın üstesinden geldik, şimdi ekonomik alanda savaş veriyoruz, daha da vereceğiz. Bu heyecanı yaşatmak, bu heyecanın ürünlerini görmek lazım ...
316 syf.
·Beğendi·10/10
Atatürk'ün, Türk kadınını yüceltme ve gerçek kimliğine kavuşabilmesi yolunda verdiği mücadeleyi en yakından öğrenebileceğiniz harika bir kitap.. Ve tabii ki dünyanın ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen'in hayatı...
316 syf.
·6 günde
Mustafa Kemal Paşa hakkında şimdiye kadar okumayı başardığım hatırat içinde ki en samimi olanı olduğunu söylemek isterim. Kitaba ulaşmak ayrı dert, ulaşınca satın almak ayrı bir dert . Piyasa da çok fazla yok ve bu yüzden fiyatlar çok çok uçuk. Bu kitabın ilk baskısı 1980 lerde Türk Hava Kurumu tarafından yapılmış. Daha sonra Altın Kitaplar 1994 ve 1996 yıllarında iki baskı yapmış. Benim şansıma Altın Kitapların 2.Baskısını buldum. Piyasada ki fiyatlara göre çok ekonomik bir fiyata satın aldım. Gelelim hatırata. Kendi yaşam hikayesinden bahsettikten sonra Paşa ile nasıl tanıştığını ve 1925-1938 yıllarında neler yapıldığını,Paşa'nın ruh halini ve vefatına giden yolu anlatıyor. Kitap bitiminde bende oluşan 2 şey oldu.
1)Sabiha Gökçen, Mustafa Kemal'in hayalinde ki Türk Kadını idealinin tam bir projesi
2)Mustafa Kemal'in 1923 sonrası yalnız değil yapayalnız kalmış olması

Bunun harici bu hatırat bazı sorular yarattı bende:
1) Türk Havacılık tarihinin gelişim safhalarını da okuduğumuz sayfalarda bu alanda büyük başarı sağlamış olan Nuri ve Vecihi Beylerden neden bahsedilmemesi
2)Mustafa Kemal ile Ismet Bey arasında oluşan kırgınlığın sebebini bildiği halde o dönemde daha hayatta olan bazı kişilerden bunun açıklanmasını istemesi (kendisi de yapabilir bunu.Ve bu kırgınlığın 3.kişiler tarafından meydana getirildiğine dair örneği de vermişken)
Ve bir iddiaa olan Sabiha Hanımın Ermeni olması meselesi . Bu konu hakkında enküçük bir bilgi kırıntısı vermemiş. Bursa doğumlu olduğunu ve ailesinin kim olduğunu yazmış ama köken detayı yok. İleri ki sayfalarda da sadece Türk kızı olduğunu defalarca tekrarlamış.

Benim için son zamanlarda okuduğum en iyi hatırat olarak buraya kayıt ediyorum.
316 syf.
·Puan vermedi
Hepimiz Sabiha Gökçen'in kim olduğunu ne başarılara sahip olduğunu biliriz fakat yazdığı daha doğrusu anlattığı ve Oktay Verel'in kaleme aldığı anılarının, düşüncelerinin yer aldığı kitabı bilenlerimiz azdır. Çoğumuz Atatürkle alakalı kitapları, edebiyat romanlarını okuyarak büyüdük. Peki yanıbaşında yer alan manevi kızından okumaya ne dersiniz. Her okudukça olayların daha bir içinde hissedecek, kimi tartışılan olaylarda ne kadar doğru kararlar verildiğini net bir şekilde anlayabileceksiniz. Derler ya bir insanı tanımak için ya yemek yemek lazım ya seyahat etmek; Atatürkle Bir Ömür seyahat eden ve yemek yiyen birinin ağzından nasıl bir kişilik olduğunu görmek için en güzel yol.
316 syf.
·10/10
mustafa kemali 1 de kızından okumak... kimi yerlerinde ağladım kimi yerlerinde güldüm ama en çok da kıskandım. türk kadınının olması gerektiği yeri yapabileceklerini görmek de cabası. dürüsütlüğü, atatürke yakışır asaleti ama en çok da kararlılığına hayran kaldım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sabiha Gökçen
Unvan:
Türk pilot
Doğum:
Bursa, 22 Mart 1913
Ölüm:
Ankara, 22 Mart 2001
Türkiye'nin ilk kadın pilotlarından birisidir ve dünyanın ilk kadın savaş uçağı pilotudur. Mustafa Kemal Atatürk’ün sekiz manevî evladından birisi idi. Uçuş kariyeri boyunca 8.000 saat civarı uçuş gerçekleştirdi; bunlardan otuz ikisi muharebe görevi idi. Adı, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı'na verilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 6 okur beğendi.
  • 18 okur okudu.
  • 24 okur okuyacak.