Sancı Dergisi

Sancı Dergisi

Dergi
0.0/10
0 Kişi
·
1
Okunma
·
2
Beğeni
·
14
Gösterim
Adı:
Sancı Dergisi
Doğum:
Şubat 2015
Pouliopoulos, başka komünistlerle birlikte 1943 yılında Yunanistan'ı işgal etmiş olan faşist İtalyan kuvvetlerince kurşuna dizilir. Pandelis Pouliopoulos, kurşuna dizilmeden önce idam mangasına İtalyanca hitap eder ve antifaşist argümanlarla onlardan sınıf kardeşlerine ateş ederek suç işlememelerini ister. İtalyan halkının ve onun silah altındaki çocuklarının da Yunan emekçileri gibi faşizmin ve savaşın kurbanı olduğunu hatırlatır. Pandelis Pouliopoulos'un cesaret ve coşku dolu nutku karşısında tereddüde düşen askerler emre uymayı reddeder, ateş etmezler. Bunun üzerine Pandelis Pouliopoulos, bizzat silahlarına sarılan faşist subaylar tarafından katledilir.
Komünist Manifesto'nun ilk olarak Ermenice tercümesi yapılmış daha sonra 1894 yılında İmparatorluk sınırları içindeki diğer dillere çevirisi yapılmıştır. 1887 yılında Cenevre'de kurulan Hınçakyan Cemiyeti ilk sosyalist nitelikli kuruluşlardan olmuştur. Hınçakyan Cemiyeti aracılığıyla ülkede sosyalist yayınlar yaygınlaştırılmıştır. Osmanlı'da sosyalist anlayışın gelişip yaygınlaşmasında Ermeni sosyalistlerin büyük katkıları olmuştur.
130 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
"yüz çiçek yan yana açsın, yüz fikir akımı birbiriyle yarışsın’’ veciz sözü, kültür sanat ve edebiyat dergisi çalışmamızın yol gösterici ışığıdır." diyerek halkın sanatını icra etmek için yola çıkan güzel insanların çıkardığı güzel dergi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sancı Dergisi
Doğum:
Şubat 2015

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 1 okur okudu.
  • 1 okur okuyacak.