Sabit Say

Sabit Say

Çevirmen
7.9/10
44 Kişi
·
23
Okunma
·
0
Beğeni
·
23
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
237 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hawking'in de dediği gibi evreni anlayabilmek bir insan için çok zor.
fizik alt yapisi olmadan okunup rahatlikla anlasilacak bir kitap diyebilirim.
Bilimsel kurama değinip zaman ve evren görecelik, zaman eğrisi, kuantum fiziği, paralel evrenler, kara delikler ve daha birçok şey üzerine akıcı bir anlatım; eğlenceli örnekler ve çarpıcı resimlerle var kitapda. Bunu yaparken birçok bilim insanından ve tarihsel olaylardan örnek veriyor. Kitabın en sonunda da Albert Einstein, Galileo Galilei ve Isaac Newton hakkında kısaca bilgiler veriyor.
332 syf.
DNA çift sarmal yapısının keşfeden bilim insanlarından biri olan Francis Crick, 1980’li yıllarda moleküler biyoloji ve genetik konularından uzaklaşarak beyin üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştır ve bu araştırmalarda bulduğu sonuçları bir özet halinde “Şaşırtan Varsayım” adlı kitabında sunmaktadır. Crick, “Şaşırtan Varsayım” ile zihinsel hayatımızın, bilincimizin, ahlakımızın, karar verme ve yargıda bulunma kapasitemizin fiziksel beynimizin bir ürünü olduğu fikir tezlerini eserde ileri sürmektedir. Genel olarak kitap, yüzeysel olarak yazılmış popüler bilim kitaplarından ziyade akademik açıdan beyin ve göz arasındaki işlevselliğin açıklanması sırasında örnekler ve deneyler üzerinden anlatılarak etkili bir sunuş ile ortaya konulmuştur. Beyin fonksiyonlarının belli bir öğrenme süreci sonucunda gerçekleşen bir makine olduğunu ve gözün görme işlevini akılda kalıcı örnekler vererek gözler önüne sermektedir. Gözün çalışma mekanizması ile ilgili olarak, önceki öğrenilmiş veya yanlış bilgilerle yani fotoğraf makinesi biçiminde olmadığını, bu durum göz tarafından algılanan ışık, renk, hareket vb. faktörlerin beynin bir bilgisayar gibi çalışması sonucu ve daha önceki deneyimlerinin doğrultusunda yeniden kurgulanmasıyla ortaya çıkmasıyla olduğunu ifade etmektedir. Crick'in, bu ve pek çok diğer durumu örnekler üzerinden giderek açıkladığı eseri, meraklılara ama özellikle deneysel psikoloji ile ilgilenenler için kaçırılmaz bir ziyafet sunmaktadır.
332 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar. Yeni yılın ilk kitabında da kendimizi aşıyor ve bilimsel bir kitapla başlıyoruz. 1954 yılında James Watson ile birlikte DNA’nın ikili sarmal yapısını keşfeden Francis Crick aradan geçen uzun yıllara rağmen ölümünden 10 yıl evvel (1994 yılında) bir eser daha kaleme alır: Şaşırtan Varsayım. 2005 yılında (ölümünden 1 yıl sonra) bilime muhtaç ve aç olmayan ülkemizde eseri yayımlanır. Yayımlayıcısı Tübitak olduğu için onlara tabii ki ses etmeyeceğim (yazın nasıl da reddettiler beni) ama biraz serzenişte de bulunmadım değil.
Kitabımız genel hatlarıyla bizlere ne sunuyor? Aslında bu cevabı arıyoruz bizler. Bu soruyu biricik kuzenlerimiz yahut ‘Kanka’ sıfatındaki yakınlarımıza sorduğumuzda genel cevap tam olarak şöyle: “Benlik bir şey yok knk, senlik bir durum yok a(..)
Aslında evet bir yerden de oldukça doğru cevaplar. Tamamen bilinç üzerine ve onu bağımsızlaştırmayı konu edinen bir araştırma olduğu için bizim görgüsüzler gene bilmedikleri bir konuyu bilmiş oldular. Peki, içerik de öyle mi? Haydi gelin hep birlikte buna bakalım.
Kitabı 3 başlık altında 18 bölümde inceleyebiliyoruz. Bahsedilen konuları şöyle bir toparlayacak olursak: Bilinç, Bellek, İnsan Beyni, Nöronlar, Primatlar, Sinirler ve Özgür İrade şeklinde bahsetmek en doğrusu olacaktır. Ancak ben, yazarın ÖNSÖZ bölümüne dikkati çekmek istiyorum. Yazar burada neyi nasıl yaptığını bölümlere ve başlıklara ayırarak öyle detaylı vermiş ki; bir bilim kitabında aradığınız en iyi durum diyebilirim. Okumaya başlamadan önce neye başlayacağınızı, ne okuyacağınızı ve hangi konuda bilgi alacağınızı önceden biliyorsunuz. İş hayatında buna ne deniyor? Brifing mi? Adını bilmesek de işlevini biliyoruz. Önemli olanda bu. (Savunma Mekanizması, teşekkürler Neronlarım)
Kitap acayip derecede zor aslında. Bunu söyleyebilirim. Çünkü bahsettiği konu basit bir konu değil ve günümüzde araştırmaların ne denli ilerlediğini de oldukça merak ettim. Açıkçası bu konuda gene Tübitak a ait bir eser biliyorsanız önermenizi rica edeceğim. Kitabı özellikle bilimsel alanda merak eden arkadaşlar dışına tavsiye etmiyorum çünkü başladıktan yarım saat sonra ‘Artık bıraksam mı’ evresine girmenizi istemiyorum. Bunun dışında keyifli okumalar ve mutlu günler dileyerek sizlere veda ediyorum..
237 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabı okurken bazen anlamadığım yerler çoğunlukla fazlaydı. Kitaptan kaynaklanan bir durum değil benim bilgi yönünden alanım olmadığından. Alanı ve bilgisi olanlar için kesinlikle okunması gereken bir kitap. Bilgi eksikliğime rağmen bazı bölümlerinde heyecan hissederek okudum diyebilirim.
313 syf.
·8 günde·Puan vermedi
Bilgi dolu bir kitap. Zaten yazarı ünlü bilim adamı Stephen Hawking'dir. Kendisi ALS hastalığı sebebiyle hareket kabiliyetini kaybetmiş ömrünü bir sandalyeye bağımlı olarak geçirmiş ama buna rağmen fizik alanında yaptığı araştırmalarla sayılı bilimadamlarından seçilmiştir.

Yazar kitabı basite indirgeyerek anlatmış. Ama yine de yazılmış bilgileri biraz da olsa anlayabilmek için fizik, matematik ve astronomi konularından hiç olmazsa birşeyler bilmek lazım. Meraklılarına içindekilerler ilgili biraz spoiler vereyim; atom parçacıkları, big bang teorisi, karadelikler, newton'un yerçekimi kanunu, kuantum teorisi, sanal zaman, gerçek zaman, beyaz cüceler, termodinamik kanunu ve daha birçok beyin yakan konular işlenmiş...
237 syf.
·5 günde·8/10
Eğer fizik kaideleri hakkında yeterli bilgim olsaydı sanırım kitap daha anlaşılır olabilirdi. Ama malesef zorlandığım sıkıldığım zamanlar oldu. Buna karşın yine de okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Evvelce Einstein görecelik kuramı ve biyografisini okumuştum onlara göre çok daha anlaşılır bir dil kullandığı kesin. Yinede bazı şeyleri kafam da oturtmakta zorlandığımı söyleye bilirim. Hatta anlamadığımı ve sıkıldığımı da.
Esasen bilimin birbiri ile çelişerek nasıl ilerlediğini hatta belki abartı olarak gelebilir ama bilim insanlarının bile bilimsel dogmalar yüzünden olaylara kısır baktığını görebilirsiniz. Nihayetin de zaman işlemeye devam ediyor. İnsanlığın görüş ufku sürekli genişliyor. Başka bir deyişle yeni şeyler görmeye algılamaya devam ediyoruz. Ömrü olan daha neler görecek kim bilir? : )

Kitaplar geçmiş anılarımız bir nevi hayat tecrübelerimiz gibi. Bu kitabı okurken Dan brawn ın başlangış romanı sıkça aklıma geldi. Onu okurken de zihnimde sürekli olarak Elon mosk canlanırdı. Birbirleri ile ne kadar bağlantılıdır yada benzeşenler neler hatırlamıyorum ama kendime gelecek zaman için bir not düşmüş olayım diye yazıyorum.

Yazar herkesin anlaya bileceği bir dille yazmış kitabı büyük bir gayesi var anlaşılan. Büyük ve eminim kendine göre yüce bir gaye. Kitabın sonun dan yapacağım şu alıntılama sanırım bu gayeyi gösteriyor.

Günün birinde eksiksiz bir birleşik kuram bulursak, bu, yalnızca birkaç bilimci tarafından değil, genelinde herkes tarafından anlaşılabilir olmalı. İşte o zaman biz hepimiz, filozoflar, bilimciler ve sokaktaki adam, "biz ve evren niçin varız?" sorusunu tartışabileceğiz. Hele bunu yanıtlayabilirsek, insan aklının en yüce zaferi olacak -çünkü o zaman Tanrı'nın aklıdan neler geçtiğini anlaya bileceğiz.

Okuyacaklar için keyifli okumalar dilerim.
237 syf.
·13 günde·7/10
Birkaç yıldır sürekli karşıma çıkan bir kitaptı en sonunda okuyayım dedim. Herkesin anlayacağı bir yapıda tarzında yorumlar okumuştum. Bir fizik kitabı olarak dil oldukça sade ama anlattığı kavramlar açısından çetrefilli bir kitap. Fizik, uzay, evren, kara delik, solucan delikleri, zaman, kuramlar bu tarz konular hakkında giriş seviyesinde bilgi sahibi oluna bilecek bir kitap. Okurken zorlanmadım desem yalan olur. Biraz sindire sindire okunulması gereken okurken yer yer bazı kavramlar hakkında araştırma yapılması gereken bir kitap. Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 23 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 35 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.