Savaş Aktur

Savaş Aktur

Çevirmen
7.4/10
5 Kişi
·
24
Okunma
·
0
Beğeni
·
7
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
391 syf.
·106 günde·7/10
Yaklaşık 200 yıllık dönemi kapsayan 2. cilt 36 alt başlığa ayrılmış. Bunlardan dikkat çekenler Fransız Devrimi, Avrupa İttifakı, Kırım Savaşı'nın Etkileri, Alman Dış Siyaseti, 1. Dünya Savaşı, İmparatorlukların Çöküşü, Büyük Bunalım, Hitler, İspanya İç Savaşı, Milletler Cemiyeti, Soğuk Savaş, Milliyetçilik, Marksizm, Emperyalizm, Dekolonizasyon.
Sayfa sayısı 390. Her bir başlık için ortalama 8-9 sayfa ayrılmış. Metinlerde bilgiden çok yoruma bulunmakta. Nitekim yazar önsözde kitabın bir giriş kitabı olmadığını, konulara dair ön bilgisi olanlar için farklı bakış açılarını görmeleri amacıyla yazıldığını belirtmiş. Dolayısıyla yeni başlayanlar için önerilebilecek bir kitap değil, daha ağır ve yoruma dayalı olması dolayısıyla bilgi birikimi olanlar faydalanabilir.
%49 (190/391)
·Beğendi·7/10
Kitabın ilk serisini okumadım. Doğrudan fransız devrimler başlıyor. Bu kitap genel olarak okuduğun diğer dünya ve Avrupa tarihi kitaplarına nazaran daha ayrıntılı. Her bir olay ayrıntısına ele alınıyor örneğin fransız devrimi ve sonrası uzun uzadı ikinci dünya savaşı da tüm yönleriyle ele alınıyor. Handikapi ise genel okuyucular ziyade tarih bilgisi yerlibyerinde olan okuyucuya hitap ediyor olmasi. Şöyle bir örnek verilebilir yakın dönem Osmanlı dağılma ve Cumhuriyet kuruluş yılları için İlber Ortaylı ne denli ayrıntılar içeriyor ve altyapı gerektiriyorsa bu kitap da biraz öyle. Ama her şeye rağmen ağır dili ve akademik gereksinimine karşın ben ağır ağır da olsa okudum ve altını çizip not aldığım çok ilginç noktalar oldu.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 24 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 18 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.