Saliha Nülifer

Saliha Nülifer

Çevirmen
8.4/10
9 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
3
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Jorge Francisco Isidoro Luis Borges Acevedo yada bilinen adı ile Jorge Luis Borges’in 1937 yılında kaleme aldığı Sonsuzluğun Tarihi, yazarın sonsuzluk kavramı ve doğal olarak bu kavramdan türeyen ölümsüzlük üzerine felsefi bir yaklaşım ile ele aldığı 9 deneme yazısından oluşan kalburüstü bir eser. Sonsuzluk kavramına aslında tam anlamıyla açıklayıcı bir yaklaşımda bulunmaktan ziyade bu kavram üzerine kendi yürüttüğü fikir ve düşüncelerini beyan eden Borges, bu düşünce yapısını desteklemek için Platon , Sokrates, Plotinos , Pedro Malón de Chaide , Arthur Schopenhauer ve Nietzsche gibi felsefi bilim üzerine çığır açmış filozofların kendi eser ve yazılarında ‘’Sonsuzluk’’ kavramı hakkında yazdıkları yazıları bu kitabının içeriğinde örnek ve alıntılar vererek kullanır. Kapak yazısında da yazdığı gibi Sonsuzluğun Tarihi, edebiyatın, felsefenin ve çevirinin kadim sorunlarını Borges bilgeliğinin süzgecinden geçirerek çarpıcı bir dille bizlere aktarır. Bu kadim sorunlar Nietzsche'ye atfedilen bengi dönüş teorisinin aslında ona ait olmayabileceğini ve benim en çok dikkatimi ve ilgimi çeken Binbir Gece Masalları'nın tüm dünya da bugüne kadar hatalı bir çeviriden okumuş olduğu üzerineydi. Başlangıç için tavsiye etmediğim ama birkaç Borges kitabı okuyup, Borges in hikayeciliği ile tanıştıktan sonra mutlaka okunması gereken bir eser.
152 syf.
·31 günde·Beğendi·6/10
Kitapta Borges fazlasıyla iyi kaynaklardan yararlanmış. Yine de 'Sonsuzluğun Tarihi' ni tam anlamıyla karşılamaz; sadece belli düşüncelerin izlerini sürer.
Kitapta en tuhaf bulduğum yerlerden biri ise 'Binbir Gece Masalları' na ayrılmış bölümdü. İlginç bir bilgi olarak da şunu okudum:
" 1874 yılında Nietzsche, Pisagor' ün tarihin döngüsel olarak tekrar ettiği yönündeki teziyle alay etmiştir." (Vom Nutzen und Nachteil der Historie ) - 1953' te eklenen not.
Keyifli okumalar.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 35 okur okuyacak.