Sadrettin Karatay

Sadrettin Karatay

Çevirmen
7.2/10
14 Kişi
·
41
Okunma
·
0
Beğeni
·
44
Gösterim
Adı:
Sadrettin Karatay
Tam adı:
Sadrettin Rahmi Karatay
Doğum:
Kütahya, 1899
Ölüm:
Ankara, 22 Temmuz 1964
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Konsatantinapol'ün fethinin gercekleştiği 29 Mayıs 1453 tarihinde geçen bir tiyatro oyunu. Fetihe genellikle surların dışından bakmıştık. Bu defa içerden Bizans tarafından bakıyoruz. İmparator ve etrafındakilerin şehrin düşeceğinin aşikar olması üzerine takındıkları tavırlar nelerdir ? Imparator Konstantin'in, kendisini yarışırcasına satan cevresindeki insanlardan aldığı şaşırtıcı intikam nedir ? gibi sorulara yanıt veren bir eser.
128 syf.
·Beğendi·8/10
Bizans'ın yıkılışının son gecesinde sarayın içindekilerin doğal bir dille anlatıldığı, son anda bile entrikaların ne denli karmaşık olduğu tiyatro-roman karışımı şeklinde anlatılıyor..
362 syf.
Ligeti, 1902-1987 yılları arasında yaşamış bir Macar oryantalisttir. Bu kitap Macarca olarak ilk kez 1946 yılında yayınlanmıştır. Kitabın genel konusu, tarih boyunca Orta Asya'nın keşfidir. Bu keşiften kasıt, batıda Avrupalıların, doğuda ise Çin'in, Orta Asya milletleriyle karşılaşmalarıdır. Kitap, Bizans-Hun ve Çin-Hun ilişkileri ile başlar, Göktürk-Cengiz-Timur dönemlerinde bölgeye giden seyyahların raporlarından notlarla devam eder ve 1900-1945 arasında türkolojinin popüler dönemlerindeki arkeolojik gezilerle sonlanır. Kitapta verilen kaynaklar genellikle Macar tarihçi ve arkeologların kitaplarıdır ve yine Macarlar için yazılmıştır. Okuması kolay bir dili olup, St. Johannes gibi efsanevi karakterler hakkında da açıklama yapmaya çalışan güzel bir kitaptır. Okurken modern bilgileri de düşünerek okumakta fayda vardır, çünkü Ligeti'nin zamanından beri yanlışlanmış bazı teoriler de olmuştur.
144 syf.
Konuşan kaftan öyküsü kecskement isimli bir mazcar ova kentinin,Türk Osmanlı egemenliğinde iken yaşamını gözümüzün önünde canlandırmaktadır.Tarihi geçmişi canlandırması ve 150 yıl Osmanlı egemenliği altında yaşamış macarların Türklere bakış açısını gözler önüne seriyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sadrettin Karatay
Tam adı:
Sadrettin Rahmi Karatay
Doğum:
Kütahya, 1899
Ölüm:
Ankara, 22 Temmuz 1964

Yazar istatistikleri

  • 41 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.