Saffet Günersel

Saffet Günersel

DerleyenÇevirmen
8.4/10
257 Kişi
·
658
Okunma
·
1
Beğeni
·
385
Gösterim
Adı:
Saffet Günersel
Tam adı:
Dr. Saffet Günersel
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Evet, benim için Sherlock efsanesi bu kitapla başladı. Daha ilk sayfalardan etkisine öyle bir kapıldım ki... Bence açık ara en güzel, yaratıcı ve zeki kurgulanmış bir yapıt (genel olarak Sherlock'un tüm hikayelerini kasdediyorum).
Bu kitaba gelicek olursak bildiğimiz gibi Holmes serisi 5 büyük roman (Mavi yakut, Dörtlerin yemini, Kızıl dosya ve Korku Vadisi) ve 59 küçük hikayeden oluşuyor. Baskerviller'in köpeği ise o 5 roman arasında da en büyük olanı.
Eserin başlangıcı klasik-Sherlock'la doktorumuz Watson o meşhur adresimizdeki-Baker sokağı 221B-evlerinde beklerken başlıyor. Her zamanki gibi telaşlı biri Sherlock'dan yardım istemek için onun evine geliyor ve o daha ağzını bile açmadan dedektifimiz onun hakkında her şeyini ortaya koyuyor. Aslında bu kısım bir çox Sherlock sever için sıradan bir şey olsa da, benim gibi Holmes okumaya bu kitapdan başlamışsanız inanılmaz etkileceğinize şüphem yok (özellikle gazete yazılarını incelediği yerde çok etkilenmiştim).
Dedektif gelen konuğun hikayesini gerçekten ilginç bulduktan sonra işe koyuluyor ve tek dostuyla maceraya atılıyor.
Evet, bu kitapda neleri bulacağınızı söyleye bilirim- yaratıcı senaryo, zeki düşman, suçsuz seri katil (gerçekten ilginç değil mi?), bilim, gizem, gerçek bir canavar (özellikle aslında yalan olmasını beklediğimiz canavarın gerçekliği) ve beklenmedik ters köşeler. Eğer polisiye seven biriyseniz bence, bu kadarı sizin bu kitabı okumanız için yeteri kadar ilginizi çekmiştir. Baştan sona hiç sıkımayacağınızın da garantisi benden, hadi vakit kaybetmeyin başlayın artık
İYİ OKUMALAR
288 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Sherlock Holmes hayranı olarak bu kitabı da hızla bitirdim. Sir Arthur Conan Doyle tarafından yaratılan Sherlock Holmes karakteri dünya tarihinin en başarılı dedektifidir. Sherlock Holmes hikayelerini ilginç olması kullandığı teknikler ve hiç tartışmasız mantığıdır. Bütün delilleri titizlikle toplar, ön yargıdan uzak bir şekilde analiz eder ve sonuca ulaşır... Sorduğu soruların cevaplarının birbiriyle tutarlı bir bütün oluşturmasına dikkat ederek sigara izmaritinden, el yazılarından, ayak izlerinden ve her türlü bilgi kırıntısından sonuca ulaşmasına bayılıyorum.
Sherlock Holmes' in hızlı düşünmesi ve tuhaf hareketleri çok güzel ve kitabı daha akıcı yapıyor. Tabi ki bu karakteri kafasından yaratıp kağıda muhteşem bir şekilde aktarıp bize sunduğu için çok teşekkür ederim. Okumanızı tavsiye ederim ve keyifli okumalar dilerim.
416 syf.
·7/10
Arsen Lüpen....
Bu eseri sanıldığı gibi kitaptan okumadım. Arsen Lüpen Harikulade Maceraları Cilt 2
Forma 24-46 sayfa 330 dan 776 altıya kadar.... Biraz farklı geldi değil mi? O zaman biraz daha açalım. İstanbul Akşam kitaphanesi. (yanlış yazılmadı kitaphane ) 1934.
Evet, elimde 24 Eylül 1933 den, 18 Kanunusani 1934 e kadar (24-46) fasiküller halinde yayımlanan dergi şeklindeki formalardan okudum. Ön kapakları sarı yeşil siyah ın hakim olduğu kısmen kırmızı kısmen de beyazlara rastlanan renklerdeki resimlerle süslenmiş dergiler.
Bunlar eşimin dedesinden kalmadır. 1933 lerde ki ay isimleri şimdiki ay isimleri, 1934 de kiler kanunusani teşrinievvel gibi eskileri kullanılmış. Fiyat 5 kuruş. Arka sayfada bir reklamlar var görmeye değer. Bir örnek vermek gerekirse "Cumhuriyetin onuncu yıldönümünde Gazi Hazretleri ile Başvekil İsmet Paşa Hazretlerinin Akşam Gazetesinde bulunan muhtelif renkli resimleri Akşam Matbaasında tabolunmuştur. Bu resimler gibi eser tabettirmek isteyenler Akşam Matbaasına müracaat etmelidir. Şerait ehvendir." gibi. Keşke fotoğraflarını göndermek mümkün olsa...
Güzel bir hatıra olduğu için paylaştım...
İyi okumalar.
368 syf.
·5 günde·7/10
Bu sefer oldu be Arsen Daha doğrusu Raul =) Daha önceki okuduğun arsen lüpen kitaplarında çok güzel tad almamıştım. Benim için okumuş ve bitirmiştim. Sıkılmamıştım ama istediğim tadıda almamıştım. Bu sefer belkide beklentimin düşüklüğündendir ortalama üstü iyi bir kitap okudum. Ever bir sherlock yada bir Agatha ablamızın kitapları değil ama kafanız dağınık çok iyi odaklanamıyorken okuyabilecğiniz bir kitap. Ben zaten her zaman elimde böyle bir çıtır çerez kitap tutarım. Çünkü kafam her zaman yüzde yüz odaklanamıyor. Böyle zamanlarda bu kitaplar açıkçası iyi gidiyor. Ama yayınevinin fazla sayfa politikası hoşuma gitmedi. İki cümlede bir satır aralığının yanı sıra konuşma metinleri arasında NK boşluk ta baya fazlaydı sağlam bir editör çıktısıyla kitap rahatlıkla 300 sayfa altına indirilebilir. Kitabın sıfır fiyatı pahalı o yüzden ikinci el bulursanız alıp okumanızı tavsiye ediyorum.
280 syf.
·9/10
Sherlock romanlarındaki hikayeler bazen aynıları olabiliyor, en kötü yanı o, faket tekrarda okusanız, yinede heycanla bitiriyorsunuz romanı. Bence herkez okumalı
192 syf.
·6 günde·8/10
Diğer bazı Sherlock kitaplarını da okudum dizisini de izledim polisiye gizem soruşturma tarzını seviyorum ünlü bir kitap adı çok geçiyor diye aldım içini konusunu tabii ki biliyordum bu kadar bilinen bir kitaba pek bir yorum yapmaya gerek duymuyorum tavsiye ederim çok hoş bir kitap hiç sıkmıyor ve çok uzun olmadığı için kolayca bitiyor günlük bitirilebilecek çerezlik güzel bir kitap
256 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Heidi, küçüklüğünde dedesine gelir ve onunla yaşamaya başlar. Dedesi aksi bir insandır. Heidi' nin teyzesi gelir ve onu Frankfurk'a götürür. Orada Klara ile tanışır ve dostluğun ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatır. Güzel bir kirap
90 syf.
·Beğendi·10/10
"Kendimi o küçücük olasılıkların ve umutların içinde kaybettim..."
.
.
.
Amok Koşucusu bir roman. Kısa bir roman tabi, benim okuduğum Alfa Kitap baskısında 90 sayfa. Bu kitabı uzun zamandır okumak istiyordum ve bu Alfa Yayınları baskısını almak istedim çünkü kapağına bayıldım! Bence çevirisi de gayet iyiydi. .

Zweig gemi yolculuklarını seviyor olmalı çünkü bu kitap da bir gemi yolculuğunda karşılaşan iki adamla başlıyor. Biri diğerine kendi hayat hikayesini anlatıyor ve kitabımız bu şekilde başlıyor. .

Kitabın arka kapağında "Amok Koşucusu, vicdanı ile gururu arasında sıkışıp kalan bir adamın hikayesidir." yazıyor. Buna inanın çünkü gerçekten de öyle. Bir kadının peşinde yaptıklarını okudukça etkilenmemek mümkün değil. Kitabı okuyunca aslında herkesin içinde bir Amok Koşucusu olduğunu fark ettim. Yine bir Zweig zekasıyla yazılmıştı ve bütün o duyguları size yansıtmayı başarıyor. Sanki o doktor benmişim gibi. Kitabı bitirdikten sonra acaba Zweig da bir amok koşucusu mu diye düşünmedim değil, sonuçta o da intihar etmişti. .

Bu kitabı okuyun arkadaşlar. Satranç'tan sonra beni en çok etkileyen Zweig kitabıydı ve ağlamaktan kendimi alamadım. Zaten çok kısa ve çok ucuz. Almamanız için bir sebep de yok ortada.
104 syf.
·Puan vermedi
12 yaşından beri çalışıyordu .Elinde numune çantası şehir şehir gezerek hayatını kazanmaya başlamıştı. Hayatının tüm amacı ve çabası karısı ve kızını rahat yaşatıp, mutlu etmekti.

Kendi istek ve ihtiyaçlarını bir an bile düşünmeden yıllar nasıl da geçmişti.

Bir gece kaldıkları otelde, safrası nedeniyle yaşadığı kramplar eşiyle uyuduğu yataktan onu uyandırmamak için yaşlı adamın sessizce otel koridoruna süzülmesine ve koridorda gördükleri ise tüm dünyasının yıkılmasına neden oldu.

Yazar, sımsıcak, sevgi ve şefkat dolu bir kalbin parça parça kırılıp nasıl solarak yok olduğunu an ve an yaşatıyor.
280 syf.
Bu benim ilk Sherlock kitabım. Kitapta anlatım gayet akıcı, roman sizi hiç sıkmayan bir anlatıma sahip. Gereksiz, boş betimlemelere gidilmemesi güzel. Ben tek bir hikaye bekliyordum ama kitabın içinde 8 farklı hikaye vardı. Hepsi güzeldi kapak'ı ayrı güzeldi.
:D

Yazarın biyografisi

Adı:
Saffet Günersel
Tam adı:
Dr. Saffet Günersel
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 658 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 398 okur okuyacak.
  • 4 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları