Saffet Emre Tonguç

Saffet Emre Tonguç

Yazar
8.6/10
10 Kişi
·
21
Okunma
·
9
Beğeni
·
931
Gösterim
Adı:
Saffet Emre Tonguç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çorlu, Tekirdağ, 1966
1966 yılında Çorlu'da doğdu. 1983 yılında Şişli Terakki Lisesi'ni bitirdi. 1983-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde, Psikoloji - Orta Kademe Yöneticilik - Atatürk İlkeleri ve Modern Türkiye Tarihi bölümlerinde okudu. Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Osmanlı Sosyal Tarihi bölümlerinden mezun oldu. Yüksek lisans tezini Yahudiler ve Osmanlı Toplum Yapısı üzerine verdi. Viyana İşletme Üniversitesi'nde (Wirtschafts Universitat) 2 yıl doktora çalışması yaptı (1990-92). 1987 yılında Turizm Bölümü öğrencisiyken profesyonel rehberliğe adım attı. Amatör fotoğraf çalışmaları, 1990 yılından itibaren, Amerika ve Avustralya başta olmak üzere, çeşitli uluslararası dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. Turizm Bakanlığı'nın açtığı yarışmalarda bazı fotoğrafları Bakanlık tarafından satın alındı. Tasarımını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler Maison Française, House Beautiful, Home Art, Elele gibi dergilerde yer aldı. Türkiye'nin tanıtımı için çeşitli panel ve seminerlere katılıp, CNN International'ın "Earth Matters" isimli Türkiye ile ilgili bir programında misafir konuşmacı olarak bulundu. ABC Televizyonu'nun "Good Morning America" programında sunuculuk yaptı. 2005 yılında Rotary Kulübü tarafından "Meslek Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldü. Gerek meslekî, gerek şahsî ilgisinden dolayı 100'e yakın ülkeye seyahat etti. Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından 2005'de "Türkiye'nin En Çok Seyahat Eden Rehberi" seçildi. 2006 yılında ise "Yılın Gezi Yazarı" olarak ödüllendirildi. Hürriyet Gazetesi'nde Ayşe Arman'ın yaptığı röportajda "Dünyanın en tuhaf yerlerine giden adam" olarak tanıtıldı. Hürriyet Gazetesi'nin "Seyahat" ekinde ve Voyager dergisinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç'un yazdıkları ve yaptıkları Milliyet, Conde Nast Traveler, Hillsider, Skylife, On Air, Gezi Traveller, Cosmopolitan, Boğaziçi, Maviology, Nokta, Asklepios, VW, Elit, Formula 1, Travel and Leisure gibi yayınlarda yer aldı.
1591 senesinde yapılmış olmasına rağmen Yeni Cami’nin ‘Yeni’ diye isimlendirilmesi çoğu yabancı turisti şaşırtır; bilmezler ki Anadolu tarihinde 1000 yaş ve üstü olanlar ‘tarihi’dir, daha gençler ise ‘yeni’.
Eğer istanbul' a yolunuz ilkbaharda düşerse boğaz' ın iki yakasını süsleyen pembe renkli erguvanların sefasını sürmeyi unutmayın. Ağacın latince ismi cercis siliquastrum; anlamı da "kapsüllü meyveli ağaç" veya "bakla şekilli meyveli ağaç". Batı dillerinde ise judas ağacı olarak geçiyor. Efsaneye göre havari yahuda iskaryot, hz. isa' nın yerink romalılara bildirip çarmıha gerilmesine sebep olmuş. Önce ihanet etmiş ama sonra pişmanlığından ötürü kendini erguvan ağacına asmış.
Çalsam son defa bir istanbul sabah kapını
Alelade değil senli bir istanbul gününde
Ömrün biraz gerisinde aşkın tam önünde

Muzaffer Ceylan
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 203 - Boyut yayıncılık
Osmanlıİmparatorluğu' nda, 2.Mahmud zamanında açılan ilk tıp okulundan mezun olan Salih Efendi üç sultanın doktorluğunu yapmış. Salih Efendi, 1840' larda satın aldığı ve bahçesinde her çeşit bitki, meyve ve çiçek yetiştirdiği yalısına çekilebilmiş. Bir botanik bilgini olan Salih Efendi' nin bahçesinde diktiği ve kendi aşıladığı bir gül "Hekimbaşı Gülü" adıyla anılıyor.
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 304 - Boyut yayıncılık
mihrimah sultan için 1548 'de mimar sinan tarafından yapılan cami, mimar sinan, zaman içinde imzası haline gelen yarım kubbeleri ilk kez burada kullanmış. cami duvarındaki güneş saatine dikkat etmeyi unutmayın.
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 218 - boyut yayıncılık
ismi iranlı emir güne han' dan geliyor. 1635' teki revan seferinde kalesini sultan IV. Murad' a savaşmadan teslim etmiş. Sultan tarafından istanbul' a getirilmiş ve o zamana kadar feridun bey bahçeleri diye anılan 500 bin metrekarelik yeri vermiş.
XIX. yüzyılda sultan abdülaziz koruyu mısır hıdivi ismail paşa' ya vermiş. Sahile bir yalı yaptırdıktan sonra koruya da sarı, beyaz ve pembe köşkler inşa edilmiş.
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 139 - Boyut yayıncılık
Adını uzakdoğu ve hint mallarının kervanlar ile mısır' dan getirilmesinden almıştır.
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 41 - boyut yayıncılık
“Orijinal dökümhane 15. yüzyılda Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış, oğlu II. Bayezid zamanında genişletilmiştir. Roma İmparatoru ile girişeceği savaş için cephane depolamaya ihtiyacı olan Kanuni Sultan Süleyman burayı tamamen yıktırarak yerine daha büyük bir bina yaptırmış. Bugün gördüğünüz çok kubbeli yapısına ise 1803’te III. Selim zamanında kavuşmuş. Mimar Sinan Üniversitesi’ne bağlı olarak sergi salonu ve etkinlikler için kullanılan binanın tepesinde göreceğiniz iki küçük top rölyefi binanın tarihinin simgeliyor. Hemen yan tarafta Cihangir’e kadar uzanan kalıntılar ise o dönem tophanenin yanında bulunan kışlaya ait.”
inşa edilen ilk bina m.ö.408 yılında atinalı general tarafından persleri durdurmak için yaptırılmış.
bir dönem hapishane,gümrük istasyonu ve istanbul' un fethinde savunma amaçlı olarak kullanılmış.
damad ibrahim paşa tarafından deniz fenerine dönüştürülmüş.günümüzdeki hali sultan 2.mahmud tarafından yaptırılmıştır.

VIII. yüzyılda yaşamış bir emevi askeri olan battal gazi, askerleriyle birlikte kulenin tam karşısında konuşlanınca telaşlanan komutan, kızını ve hazinelerini kuleye saklamış. kuleyi basan battal ve askerleri, hem prensesi hem de hazineyi almış ve atıyla üsküdar' dan uzaklara kaçırmış.
denilene göre ''atı alan üsküdar' ı geçti'' sözü de buradan geliyormuş.
Saffet Emre Tonguç
Sayfa 211 - boyut yayıncılık
taş yalı alexandre valluary tarafından zeki paşa için XX. yüzyılın başlarında tasarlanmış. zeki paşa 17 yıl süreyle tophane müşirliği (mareşalliği) yapmış. neslişah sultan bu yalıda doğmuştur. boğaz'daki nadir taş yalılardan olan 4 katlı binanın yirmiden fazla odası vardır.
656 syf.
·10/10
İstanbul'u hiç bilmeyen biri bile bu muhteşem eser ile tarihi mekanların yapılış tarihin ,nerede kalabileceğine kadar bilgi ve her detayı öğrenmiş olacak...
336 syf.
·Puan vermedi
Çok güzel bir gezi kitabı. Türkiye'mizin mutlaka görünmesi gereken en güzel yerleri yazmış gezi yazarı. Bu kitapta yazılan yerleri tek tek gezicem inşallah. Ki sanırım %30'unu gezmişim...
Tavsiye ederim...
656 syf.
Saffet Emre Tonguç’u çok seviyor ve her yerden takip ediyorum zaten. Bilgisine hayran olduğum kişilerden. Kitabı İstanbul’a gittiğim ilk zamanlarda almıştım ve dört senelik İstanbul yaşantımda hep çantamda oldu. İstanbul’u sokak sokak çalışıp anlatmışlar; akıl almıyor bunu. İstanbul’la ilgili temel kitabım oldu, sonraki bilgilerimi hep bunun üzerine koydum. Ama tabi İstanbul’u kitaptaki gibi tam anlamıyla gezemedim. Her karışını öğrenmek gibi büyük bir tutkum var İstanbul’a. Kitaba dönersek resimleri ile önerileri ile dört dörtlük. Fakat şunu da söylemek istiyorum ki önerilen restoranların bir çoğu sıradan vatandaşın giremeyeceği yerler. SET’in takipçi kitlesi belli ama arzumuz öğrenci bir arkadaşımız da bu kitapla İstanbul’u gezerken yemek önerilerinden faydalanabilsin. Lezzeti mükemmel olan, tanınmamış, bilinmeyen salaş yerler de tanıtılsan ne güzel olur.
576 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kütüphaneden okumak icin aldığım bir kitap ve geri vermeye kıyamıyorum. :((

Gerçekten yazar kitapta, 101 Avrupa ülkesinin tarihini ve doğa güzelliklerini çok iyi, duru bir şekilde harmanlamış; ayrıca Avrupa'da dinin sembolleri katetralleri -kiliseleri- mimarinin eşsiz doğa manzarası resimleriyle süslemiş; bunun yanı sıra Dali'den Picasso'ya kadar bir sürü olağanüstü sanat eserini okuyucunun gözleri önüne sermekten geri kalmamış.
Bilhassa okuyucuyu buraları görmesi için ayrı bir heveslendirmiş.

Eserden bilmediğim adını bile okuduğum kitaplardan (Dünya Atlasından)veya sosyal medyadan duyduğum çoğu Avrupa ülkesinin tarihi bilgisine ve kültürel zenginliklerine vakıf oldum.

Ayrıca kitabı okurken dikkatimi çeken: reklamlara sıkça yer verilmesi ve adı geçen ülkelerin iklimine değinilmemesini oldu. Kitabın nazar boncukları..

Onun haricinda kitap: belli bir birikim ve çabanın ürünü olduğunu fazlasıyla ispatlıyor.
Kocaman Avrupa ülkesini yazar, gereksiz, teferruat sözcüklere boğulmadan açık etkileyici bir şekilde anlatmış.

Tavsiye ederim, okursanız kazançlı çıkarsınız.
Keyifli okumalar dilerim..
236 syf.
·5 günde·9/10
Televizyon programları aracılığı ile tanıdım kendilerini. Harika donanimli... Turkiye ozellikle de Istanbul aşığı biri...Yazan şeyler hep bildiğim şeyler olsa da yine de Saffet Emre Tonguç okumak çok keyifli
236 syf.
·Beğendi·9/10
Saffet Bey, kendisini zevkle takip ettigim biri. Videolarinda da tanittigi her yerin tarihini ve ozelliklerini en ince ayrintisina kadar deginen ve anlatimi kuvvetli biridir. Kitabi ise basarili buldum ama daha fazla ayrintiya girseydi eminim daha guzel olurdu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Saffet Emre Tonguç
Unvan:
Yazar
Doğum:
Çorlu, Tekirdağ, 1966
1966 yılında Çorlu'da doğdu. 1983 yılında Şişli Terakki Lisesi'ni bitirdi. 1983-1987 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde, Psikoloji - Orta Kademe Yöneticilik - Atatürk İlkeleri ve Modern Türkiye Tarihi bölümlerinde okudu. Turizm ve Otel Yöneticiliği, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler ve Osmanlı Sosyal Tarihi bölümlerinden mezun oldu. Yüksek lisans tezini Yahudiler ve Osmanlı Toplum Yapısı üzerine verdi. Viyana İşletme Üniversitesi'nde (Wirtschafts Universitat) 2 yıl doktora çalışması yaptı (1990-92). 1987 yılında Turizm Bölümü öğrencisiyken profesyonel rehberliğe adım attı. Amatör fotoğraf çalışmaları, 1990 yılından itibaren, Amerika ve Avustralya başta olmak üzere, çeşitli uluslararası dergi ve internet sitelerinde yayınlandı. Turizm Bakanlığı'nın açtığı yarışmalarda bazı fotoğrafları Bakanlık tarafından satın alındı. Tasarımını yaptığı çeşitli ev ve bahçeler Maison Française, House Beautiful, Home Art, Elele gibi dergilerde yer aldı. Türkiye'nin tanıtımı için çeşitli panel ve seminerlere katılıp, CNN International'ın "Earth Matters" isimli Türkiye ile ilgili bir programında misafir konuşmacı olarak bulundu. ABC Televizyonu'nun "Good Morning America" programında sunuculuk yaptı. 2005 yılında Rotary Kulübü tarafından "Meslek Üstün Hizmet Ödülü"ne layık görüldü. Gerek meslekî, gerek şahsî ilgisinden dolayı 100'e yakın ülkeye seyahat etti. Türkiye Turist Rehberleri Birliği tarafından 2005'de "Türkiye'nin En Çok Seyahat Eden Rehberi" seçildi. 2006 yılında ise "Yılın Gezi Yazarı" olarak ödüllendirildi. Hürriyet Gazetesi'nde Ayşe Arman'ın yaptığı röportajda "Dünyanın en tuhaf yerlerine giden adam" olarak tanıtıldı. Hürriyet Gazetesi'nin "Seyahat" ekinde ve Voyager dergisinde devamlı yazıları çıkan Saffet Emre Tonguç'un yazdıkları ve yaptıkları Milliyet, Conde Nast Traveler, Hillsider, Skylife, On Air, Gezi Traveller, Cosmopolitan, Boğaziçi, Maviology, Nokta, Asklepios, VW, Elit, Formula 1, Travel and Leisure gibi yayınlarda yer aldı.

Yazar istatistikleri

  • 9 okur beğendi.
  • 21 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.