Sadreddin Yüksel

Sadreddin Yüksel

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
6
Okunma
·
3
Beğeni
·
65
Gösterim
Adı:
Sadreddin Yüksel
Unvan:
Yazar
Ten zi cân ü cân zi ten mestûr nîst
Lîk kes râ dîd cân destûr nîst (Farsça)

Türkiye Türkçesi:

Perdesizdir can tene, tende cana lakin görme izni yok hiçbir cana

Kişi ile canı (ruhu) arasında perde dâhi yoktur, lakin görme izni olmadığı için göremez.

Çeviri: Prf.Dr Ziya Avşar
"Ey Nefsim! Sen hergün bir kaç defa yemek yersin, defalarca su içersin, her saniyede de havayı teneffüs edersin. Niçin bu kadar tekerrür eden şeylerden hiç usanmıyorsun? Evet usanmıyorsun çünkü ihtiyaç tekerrür eder. Böyle olmazsa bedenen yaşayamazsın. Bu bedenin bir ihtiyacıdır. Bedenin ihtiyacı var da ruhun hiç ihtiyacı yok mu?

Elbette ki onun da var. Yaşayabilmesi için ona bir gıda lâzım. Gıdası da dua, münacat, ibadet ve hepsini içine alan namazdır. İşte senin ruhunu yaşatan bunlardır.

Öyleyse hergün beş defa namaz kılmaktan usanmamalısın."
74 syf.
·Beğendi·5/10
Bu kitapta ( tanıtımda da belirttildiği üzere ) Sadreddin Yüksel Hoca'nın ; Süleyman Ateş'e cevabı, Reşat Halife'nin resullük iddiasına cevabı, Diyanet İşleri Başkanı'na bir hatırlatma, Selman Rüşdi hakkında bir açıklama, İslam'da örtünmenin dünyevi ve uhrevi cezası, Dinimize ve Peygamberi'mize atılan iftiralara cevaplar, Süleyman Ateş'in tefsirindeki yanlışlıklara cevabı bulunuyor.
Benim okuduğum bu kitabın birkaç sayfasında eksiklik mevcuttu.Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
74 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Molla Sadreddin'in reformist-modernist görüşlü akım ve şahıslara fıkıh, tefsir, hadis gibi şeriat ilimleri cihetinden verdiği cevapların mecmu'u kısa bir kitap. Molla Sadreddin hayranı olmayanların okumalarını fazla gerekli görmüyorum. Makalelerden payını alan Reşat Halife, Bab, Baha, Süleyman Ateş, Bahriye Üçok gibi bahtsız zevat zaten silindi gitti gündemimizden.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sadreddin Yüksel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 6 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.