SabitFikir Dergisi

SabitFikir Dergisi

Dergi
7.8/10
138 Kişi
·
464
Okunma
·
80
Beğeni
·
1191
Gösterim
Adı:
SabitFikir Dergisi
" Sahip olduğunuz tek şeyin çamur olduğunu düşünün, eğer Tanrı'ysanız bu çamurdan insan yaratırsınız, eğer insansanız, içinde insanların yaşayabileceği evler yaratırsınız. "
SabitFikir Dergisi
Sayfa 41 - Ursula K. Le Guin
64 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
D&R kasa önünden aldığım Sabitfikir dergilerine bayılıyorum. Gecikmeli de olsa zulaya atıp sonradan da olsa okuyorum mutlaka. Bu sefer Eylül 2019 sayısını okudum. Peşine de Ocak 2020 sayısını okuyacağım sanırım. İlla sıra ile okumak gerekmiyor bence.
64 syf.
·2 günde·9/10
Gayet keyifli ve bilgilendirici bir Aralık sayısı olmuş. Güncel edebiyat ile ilgili haberler, kitaplar, incelemeler üzerine bir çok bilgi var. 3 kitabı okumak için işaretletti. En azından incelemeye alacağım. Yerlilik sorununu ele alan bir sayı olmuş. Murakami incelemesi ve filmleri hakkında bilmediğim şeyler öğrendim. Filmlerini de izlemeye çalışacağım. Perec'in son daha doğrusu ilk romanının çıktığını yeni öğrendim. Martı Yayınları ise yeni baskılara geçmiş. Vesaire....

5 liraya güncel edebiyat hakkında bilgilendirici şeyler için Sabitfikir gerçekten ideal bir dergi.
250 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Yine dolu dolu bir edebiyat dergisi idi. Bize edebiyat dünyasında geçirttiğin güzel anlar için teşekkürler @sabitfikirdergisi Ocak 2020 sayısı

"Bazı temel incelikler dünyaya adaletsiz dağıtılmıştır."
F. SCOTT FITZGERALD, sf.6
60 syf.
·2 günde·7/10
73. sayısından sonra bu sayıyı da DR'de bulunca birlikte aldım. İçindekileri kısa kısa size aktarayım. Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan sinemaya uyarlanıyormuş. Hababam Sınıfı yeni baskıya girmiş, Murakami'nin kitapları pc oyunlarına ilham olmuş, 2016 yılı yayıncılık verileri, Selim İleri'nin 50. yılı, yeni kitap tanıtımları, Paul Auster ile ilgili inceleme ve yeni kitabı, Murakami'nin de yeni kitabına hazırlanın, Özel baskılı kitapların incelemesi, Manga serisi filme uyarlanıyormuş, Zweig tanıtımı, Soğuk savaşta edebiyat ilişkisi ABD-Rusya, Fotoğraf ve Edebiyat başlıklarını ve haberlerini sizlere aktarabilirim.
68 syf.
·Puan vermedi
Bu dergiyi bitirdikten sonra kitapyurduna ya da bir kitapçıya uğramayan yoktur bence.Mesela ben şimdi kitapyurduna girip orayı talan edeceğim:))Çünkü çok fazla yeni kitapla tanıştım.
64 syf.
·2 günde·7/10
Bu sene başlayıp takip ettiğim ama geçen senenin de Kasım - Aralık aylarını okuduğum bir edebiyat dergisi. Bu ayki konusu Jules Verne hayatı, kitapları ve onun hayal dünyasıydı. Yine kararsız okura dönük farklı kitap seçimleri ve bilim kurgu alanında Jules Verne'nin bize kattıkları çok güzeldi. İlk okuldan bu yana kaç sene öncesinden ileriyi çok iyi görmesi etkileyiciydi. Yine edebiyat alanındaki güncel haberler ve yeni kitapların incelemeleri ile güzel bir sayıydı. Bu sayıdan küçük de biraz not kırdım çünkü azıcık vasat gördüm bu sayıyı. Takip edilecek hem fiyatı uygun hem de siyaseti bulaştırmadığı için benim gözdelerim arasında. Tavsiye ederim yani.
64 syf.
·2 günde·8/10
sabitfikir 15 sayı oldu sanırım en uzun süreli takip ettiğim bir güncel edebiyat dergisi. Adından da anlaşıldığı gibi güncel haberleri bana sunması gayet güzel. Bu sayıda ölümünün 200. yılı olması itibariyle Jane Austen ele alınmış. Dan Brown'un yeni kitabının kapağı için yarış düzenlemesi ilgi çekici, edebiyatın sinemaya uyarlandığı filmlerin dikkat çekici karakterleri, farklı eserlerin incelemesiyle yine beğendiğim bir sayı. Sabitfikir'i herkese tavsiye edebilirim.
60 syf.
·2 günde·8/10
Güncel edebiyatı ne kadar netten takip etsem de ( twitter, edebiyathaber vb.) benim için özel bir yeri oluştu Sabitfikir'in. Aylık 5 TL'yi bu dergiye veriyorum. Yine güncel kitapların eleştirisi ve incelemeleri vardı. Kitap reklamları falan filan. Kısa kısa söz edersem;
Sineklerin Tanrısı'nı kadın karakterlerden oluşturup sinemaya uyarlayacaklarmış bana çok ilginç geldi mesela,
- Kadıköy'de " Edebiyat ve Felsefe" konferansları varmış duyrulur.
- Man Booker kısa listesi açıklanmış ( Ben takip ediyordum )
- Beyoğlu'nda Yapı Kredi Kültür Sanat evi restore edilmiş muazzam bir görüntüsü var.
Asıl yeni bir bölüm eklenmiş dergiye " Özel Kütüphaneler " Bu sayıda 1. Bölümü vardı. Mimarlara özel Bodrum'da harika bir kütüphane kurulmuş. Mimarlık üzerine bir sürü kitap var.
- Dan Brown ve Başlangıç incelemesi
- Paul Auster "4 3 2 1 " incelemesi ve çevirinin Seçkin Selvi ismi olması
Ana bölüm ise ülkemizin yazarlarının yurtdışında anılmaları. Bunu konu edinmiş ana bölüm olarak. En önemli isim bu ay konu aldığımız Orhan Pamuk geliyor. Şimdilerde Kürk Mantolu Madonna en meşhur olarak geçmekte. Diğer yazarlar Elif Şafak, Hakan Günday, Hasan Ali Toptaş, Oğuz Atay, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Yusuf Atılgan olarak geçmekte... Özellikle Anayurt Oteli ve Heba çok revaçta olan kitaplarmış.

Bu ay bu kadar gelecek ay yine görüşmek üzere....
64 syf.
·3 günde·8/10
Dergilerin sesini duyurmak için artık dergi okuyup incelemeye de karar verdim. İlk olarak Notos ve Sabitfikir dergilerinden başladım. Sabitfikir dergisini önceden de takip ediyordum ama göz ucuyla şimdi satır satır okumak gerçekten de çok faydalı.

Yeni çıkan ve çıkacak olan kitaplar hakkında bilgi edindim. Tanımadığım yazarları öğrendim. Tanıyıpta bilgi edinmediğim yazarları daha yakından tanıdım. Yayınevleri olsun hepsi hakkında bilgi verici. Eleştiri, reklam, öykü, söyleşi ve bir çok haberi öğrenmek için gayet güzel bir dergi.

Her ay çıkan bir eser ve 3 TL gibi ucuz bir maliyette, güncel edebiyat dergisi. Tavsiye ederim ben beğendim.
60 syf.
·2 günde·9/10
Geçmişe dönük olarak Aralık 2016 sayısını okudum ve bu senenin açıklarını kapatmak için Ocak sayısını da kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Sabitfikir dergisine iyiden iyiye ısındım. Beğendiğimi de itiraf etmeliyim.

Konu olarak bile sadece 2016'nın son sayısı okunabilir çünkü öne çıkan 50 eseri seçmişler. Tabi neye göre kime göre değişir ama 2016'nın en iyi 50 eseri bu dergide kanımca. Bir çok okuyacağım kitabı da ekledim.

Kitap tanıtımları, eleştiriler, söyleşi , kararsız okur için seçenekler, dünyadan, müzik, çizgi roman şeklinde bir çok bölümü var. Ursula ile söyleşi ve yeni kitabının tanıtımı ilgi çekici.

- Harry Potter'ın arabası Rahmi Koç müzesinde
- Stephen King çocuklar için yazdı.
- Yılın sözcüğü " post-truth"
- Nilgün Marmara'nın "defterler ve kağıtlar"
- Yılın en iyi roman kapakları
- Dil ve düşünce
-Çevirilerin önemleri
- Nobel ödülleri

Bu kavramlar da ilgi çekici bölümleri. Okumak isteyenlere kesinlikle tavsiyemdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
SabitFikir Dergisi

Yazar istatistikleri

  • 80 okur beğendi.
  • 464 okur okudu.
  • 11 okur okuyor.
  • 146 okur okuyacak.

Yazarın sıralamaları