Sebastian Racineux

Sebastian Racineux

Yazar
8.7/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Sebastian Racineux
Unvan:
Barista
Sebastien Racineux bir mühendislik profesörü ve baristadır . “Espressologie” demleme teknolojisini kurdu. 2012 ve 2014 Brewers Cup dahil olmak üzere birçok kahve yarışması kazandı. Etiyopya kahvesini sabahın ortasından seviyor. Chung-Leng Tran ile kısa süre önce yaşadığı Paris'te L'Hexagone Cafe'yi açtı.
"Filtre kahve espresso kahveye göre daha fazla kafein içerir. Bir fincan espresso da 47-75 mg kafein, bir bardak filtre kahvede ise 75-200 mg kafein bulunur."
"Kafein fiziksel gücü özellikle de yağları enerjiye dönüştürerek dayanıklılığı arttırır. Öyle ki bu yüzden 2004 yılına kadar dünya antidoping listesinde kalmıştır."
"Dünya kahve üretiminin %99'u iki tür kahve ağacından elde edilir. Coffea Arabica(veya Arabica, Arap kelimesinden gelir) ve Coffea canephora (veya robusta). Her ikisi de Coffea botanik grubuna dahildir(kahve bitkilerinin 70 türü )ve Coffea da kendinden daha büyük olan Rubiaceae ailesine aittir. Coffea liberica ve Coffea excels da Batı Afrika ve Asya'da (Özellikle yerel tüketim için) yetiştirilir, ancak dünya üretiminin %2'sinden azını oluşturur."
"Başka bir açıklama olmaksızın bu ifade (sayısal bir ölçek veya 'keskin', 'yumuşak', vb. terimlerin eşlik ettiği) kahvenin tatsal profili hakkında bilgi vermekten çok pazarlama amaçlıdır.Kahvenin gücü kahve miktarı yani ölçüsüne ve kullanılan işleme bağlıdır.Büyük zincir marketlerin paketlerinin üstünde yazılı olan 'güç' esas olarak 'kavurma oranı' veya 'kahvenin inceliğine' karşılık gelir, diğer bir deyişle acılığına."
https://www.reuters.com/...coffee-idUSKBN1H5399
Espressoyu içmeden önce ağzının içini temizlemek gerekir(tükürük içindeki proteinler aromaların açığa çıkışını geciktirir ve ağız kuruluğu tadı değiştirebilir). Bu nedenle espresso geleneksel olarak bir bardak suyla birlikte ve espressodan önce içilmek kaydıyla servis edilir.
"Kahve içermeyen, süt ve süt köpüğünden oluşan bir içecektir.1990'larda müşterilerin çocuklarıyla birlikte geldiği Avustralya ve Yeni Zelanda'daki kahve dükkanların doğmuştur."
"Geleneksel cappucino sade hazırlanır. Ama çikolata parçaları veya kakao tozuyla süslemek mümkündür. Eğer cappucino üstünde süt sanatı gerçekleştirecekseniz, espressoya sütün köpüğünü ilave etmeden önce kakao tozu serpin."
252 syf.
Kahve, Avrupa'da ilk olarak Arap şarabı olarak tanındı. “coffee” (kahve) kelimesi, Arapçada şarap anlamına gelen “kahwa” kelimesinden gelmektedir.1500-1600’lü yıllarda Avrupa ülkelerinde kahve denen şeyin ne olduğu bilinmiyorken, Osmanlı’ya bağlı toprakların tümünde kahve tüketimi mevcuttu.İnönü çay üretimini başlatana kadar çay lükstü, çünkü ithal ve az miktardaydı.Çay zengin içeceği, kahve fakir halk içeceğiydi.Çayın ülkemizde üretime başlaması ile birlikte fiyatı ucuzladı ve çay daha çok üretilir oldu.Son 10 yıl içerisinde kahve anlamında Türkiye'de sessiz sedasız gastronomik bir devrim yaşanmıştır.Türkiye'de kahve kültürü çok eskiye dayanmasına rağmen çok zengin değildir.Çeşitlilik arz etmez.Hazır bu konuya değinmişken 2003 yılından bu yana hayatımıza giren zincir kahve markası aynı zamanda Türkiye'de olan en büyük kahve zinciri olan markadan bahsetmek istiyorum, evet "Starbucks".Starbucks" gibi endüstrileşmiş kahve zincirleri bütün şubelerinde kahvelerinin tadının aynı olmasını ister.Bunu sağlamasının tek yolu da kahve çekirdeklerini kavururken yakmaktan geçer. Çünkü kavurma işlemi bir nevi sanattır.Her çekirdeği aynı kişi kavursa bile tadında farklılıklar olabilir.Çekirdeklerin çeşidine göre kavurma koşulları değişmesine rağmen starbucks gibi bir işletmenin her şubesinde aynı tadı vermesinin tek yolu bütün çekirdekleri yakmaktır.Dolayısıyla hem tadı çok kötü gelir hem de kanserojendir.Bu kötü tadı bastırmak adına bir sürü aromalı şuruplarla kahve tadını ört bas ederek çeşitli opsiyonlar türetmiştir. Kahvenin kavurulması,yeşil çekirdeğindeki saklı kalan aroma ve tadı ortaya çıkarır.Yakma derecesine gelinceye dek kavurmamız halinde içtiğimiz şey sadece sıcak kömürlü sudan ibaret olacaktır.Şeker ve yağlar tamamen yanmış ve çekirdek yapısını tamamen kaybetmiş olacaktır.Her neyse kitaba gelicek olursak kahve demleme türlerinden tutun kahve yapmak için gerekli aletlerin püf noktalarına dek birçok bilgi mevcut. Ancak çoğunlukla baristalara ya da kahveyle ciddi anlamda ilgilenen kitleye hitap eden bir kitap.Çünkü teorik bilgi çok az çoğunlukla pratiğe yönelik fazlasıyla detaylı, görsellerle desteklenmiş bilgiler var.Eğer siz de kahveye ilgili ve kendi ekipmanlarınızla bir şeyler yapmak, denemek istiyorsanız güzel bir başucu kitabı.
252 syf.
·25 günde·Beğendi·8/10
Nitelikli kahve ile ilgilenen ve evde demleme yapmak isteyen herkesin başvurabileceği giriş seviyesinde gayet yeterli bir kitap. Genel itibariyle kahveye dair tüm tanım ve terimlere yer vermeye çalışılmış , içinde güzel ve uygulanabilir reçeteler de barındırıyor. Aynı zamanda sona doğru kahve işleme teknikleri ve ülkelere göre yetişen kahve varyeteleri ve karakteristik özelliklerinden bahsetmesi de özellikle kitabı dikkate değer kılıyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sebastian Racineux
Unvan:
Barista
Sebastien Racineux bir mühendislik profesörü ve baristadır . “Espressologie” demleme teknolojisini kurdu. 2012 ve 2014 Brewers Cup dahil olmak üzere birçok kahve yarışması kazandı. Etiyopya kahvesini sabahın ortasından seviyor. Chung-Leng Tran ile kısa süre önce yaşadığı Paris'te L'Hexagone Cafe'yi açtı.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.