SabitFikir Dergisi

SabitFikir Dergisi

YazarDergi
7.6/10
310 Kişi
·
900
Okunma
·
150
Beğeni
·
2.226
Gösterim
Adı:
SabitFikir Dergisi
Doğum:
2009
Sabit Fikir, 2009 yılında yalnızca internette, 2011 yılında ise basılı olarak yayımlanmaya başlanan güncel edebiyat dergisidir. Dergi, internet üzerinden kitap satışı yapan Idefix şirketince yayımlanmaktadır. Derginin genel yayın yönetmenliğini gazeteci 2010-2014 yılları arasında Elif Bereketli ardından Ceyhan Uslanmaz yapmıştır.

Sabit Fikir, gerek görsel dili, gerekse güncel toplumsal ve siyasi gelişmelere dair bakış açısıyla, kısa sürede adı sayılan dergiler arasına adını yazdırmıştır. Sabit Fikir'in yazar kadrosunda, Ömer Türkeş, Murat Gülsoy, Kaya Genç, Küçük İskender ve Haydar Ergülen gibi isimler vardır. Sabit Fikir'in, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu Blogspot Yasakları, Sosyal Medya ve Edebiyat, Türkiye'de Kitap Yasaklarının Tarihi konulu araştırma çalışmaları ses getirmiştir.[2] Dergi her hafta düzenli olarak bir Düşünce Özgürlüğü Bülteni hazırlamaktadır.

Derginin kapaklarını, çizer Sedat Girgin hazırlamaktadır. Sabit Fikir, 2012 Grafik Ürünler Ödülleri'nde, süreli yayınlar kategorisinde, görsel tasarımı sebebiyle ikincilikle ödüllendirilmiştir.

Sabit Fikir ayrıca, İstanbul Modern'de düzenlenen ve Murathan Mungan, Hakan Günday, Elif Şafak, Küçük İskender, Sema Kaygusuz, Emrah Serbes, Latife Tekin, Cemil Kavukçu, Enis Batur, Hakan Bıçakcı, Füruzan, Selim İleri ve Yekta Kopan'ın konuk olduğu Sözünü Sakınmadan konuşmalarını da düzenlemiştir. Bu konuşmalarda Semih Gümüş ve Ömer Türkeş, konuk yazarlara cesur sorular yöneltmişlerdir ve etkinlik yoğun ilgiye sahne olmuştur.
İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için, dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların sevilmeleri ve insanların kullanılmaları. Cemal Meriç
Umutsuzluk insanoğlunun kendine karşı hazırlayabileceği suikastlerin en korkuncudur; umutsuzluk manevi bir intihardır.
-Jean Paul Sartre
68 syf.
·5 günde
Dergi okumayı çok seven biri olarak bu ay Sabit Fikir’i okudum. Sindire sindire, anlaya anlaya ama en çok da araştıra araştıra okudum bu dergiyi.

Okurken bilmediğim kitaplara, yazarlara ve olgulara rastladım ve bu da bana insanın hayatta öğreneceği daha bir sürü şeyi var dedirtti. Ustalıkla incelenmiş, oluşturulmuş bir dergiyle karşılaştığımı söylemeden geçemeyeceğim. Dergiye ait sadece bu sayısını okuduğum için bu sayıda derginin zayıf bir yönünü gördüğümü söyleyemem.

Keyifle okuduğum, öğrendiğim, bolca da araştırma yapıp kütüphaneme yeni kitaplar eklemeyi düşündüğüm bir dergi oldu Sabit Fikir. Bu aydan sonraki sayılarını da sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Eğer dergi okumayı seviyorsanız bu dergiye de bir şans verin derim. :)
Şimdiden iyi okumalar.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
D&R kasa önünden aldığım Sabitfikir dergilerine bayılıyorum. Gecikmeli de olsa zulaya atıp sonradan da olsa okuyorum mutlaka. Bu sefer Eylül 2019 sayısını okudum. Peşine de Ocak 2020 sayısını okuyacağım sanırım. İlla sıra ile okumak gerekmiyor bence.
64 syf.
·2 günde·9/10 puan
Gayet keyifli ve bilgilendirici bir Aralık sayısı olmuş. Güncel edebiyat ile ilgili haberler, kitaplar, incelemeler üzerine bir çok bilgi var. 3 kitabı okumak için işaretletti. En azından incelemeye alacağım. Yerlilik sorununu ele alan bir sayı olmuş. Murakami incelemesi ve filmleri hakkında bilmediğim şeyler öğrendim. Filmlerini de izlemeye çalışacağım. Perec'in son daha doğrusu ilk romanının çıktığını yeni öğrendim. Martı Yayınları ise yeni baskılara geçmiş. Vesaire....

5 liraya güncel edebiyat hakkında bilgilendirici şeyler için Sabitfikir gerçekten ideal bir dergi.
68 syf.
·6 günde·5/10 puan
0 önyargıyla başladığım halde derginin gelecek sayılarına karşı önyargı edinmemi sağlayan bir dergi ilk defa okudum. Öncelikle SabitFikir Dergisi 'ni dergi alışverişi sırasında görünce alıp okumak istedim ve gerçekten hiçbir önyargım yoktu. Önyargımın olacağı bir durum yoktu çünkü. Ama okumaya başladıktan sonra bu değişti. Beyhan Budak 'ın "Psikolojide Edebiyatın Ayak İzleri" yazısı dışında HİÇBİR yazıyı beğenmedim. Çünkü bunun dışındaki her yazı, bir kitabın incelemesiydi. E biz bunu burada 1000Kitap'ta zaten hep yapıyoruz! Dergide yayımlanan yazıların buradakilerden tek farkı daha uzun, daha detaylı olmasıdır herhalde. Bir de puan vermiyorlar kitaba, o kadar. Hayır kitaplar da benim okuduğum tarzda değil. Bitirene kadar içim sıkıldı. Neyse ki aynı anda okuduğum başka şeyler de vardı da sıkılınca diğerini okumaya geçebiliyordum.

Dergi sayesinde Sigmund Freud 'un kitaplarını okuma sırasında biraz daha öne aldım. Ayrıca dergide görüp de "belki okurum" dediğim iki kitap var:

1. V for Vendetta
2. Çumra 1965

Belki bu kitapları okurum. Ama sonradan kazandığım önyargı sayesinde (ya da 'ön' değil, direkt 'yargı') SabitFikir Dergisi 'nin yeni sayılarını okumayı düşünmüyorum.

Bu sayıya puanım; 5/10

İncelemeyi bitirmeden önce sizden bir ricam olacak;
Aşağıda yer alan Instagram adresinden beni takip eder misiniz lütfen?

https://instagram.com/itsbahargg

Teşekkür ederim :D
64 syf.
·6/10 puan
Esenlikler, Sabitfikir Dergisi’nin yetmiş yedinci sayısı hakkındaki düşüncelerimi inceleme altında değil de kısa ve öz şekilde fikirlerimi paylaşacağım. :)

Okuduğum Sabitfikir’in ilk sayısıydı adını da ilk defa tavsiye üzerine almadan önce duydum açıkçası, kitabı alma sebebim de paragraf odaklı ilerleyen okuma listemin olmasıdır. Dergi güncel edebiyat dergisi zaten ancak yanılmıyorsam üç yazının dışında, ki üçüncü yazı da film olan kitaplarla ilgili idi, diğer yazıların tamamı kitaplar üzerinden ilerliyor, ben bu tarzda dergileri maalesef sevmiyorum ve eminim ki tek de değilim. Sebebini ise şöyle açıklayayım: Tek kitap üzerinden gidilmek yerine konu ele alındığı zaman daha keyifli, verimli ve tatmin edici bir okuma fırsatı veriyor diğer türlü-yani ele aldığımız dergideki gibi olursa- meseleler ele alınamıyor, üzerinden çok havada kalacak şekilde geçiliyor hatta bazen bu bile başarılı olunmuyor.

Beğendiğim bir diğer yönü, “kararsız okur” bölümü olmuştur,
yetmiş yedinci dosyanın konusu olan Jane Austen hakkında güzel bir derleme ve çizim yapılmış olmasıdır. (Jane Austen’dan etkilenenler, Jane Austen’ın etkilendikleri ve Jane Austen romanlarını sıralamaları)
Ayrıca dikkatimi çeken yazar da, 65. Sait Faik Hikaye Armağanı’nın sahibi Melisa Kesmezdir.

Bunlar tabii ki benim bakış açım, eğer yeni çıkan kitaplardan devamlı haberdar olmayı sevenler var ise onların bu dergiyi sevebileceklerini düşünüyorum. Dergiye ikinci şans vermek adına Oğuz Atay Okuma Rehberini de almıştım umarım onu da ilerleyen zamanlarda okuyacağım, esen kalın.
250 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yine dolu dolu bir edebiyat dergisi idi. Bize edebiyat dünyasında geçirttiğin güzel anlar için teşekkürler @sabitfikirdergisi Ocak 2020 sayısı

"Bazı temel incelikler dünyaya adaletsiz dağıtılmıştır."
F. SCOTT FITZGERALD, sf.6
60 syf.
·2 günde·7/10 puan
73. sayısından sonra bu sayıyı da DR'de bulunca birlikte aldım. İçindekileri kısa kısa size aktarayım. Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan sinemaya uyarlanıyormuş. Hababam Sınıfı yeni baskıya girmiş, Murakami'nin kitapları pc oyunlarına ilham olmuş, 2016 yılı yayıncılık verileri, Selim İleri'nin 50. yılı, yeni kitap tanıtımları, Paul Auster ile ilgili inceleme ve yeni kitabı, Murakami'nin de yeni kitabına hazırlanın, Özel baskılı kitapların incelemesi, Manga serisi filme uyarlanıyormuş, Zweig tanıtımı, Soğuk savaşta edebiyat ilişkisi ABD-Rusya, Fotoğraf ve Edebiyat başlıklarını ve haberlerini sizlere aktarabilirim.
250 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Nisan 2021 Sayı 122 ile @sabitfikir dergisi okundu bitti. Evet gecikmeli, sonraki aya sarkmalı bir okuma oldu. Ancak her şeyin bir zamanı vardır değil mi? İnsan ne zaman hazır hissederse kendini elindeki kaynakları ona göre okumalı bence. Devrik ve tuhaf cümlemin kusuruna bakmayın artık.

Sabitfikir edebiyat konusunda gerçekten iyi bir rehber.
Derginin sayfalarında daha önce alıp kenara attığım kitapları olan yazarları görünce hemen onları okuma listesine aldım. Özellikle Luigi Pirandelli'nin "Biri, Hiçbiri, Binlercesi" ve Amin Maalouf'un "Empedokles' in Dostları" kitaplarını hemen raflardan indirdim. Ali Şeriati'yi de unutmayalım tabi.

"Oturdum ve mum ışığının güzel cilvesine gözlerimi diktim. Yeryüzündeki hiç kimse masamın üzerindeki bu muma nasıl baktığımı bilemez." Ali Şeriati
250 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Edebiyat dergilerini çok seviyorum. Bu sayede eski yazarların gözünüzden kaçmış eserlerini alıp okuma isteği uyanıyor içinizde. Hatta okuduğunuz kitapları bile farklı şekillerde algılayabiliyorsunuz. Ayrıca yeni yazarlar ve şairlerle tanışabiliyorsunuz. @sabitfikirdergisi de bu konuda size en iyi rehberlik edecek edebiyat dergilerindendir.
250 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Sabitfikir dergisinin Mart sayısı yine keyifle okundu. Bu ayki sayıda özellikle "Psikolojide Edebiyatın Ayak İzleri", "Vatan Borcudur Dağlarca İçin Şiir", "Bruno Schulz'un Tarçın Dükkanları", "Şark Kütüphanesi İslam'a Bakışı Değiştirdi", "Çılgın Kalabalığın Uzağında Bir Ada" yazıları beni cezbetti ve alınacak kitaplar listeme yenilerini eklememe de sebep oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
SabitFikir Dergisi
Doğum:
2009
Sabit Fikir, 2009 yılında yalnızca internette, 2011 yılında ise basılı olarak yayımlanmaya başlanan güncel edebiyat dergisidir. Dergi, internet üzerinden kitap satışı yapan Idefix şirketince yayımlanmaktadır. Derginin genel yayın yönetmenliğini gazeteci 2010-2014 yılları arasında Elif Bereketli ardından Ceyhan Uslanmaz yapmıştır.

Sabit Fikir, gerek görsel dili, gerekse güncel toplumsal ve siyasi gelişmelere dair bakış açısıyla, kısa sürede adı sayılan dergiler arasına adını yazdırmıştır. Sabit Fikir'in yazar kadrosunda, Ömer Türkeş, Murat Gülsoy, Kaya Genç, Küçük İskender ve Haydar Ergülen gibi isimler vardır. Sabit Fikir'in, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu Blogspot Yasakları, Sosyal Medya ve Edebiyat, Türkiye'de Kitap Yasaklarının Tarihi konulu araştırma çalışmaları ses getirmiştir.[2] Dergi her hafta düzenli olarak bir Düşünce Özgürlüğü Bülteni hazırlamaktadır.

Derginin kapaklarını, çizer Sedat Girgin hazırlamaktadır. Sabit Fikir, 2012 Grafik Ürünler Ödülleri'nde, süreli yayınlar kategorisinde, görsel tasarımı sebebiyle ikincilikle ödüllendirilmiştir.

Sabit Fikir ayrıca, İstanbul Modern'de düzenlenen ve Murathan Mungan, Hakan Günday, Elif Şafak, Küçük İskender, Sema Kaygusuz, Emrah Serbes, Latife Tekin, Cemil Kavukçu, Enis Batur, Hakan Bıçakcı, Füruzan, Selim İleri ve Yekta Kopan'ın konuk olduğu Sözünü Sakınmadan konuşmalarını da düzenlemiştir. Bu konuşmalarda Semih Gümüş ve Ömer Türkeş, konuk yazarlara cesur sorular yöneltmişlerdir ve etkinlik yoğun ilgiye sahne olmuştur.

Yazar istatistikleri

  • 150 okur beğendi.
  • 900 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 294 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları