Salim Mokaddem

Salim Mokaddem

Yazar
8.2/10
5 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
115
Gösterim
Adı:
Salim Mokaddem
Unvan:
Yazar
Aşk bir ilerleyiştir, basamak basamak çıktığın bir merdivendir. Bir bedeni severken o bedeni canlandıran ve sonra zarafetini, cazibesini ve güzelliğini veren yaşam ilkesine yönelirsin.
En gözü pek savaşçılar, sevgilileri onları daha çok sevsin ve hayran olsun diye, aşk duygusu ve zafer arzusuyla dolu olur.
Dünyevi aşk basit bir fiziksel çekiciliktir. Semavi aşk ise esas olarak zeki ve tutarlı gençlere yönelir. Dolayısıyla zaman içinde solup pörsüyecek bir bedene önem vermek yerine, vasıfları ve meziyetleri için sevilmeye layık tek şey olduğundan - çirkin bir beden içinde bile olsa - ruha önem veren özel kimselere mahsustur.
Salim Mokaddem
Sayfa 18 - Pausanias
Aşk, Sokrates, hep sürecek bir iyiliği elinde tutmaktır ve ölümsüzlüğe ulaşma amacıyla doğurma isteğidir. Bedene ve ruha uygun bir biçimde dünyaya bir şey getirmek, işte aşkın istediği budur.
64 syf.
·1 günde
"Aşk ne tanrıdır ne insan; insani ile tanrısal arasında bir şeydir; hem iğrenç hem yüce bir cindir. Çünkü ne tamamen cahildir, ne tamamen âlimdir; ne güzel ne çirkindir ve öyle kusurları vardır ki tanrısal olduğu söylenemez. Birçok aşk tipi vardır: seven için aşk, mutluluğu için iyi olduğuna inandığı kişiye duyulan aşktır daima; aşığın bilgisine bağlıdır. Aşkta insanın arzusunu iyi anlamasının önemi bundandır." (s/42-Sokrates)

Eski yunan felsefe yazını, yazılı materyaller acısından değerlendirildiğinde, aşk bağlamında gerçek temsilcisi Platon 'dur. (Onun sorunu ele ilk yapıt Lysis 'tir) kanımızca bu diyalog, öncekilere dayanarak (yani biliyoruz ki Sokrates yazılı hiçbir eser bırakmamıştır) Sokrates 'in düşüncelerini dile getiren sokratik bir diyalog. Neyse gelelim Sokrates'in Aşkı 'na...

Bu hikâye Platon 'un Şölen - Dostluk adlı diyaloğu temel alınarak yazılmış.
(Öncelikle Şölen - Dostluk 'u daha önce okumuş ve incelemesini de kendimce yapmıştım #70210227 isterseniz bakabilirsiniz.)

Çocuklar için hazırlanmış bir kitap olduğunu ele alırsak tabii ki anlatımı daha sadece idi. Ancak benim okuduğum kitapla ve bu kitapta olan bazı örtüşmeyen şeyler vardı. İsimler, yerler ve aslında aşk'ın değilde "sevginin" tartışıldığı bir buluşma olması ve ayrıca bu kitapta ortada müzakere edilen konu değilde, Sokrates'in öve öve bitiremediği Diotima 'ya 'aşık mı?' sorusunun üzerinde daha çok durulmuştur, yine de gayet güzel ve akıcıydı.

"Aşk çeşit çeşittir: ne kadar tanıma ve yaşama biçimi varsa o kadar da sevme biçimi vardır. Biri bedenleri sever, diğeri fikirleri; herkes kendi bilgisine, düşünce tarzına ve kendisi için neyi en değerli bulduğuna denk düşen haz ve sevgi tipine sahip olur. Aşk, güzellik idealine ulaşıncaya kadar süren bir yol alıştır. "

"Bu güzellik ideali ölümsüzdür, kendini bütün güzel şeylerde gösterir ama sadece o şeylerden ibaret de değildir; Güzellik ideali ancak gönül gözüyle seyredilir."

Sokrates bu noktada, aşkın bir eğlence ya da alelade bir haz olmadığını iyi anlatma kaygısı duyar gibi vurguladı: "Aşk evrensel hakikatlerin arayışıdır." (Ss/46 - 47 Sokrates & Diotima diyaloğu)
64 syf.
·Beğendi·10/10
Cidden çocuklar için çok güzel bir kitap. Kitabı okurken cidden çok etkilendim. Belki bir çocuk bu kadar etkilenmez ama bir çok şey öğrenir. Farklı mitolojileri, farklı fikirleri, tanrıları. Şahsen ben çok beğendim. Çocuklara kesinlikle okutulması gerek bir seri.

Yazarın biyografisi

Adı:
Salim Mokaddem
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 5 okur okuyacak.