Şebnem Karslı

Şebnem Karslı

Çevirmen
10.0/10
2 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
223 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabevi dolaşmalarım sırasında 'Yeni Çıkanlar' rafında görünce dikkatimi çekip satın almıştım.
"Azerbaycan'da yasaklanan kitap" diyordu. Kitap başlığının tam ortasında piramit şeklinde İslam'da olmayanlar sıralanmış. Hem de çoğunluk tarafından doğru olarak kabul edilenleri, bilinenleri sorguluyor. Var mı, yok mu? Soru önemli.

İçindekiler kısmına baktığımızda 7 ana başlık ve onların altında alt başlıklarla beraber 223 sayfalık bir kitap ortaya çıkmış.

İçindekiler kısmında 'İslam'da ölüye Kur'an okumak yok',
'İslam'da Peygamberlerin günahsızlığı yok', 'İslam'da çocuk evliliği yok', 'İslam'da seyyidlik yok', 'İslam'da hayal edilen huriler yok', 'İslam'da sihir yok', 'İslam'da muta nikahı yok' gibi başlıklarla konular açıklanmaya çalışılıyor.

Kitaba önsöz yazan Prof.Dr.İsraif Balcı, zaten kısaca kitabın içeriği hakkında bilgi vererek, yazarı bu çalışmasından dolayı kutluyor. Esasında dinde olmayan ama din olarak gösterilenleri anlatmaya çalışıyor. Ve bunlarda maalesef öyle az da değil.

Kitabın giriş kısmı ise kitabı çok kısa da olsa özetliyor. Allah'ın ilk emri "Oku!"dan hareket edersek yüzlerce sayfa yazı çıkar. Ama okumadan sadece birisi söyledi diyerek hareket etmek en kolay yol. Çünkü birşey olursa, o kişi söyledi diyerek kendisini sorumluluktan atmaya çalışmanın da en kaba yoludur. Maalesef Kur'an ortadayken, din adı altında bir takım gelenekleri (İslam öncesi veya sonrası ya da Arap gelenekleri) din diye, Kur'an'da varmış gibi göstermek de en büyük şirktir.

Kitap kendini okutturuyor ve bize anlatıyor; bunun içinde sarih bir dil kullanıyor. Öyle anlaşılmaz kavramlar, terkipler ya da anlaşılmayan bir takım kelimeleri kullanarak kitap yazılmamış.

Yazar Azeri ve Azericeden Türkçeye çevrilmiş olduğunu da unutmamak lazım.

---okunduktan sonra-

Okunmasında çok fayda olacağını düşünüyorum. Sadece bizim gibi okurlar için de değil, hacı, hoca, imam, müftü, diyanet teşkilatı ya da ilahiyat fakültesinde okuyan veya okutturan kişiler içinde fayda var. Hatta onların daha fazla okumasında fayda var.

Kitap olabildiğince açık yazılmış ve buraya da kitaptan bazı alıntıları ekledim. Ama sadece eklenenler kadar olduğu da
sanılmasın. Baştan sonra cevaplar net verilmiş ama bazı yerler de sarsacak kadar dikkat çekici.

Okumaktan korkmadan okunmasında fayda var. Bilinen bazı şeyleri ne kadar biliyoruz veya bildiklerimizin ne kadarı doğru.
Kitap, doğrudan soru-cevap şeklinde yapmıyor anlatımı, cümle içinde "böyle diyorlar" ama "bunu da söylemek lazım" diyerek
konuyu anlatıyor. Belki daha önce hiç karşılaşmadığımız şeyler karşımıza çıkabilir. O yüzden kitabın bütününe bakılması lazım.
Soruları Kur'an'la açıklıyor ve bazı hadislerden yola çıkarak da yine öz ve tek gerçek Kur'an'a dönüş yaparak cevap veriyor.

Elşad Miri bu kitabı Azerice yazmış ve daha sonra Türkçeye çevrilmiş. Sadece Azerbaycan'da değil, Türkiye'de de varolan
veya bilinen ama yanlış olduğunu belirttiği çeşitli dini konuların gerçeğini anlatmaya çalışmış. Esasında her konu ayrı bir kitap olacak kadar derin olmakla beraber okuyucuyu (genel okuyucu) ayrıntıya, dolaylı anlatımların süslülüğüne boğmadan sarih bir anlatım ile düşünmesini istiyor. Tabi, bir takım bidat ve hurafe içinde yüzen kişi veya yapılar tarafından hoş karşılanmayacak bir kitap olduğunu da belirtmek lazım. Ama önemli olan o kişi veya yapıların değil de Kur'an'ın ne dediğine bakılması yeterli.

Ezcümle: Okuyun ve okutun. Tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.