Şahin Güven

Şahin Güven

YazarÇevirmen
9.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
17
Gösterim
Kur’an-ı Kerim Allah kelamıdır. Arş’tan arza uzatılmış sağlam bir ip; tutunan hiçbir eli asla boşta bırakmayan kopmaz bir kulptur.
Söylediniz her şeyi işiten ve yaptığınız her şeyi bilen Yüce Yaratıcı’nın hakkı, kendisine itaatsizlikten sakınılması ve O’na karşı yanlış yapmaktan korkulmasıdır.
Seyyid Kutup her sureye yazdığı giriş bölümünde surenin “Mihver”inden bahseder.Çünkü onun düşüncesinde her sure temel bir düşünce etrafında (Mihver) dönmekte, dolayısıyla surenin bu mihver (ana konu) çerçevesinde anlaşılması gerekmektedir.
Şahin Güven
Sayfa 36 - Marmara Üniversitesi ilahiyat fakültesi vakfı yayınları
Nasıl ki altını toz topraktan ve diğer madenlerden ayırıp saflaştırmak için ateşin içine sokmak gerekiyorsa, aynı şekilde kalbi de saflaştırmak ve takvanın yerleşebileceği uygun bir ortam haline getirmek için sınamak gerekmektedir.
İşte bu ahlak ilişkileri beş kısımdır:

1. Mü’min kulun bizzat Rabbi’ne karşı ahlaki sorumluluğu,
2. Müminlerin önder ve rehber olan Peygamberlerine karşı ahlaki sorumlulukları,
3. Müminlerin fasıklara karşı ahlaki sorumlulukları,
4. Müminlerin yanlarında bulunan mümin kardeşlerine karşı ahlaki sorumlulukları,
5. Müminlerin yanlarında bulunmayan kişilere karşı ahlaki sorumlulukları.
Fahreddin er-Razi bu surede tam beş kez tekrarlanan “Ey iman edenler!” hitabıyla, her hitabın devamında gelen buyruklar arasındaki ilişkiye dikkat çekmekte ve şöyle demektedir:Bu surede, Mü’minleri ahlakın en güzeline yönlendirme vardır. Bu ahlak ilişkileri de ya bizzat Allah (cc) ile veya Hz. Peygamber(as) ile ya da bunların dışında bulunan diğer insanlar ile olan hususlardadır.
“... Birbirinizin gıybetini yapmayın sizden biri ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bakın tiksindiniz bile!...”
Gıybet eden kimse’ ölü kardeşinin etini yiyen bir “yamyama” benzetilmiştir. Buna göre gıybet, bir tür ahlaki yamyamlıktır.
Hucurat suresinin maksadı sarsılmaz bir inanca sahip birbirine saygılı ve dünyaya örnek olacak “erdemli insanlar topluluğu”nu oluşturmaktır. Surenin bütün ayetlerinde bu hedefe giden yolda ki işaret taşlarıdır.
Korunmak, sakınmak ve korkmak gibi anlamlarlara gelen takva bütün iyilikleri içerisinde bulundurmaktadır. Kişinin bu dünyada sahip olabileceğim en değerli şey takvasıdır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.