Şafak Birol

Şafak Birol

DerleyenÇevirmenEditör
7.7/10
236 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
46
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Sinem
Sinem Bir Delinin Hatıra Defteri'yi inceledi.
@muhayyilist·03 Oca 20:22·Kitabı okumadı
Deliliğin olduğu yer ne kadar eğlencesiz olabilirdi ki zaten!?
muhteşem bir espri anlayışı olan yazar sanki bahçede yanınıza oturmuş da gelip geçenin dedikodusunu yapıyormuş gibi rahat bir üslüpta yazar.. Bir yazar nasıl ustaca politik ve bürokratik eleştiri yapar merak ediyorsanız okuyun derim. Aynı derecede muhteşem karakter analizleri vardır. Kitap 3 hikayeden oluşuyor. Favorim palto hikayesi.Hikayelerde ön plana çıkan delilik durumu ve o delilik etrafında gelişen olaylar silsilesi.
127 syf.
·8/10
Geç olduğunun farkındayım ama Gogol'la yeni tanışıyorum, diğer okuduğum Rus yazarları anlatımından çok farklı bir anlatımla karşılaştım Gogol'un hikayelerinde. Alaycı bir üslup ve fantastik bir işleyiş...Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun hikayelerinden oluşan harika bir eser.
"Aklım hep meçhul kimliğimde." diyor yazar Bir Delinin Hatıra Defterinde."Ben neyim?Kimim?" sorularına cevaplar aramakta.Öyle sıradan basit bir çıldırış değil,içten içe kendini ortaya çıkartmakta yazar.Kendini, kendi gibi anlatan yazar Gogol'un okunası bir eseri.
Rus edebiyatının en bol malzemesi olan fakirlik, sefalet, açlık ve memuriyet gibi konular da bu hikayelerin malzemesini oluşturuyor.Tabi bu konular fantastik bir dille anlatılmış olsa da alttan verilen mesajlar, fakirliği, sefaleti, acıma duygusunu özellikle memur kahramanlarda oluşturarak, Rusya'nın zengin ve fakir halkının arasındaki uçurumu, fakirliğin ve sefaletin boyutunu bu hikayelerle alaycı bir şekilde anlatıyor.
127 syf.
Bu eseri okurken sahiden bir delinin kaleminden mi çıktı acaba?🤔 sorusuna düştüm.Gogol,ustalıkla bunu hissettirmiş eserinde.Mizahı kullanarak sistemi ve kibri tatlı tatlı eleştiren zaman zaman güldüren incelikli öykülerden oluşuyor kitap. "Burun"hikâyesini okurken daha çok keyif aldığımı belirtmekle birlikte okumak isteyenlere tavsiye edebileceğim nitelikte.
127 syf.
·1 günde·9/10
Çoookk keyif aldım. Bir çırpıda bitti ama çok beğendim. Kitap bittiğinde kendime şu soruyu sordum. "Delirmek tam da bu mu?" Ve cevap "evet" tam da bu, yavaş yavas çevreden uzaklaşarak başlıyor. Kendimizle daha çok konuşarak. Bu kadar ince bir kitaptan neden bu kadar etkilendim bilmiyorum. Anlık okudum anlık bitti ve büyük etki bıraktı. Sanırım bende olan bir şeyler fazlasıyla vardır. İyi okumalar. .
127 syf.
·Puan vermedi
"Bence bu dünyadaki en masum mutluluk sebeplerinden biri; duygularını, düşüncelerini ve fikirlerini başkalarıyla paylaşabilmektir."

Kitaplardaki cümleler tesadüften ibaret değildir. İçe atılan hislerin, duyguların birikmişliği ve söylenmeye hasret kalışların sonucunda yazıya dökülmesidir. Kiminin zaaflarını belli eder, kiminin yarasına merhem olur, kimini teşvik eder. Yazarımız için ise en masum mutluluk sebebiymiş yazmak. Bana göre yazmak kalıcı kılmaktır sevinci, üzüntüyü acıyı. Bazen can yakar, bazen tebessüme sebep olur. Gogol'un bu kitabı "Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun" adı altında üç hikayeden oluşuyor.
Gogol'un ruhsal sıkıntılar sonucunda delirme noktasına geldiği ve intihar ettiğini göz önünde tutarsak sorularımız cevap bulabilir. Delilik! Buna neye göre karar veriyorlar, alışılmışın dışında hareketler sergileyince ve düşünce yapısı farklılaştığında deli mi oluyoruz?
Dostoyevski'nin "Hepimiz Gogol'un Palto'sundan çıktık." sözünü duymuşsunuzdur. Bu yüzden Palto hikayesine daha çok dikkat kesildim. Alaycı bir üslup ve fantastik bir işleyiş...
Gogol bütün hikayelerini Rus toplumunun sıkıcılığı, yaşamı eleştirerek yazmıştır. Fakirlik, dışlanmışlık, zorluklara rağmen mücadele eden alt sınıfın sözcüsü olmuştur. İğneleyici cümleleri zekasına hayran bıraktırıyor.
Okuyup içinizde yer etmesi gereken güzel bir eser. Eşlik edin Gogol'un düşüncelerine.
Tavsiyemdir.