Sadrettin Karatay

Sadrettin Karatay

Çevirmen
7.2/10
23 Kişi
·
61
Okunma
·
1
Beğeni
·
62
Gösterim
Adı:
Sadrettin Karatay
Tam adı:
Sadrettin Rahmi Karatay
Doğum:
Kütahya, 1899
Ölüm:
Ankara, 22 Temmuz 1964
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Konsatantinapol'ün fethinin gercekleştiği 29 Mayıs 1453 tarihinde geçen bir tiyatro oyunu. Fetihe genellikle surların dışından bakmıştık. Bu defa içerden Bizans tarafından bakıyoruz. İmparator ve etrafındakilerin şehrin düşeceğinin aşikar olması üzerine takındıkları tavırlar nelerdir ? Imparator Konstantin'in, kendisini yarışırcasına satan cevresindeki insanlardan aldığı şaşırtıcı intikam nedir ? gibi sorulara yanıt veren bir eser.
128 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bizans'ın yıkılışının son gecesinde sarayın içindekilerin doğal bir dille anlatıldığı, son anda bile entrikaların ne denli karmaşık olduğu tiyatro-roman karışımı şeklinde anlatılıyor..
144 syf.
Konuşan kaftan öyküsü kecskement isimli bir mazcar ova kentinin,Türk Osmanlı egemenliğinde iken yaşamını gözümüzün önünde canlandırmaktadır.Tarihi geçmişi canlandırması ve 150 yıl Osmanlı egemenliği altında yaşamış macarların Türklere bakış açısını gözler önüne seriyor.
128 syf.
·2 günde·7/10 puan
Bizans
Puan:7/10
-
Bizans kitabı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethedişini Bizans halkı gözünden konu alan bir kitap. Konstantin’in eşi dahil tüm güvendiği insanların Bizans’ın Fatih Sultan Mehmet’in eline geçmesini istemeleri, en sonunda büyük gerçekle yüzleşmeleri fakat artık her şeyin artık geç olması. Tiyatro okumayı sevenlere öneririm. İyi okumalar.
Mektuplar dönemin şartlarını dışarıdan birinin bakış açısıyla yansıtması açısından fikir sunuyor. Mikeş Türkiye'nin sosyal yapısından ekonomisine kadar, kısaca ahvalini, mektuplarında bizlerle paylaşıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sadrettin Karatay
Tam adı:
Sadrettin Rahmi Karatay
Doğum:
Kütahya, 1899
Ölüm:
Ankara, 22 Temmuz 1964

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 61 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 55 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.