Şakir Özüdoğru

Şakir Özüdoğru

ÇevirmenTasarımcı
7.7/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
1
Beğeni
·
39
Gösterim
Adı:
Şakir Özüdoğru
Unvan:
Araştırma Görevlisi ve Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
288 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tim Parks gerek kurgusal gerek kurgu dışı metinlerini ilgiyle takip ettiğim bir yazar.Yaşam ve Yapıt Yazarlar Okurlar Ve Yazar- Okur Karşılaşmaları, yazarların yaşamları ve ürettiği metinler arasındaki ilişkiye odaklanıyor.
Edebiyat eleştirmenleri her ne kadar metni yazarın yaşamından uzak değerlendirmek gerektiğini belirtip, metin üzerinde dursa da sıradan bir okur olarak yazarın yaşamının izlerini metinlerinde aramak ilgimi çeker benim.
Bu yüzden yazar biyografilerine de meraklıyım.

Tim Parks, ünlü yazarların hayatlarının eserlerine yansımasının izini sürmüş kitaptaki denemelerde.Herkesin anlayabileceği bir dille yapmış bunu üstelik.Charles Dickens, James Joyce, Samuel Beckett, Philip Roth, Anton Çehov,Julian Barnes, Peter Stamm, Haruki Murakami bu yazarlardan bazıları.Okuduğunuz kitaplar ya da yazarlar üzerine olan denemeler daha anlamlı oluyor.Eğer o kitabı ya da yazarı okumadıysanız yapılan ayrıntılı incelemeler sıkabiliyor, havada kalabiliyor.
Ancak bahsedilen kitapları okudukça tekrar tekrar dönüp bakabileceğiniz bir kitap Yaşam ve Yapıt Yazarlar, Okurlar ve Yazar Okur Karşılaşmaları.
192 syf.
·Puan vermedi
Eskiden 2 sezon olarak çıkarılan moda ürünlerinin insanların tüketme konusunda ciddi şekilde hırslanmasıyla 2 haftada 1 defaya düşen 'sezon' kavramını, ve üzerimize giydiğimiz kıyafetlerin fiyatlarının düşük olabilmesi için 3. dünya ülkelerinde saatliği 1 dolara çalışan işçilerden tutun, 1960'larda Amerika'nın modasının %60'ını kendi ürettiği mallarla satışa sunarken şu anda sadece %3 'lük bir dilimini kendisinin üretmesi ve çalışan işçilerin hiçbir güvenlik dayanağı olmamasını eleştiren ve bize kavramlarla gelen bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şakir Özüdoğru
Unvan:
Araştırma Görevlisi ve Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 7 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.