Said Aykut

Said Aykut

Çevirmen
9.2/10
10 Kişi
·
11
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
4624 syf.
Öncelikle İbnü'l-Cevzi'nin bir eseri olan Sıfatü's-Safve'nin tercümesidir. İbn Kayyim el-Cevziyye denilerek hata yapılmıştır.
Eserle ilgili olarak içindeki her satır her cümle altını çizerek derin derin düşündüren bir kitap.. Manevi örneklerimizi kaybettiğimiz şu zamanda sizi islamı yaşayanların hayatına alıp götürüyor..
301 syf.
·Beğendi·9/10
Kelile ve Dimne tarih boyunca en çok okunan, çevrilen ve uyarlaması yapılan sayılı kitaplardandır. Temel konusu ahlak ve siyasettir.
Hükümdar ile aristokrat bir aydın arasında vuku bulması temenni edilen istişare sohbetleridir. Otorite kaynağına yakınlık, uzaklık; otoritenin devamını sağlayan temel ilkeler ; halk-hükümdar ilişkisi,hükümdar-vüzera ilişkisi, siyasi ihtiraslar, ehliyet beceriklilik, ihanet; hile vb.
Bu kitapta hikayeler vahşi hayvanların ağzıyla anlatılmıştır. '' Mesel'' tabir edilen nasihat içerikli hikayelerde hayvanları kullanmak, onların dilinden bir şeyler vermek kadim bir edebi gelenektir.
Kıssadan hisse diye tabir edebileceğimiz bu hikayelerde iyilik,doğruluk, güzel ahlak, iyilik ve kötülüğün bizlere yararları, zararları çok güzel bir şekilde anlatılmıştır.

Keyifli okumalar...
4624 syf.
·Beğendi·9/10
Orjinal adi hilyetul evliya vet-tabakutl isfiha olan bu eserin orjinali Ocak yayinlarindan 12 cilt cikti krndi donemine kadar sahabe tabiin etbau tabbinide icine alan ve ilk 8 cildinde onlarin menkibelerine yer vermesi son dört cildinde de hadisleri ihtiva eden eser.kutuphanesinde luks ve çesid istiyenler için guzel bir kitabtir.Lakin normal bir kutupane icin gerekli degildir....
Ayrica burda ibn kayyim rh.a yazmislar yanlis yazilmis yazar ebul farac ibnul cevzidir.. tabi bu eser isin gecerli orjinal hilye ebu nuaym el isfehani ye aittir
301 syf.
·Beğendi·10/10
Baş yapıt bir siyaset eseridir. Hayvanları büyük bir maharetle konuşturan büyük filozof Beydeba insanlar arasındaki teşriki mesaide politik ve siyasetin en zirvesi bir derinlik kazandırmıştır.
La fonten masaları bile bu baş yapıttan alınma yapılmış(yani kelile ve dimneden çalınma)olmuş.
301 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Her babda yeni bir nasihat ve ibretlik hadiseler ile bize doğru yolu göstermeyi amaç edinmiş, iyiliğe, güzelliğe hülasa etik ve estetik bir insan olmaya temayül etmemiz için ders veren didaktik şahane bir eser. Bunu da hayvanların ağzından yapıyor olması oldukça keyif vericiydi. Fabl türüne karşı ister istemez sempati duyuyorsunuz. En mühim yönü ise yaş farkı gözetmeksizin konum veya statü gibi herhangi bir fark gözetmeksizin tüm insanların okuyabileceği kendine pay çıkarabileceği herkesi kucaklayan bir fabl kitabı. Okuyacaklara şimdiden kulağınıza küpe olsun diyorum. Zira öyle bir eser.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 11 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.