Sabit Say

Sabit Say

Çevirmen
8.8/10
4 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
332 syf.
DNA çift sarmal yapısının keşfeden bilim insanlarından biri olan Francis Crick, 1980’li yıllarda moleküler biyoloji ve genetik konularından uzaklaşarak beyin üzerine araştırmalar yapmaya başlamıştır ve bu araştırmalarda bulduğu sonuçları bir özet halinde “Şaşırtan Varsayım” adlı kitabında sunmaktadır. Crick, “Şaşırtan Varsayım” ile zihinsel hayatımızın, bilincimizin, ahlakımızın, karar verme ve yargıda bulunma kapasitemizin fiziksel beynimizin bir ürünü olduğu fikir tezlerini eserde ileri sürmektedir. Genel olarak kitap, yüzeysel olarak yazılmış popüler bilim kitaplarından ziyade akademik açıdan beyin ve göz arasındaki işlevselliğin açıklanması sırasında örnekler ve deneyler üzerinden anlatılarak etkili bir sunuş ile ortaya konulmuştur. Beyin fonksiyonlarının belli bir öğrenme süreci sonucunda gerçekleşen bir makine olduğunu ve gözün görme işlevini akılda kalıcı örnekler vererek gözler önüne sermektedir. Gözün çalışma mekanizması ile ilgili olarak, önceki öğrenilmiş veya yanlış bilgilerle yani fotoğraf makinesi biçiminde olmadığını, bu durum göz tarafından algılanan ışık, renk, hareket vb. faktörlerin beynin bir bilgisayar gibi çalışması sonucu ve daha önceki deneyimlerinin doğrultusunda yeniden kurgulanmasıyla ortaya çıkmasıyla olduğunu ifade etmektedir. Crick'in, bu ve pek çok diğer durumu örnekler üzerinden giderek açıkladığı eseri, meraklılara ama özellikle deneysel psikoloji ile ilgilenenler için kaçırılmaz bir ziyafet sunmaktadır.
332 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Merhaba arkadaşlar. Yeni yılın ilk kitabında da kendimizi aşıyor ve bilimsel bir kitapla başlıyoruz. 1954 yılında James Watson ile birlikte DNA’nın ikili sarmal yapısını keşfeden Francis Crick aradan geçen uzun yıllara rağmen ölümünden 10 yıl evvel (1994 yılında) bir eser daha kaleme alır: Şaşırtan Varsayım. 2005 yılında (ölümünden 1 yıl sonra) bilime muhtaç ve aç olmayan ülkemizde eseri yayımlanır. Yayımlayıcısı Tübitak olduğu için onlara tabii ki ses etmeyeceğim (yazın nasıl da reddettiler beni) ama biraz serzenişte de bulunmadım değil.
Kitabımız genel hatlarıyla bizlere ne sunuyor? Aslında bu cevabı arıyoruz bizler. Bu soruyu biricik kuzenlerimiz yahut ‘Kanka’ sıfatındaki yakınlarımıza sorduğumuzda genel cevap tam olarak şöyle: “Benlik bir şey yok knk, senlik bir durum yok a(..)
Aslında evet bir yerden de oldukça doğru cevaplar. Tamamen bilinç üzerine ve onu bağımsızlaştırmayı konu edinen bir araştırma olduğu için bizim görgüsüzler gene bilmedikleri bir konuyu bilmiş oldular. Peki, içerik de öyle mi? Haydi gelin hep birlikte buna bakalım.
Kitabı 3 başlık altında 18 bölümde inceleyebiliyoruz. Bahsedilen konuları şöyle bir toparlayacak olursak: Bilinç, Bellek, İnsan Beyni, Nöronlar, Primatlar, Sinirler ve Özgür İrade şeklinde bahsetmek en doğrusu olacaktır. Ancak ben, yazarın ÖNSÖZ bölümüne dikkati çekmek istiyorum. Yazar burada neyi nasıl yaptığını bölümlere ve başlıklara ayırarak öyle detaylı vermiş ki; bir bilim kitabında aradığınız en iyi durum diyebilirim. Okumaya başlamadan önce neye başlayacağınızı, ne okuyacağınızı ve hangi konuda bilgi alacağınızı önceden biliyorsunuz. İş hayatında buna ne deniyor? Brifing mi? Adını bilmesek de işlevini biliyoruz. Önemli olanda bu. (Savunma Mekanizması, teşekkürler Neronlarım)
Kitap acayip derecede zor aslında. Bunu söyleyebilirim. Çünkü bahsettiği konu basit bir konu değil ve günümüzde araştırmaların ne denli ilerlediğini de oldukça merak ettim. Açıkçası bu konuda gene Tübitak a ait bir eser biliyorsanız önermenizi rica edeceğim. Kitabı özellikle bilimsel alanda merak eden arkadaşlar dışına tavsiye etmiyorum çünkü başladıktan yarım saat sonra ‘Artık bıraksam mı’ evresine girmenizi istemiyorum. Bunun dışında keyifli okumalar ve mutlu günler dileyerek sizlere veda ediyorum..

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 19 okur okuyacak.