Şebnem Karslı

Şebnem Karslı

YazarÇevirmen
9.4/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Adı:
Şebnem Karslı
Unvan:
Türk Yazar ve Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
223 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitabevi dolaşmalarım sırasında 'Yeni Çıkanlar' rafında görünce dikkatimi çekip satın almıştım.
"Azerbaycan'da yasaklanan kitap" diyordu. Kitap başlığının tam ortasında piramit şeklinde İslam'da olmayanlar sıralanmış. Hem de çoğunluk tarafından doğru olarak kabul edilenleri, bilinenleri sorguluyor. Var mı, yok mu? Soru önemli.

İçindekiler kısmına baktığımızda 7 ana başlık ve onların altında alt başlıklarla beraber 223 sayfalık bir kitap ortaya çıkmış.

İçindekiler kısmında 'İslam'da ölüye Kur'an okumak yok',
'İslam'da Peygamberlerin günahsızlığı yok', 'İslam'da çocuk evliliği yok', 'İslam'da seyyidlik yok', 'İslam'da hayal edilen huriler yok', 'İslam'da sihir yok', 'İslam'da muta nikahı yok' gibi başlıklarla konular açıklanmaya çalışılıyor.

Kitaba önsöz yazan Prof.Dr.İsraif Balcı, zaten kısaca kitabın içeriği hakkında bilgi vererek, yazarı bu çalışmasından dolayı kutluyor. Esasında dinde olmayan ama din olarak gösterilenleri anlatmaya çalışıyor. Ve bunlarda maalesef öyle az da değil.

Kitabın giriş kısmı ise kitabı çok kısa da olsa özetliyor. Allah'ın ilk emri "Oku!"dan hareket edersek yüzlerce sayfa yazı çıkar. Ama okumadan sadece birisi söyledi diyerek hareket etmek en kolay yol. Çünkü birşey olursa, o kişi söyledi diyerek kendisini sorumluluktan atmaya çalışmanın da en kaba yoludur. Maalesef Kur'an ortadayken, din adı altında bir takım gelenekleri (İslam öncesi veya sonrası ya da Arap gelenekleri) din diye, Kur'an'da varmış gibi göstermek de en büyük şirktir.

Kitap kendini okutturuyor ve bize anlatıyor; bunun içinde sarih bir dil kullanıyor. Öyle anlaşılmaz kavramlar, terkipler ya da anlaşılmayan bir takım kelimeleri kullanarak kitap yazılmamış.

Yazar Azeri ve Azericeden Türkçeye çevrilmiş olduğunu da unutmamak lazım.

---okunduktan sonra-

Okunmasında çok fayda olacağını düşünüyorum. Sadece bizim gibi okurlar için de değil, hacı, hoca, imam, müftü, diyanet teşkilatı ya da ilahiyat fakültesinde okuyan veya okutturan kişiler içinde fayda var. Hatta onların daha fazla okumasında fayda var.

Kitap olabildiğince açık yazılmış ve buraya da kitaptan bazı alıntıları ekledim. Ama sadece eklenenler kadar olduğu da
sanılmasın. Baştan sonra cevaplar net verilmiş ama bazı yerler de sarsacak kadar dikkat çekici.

Okumaktan korkmadan okunmasında fayda var. Bilinen bazı şeyleri ne kadar biliyoruz veya bildiklerimizin ne kadarı doğru.
Kitap, doğrudan soru-cevap şeklinde yapmıyor anlatımı, cümle içinde "böyle diyorlar" ama "bunu da söylemek lazım" diyerek
konuyu anlatıyor. Belki daha önce hiç karşılaşmadığımız şeyler karşımıza çıkabilir. O yüzden kitabın bütününe bakılması lazım.
Soruları Kur'an'la açıklıyor ve bazı hadislerden yola çıkarak da yine öz ve tek gerçek Kur'an'a dönüş yaparak cevap veriyor.

Elşad Miri bu kitabı Azerice yazmış ve daha sonra Türkçeye çevrilmiş. Sadece Azerbaycan'da değil, Türkiye'de de varolan
veya bilinen ama yanlış olduğunu belirttiği çeşitli dini konuların gerçeğini anlatmaya çalışmış. Esasında her konu ayrı bir kitap olacak kadar derin olmakla beraber okuyucuyu (genel okuyucu) ayrıntıya, dolaylı anlatımların süslülüğüne boğmadan sarih bir anlatım ile düşünmesini istiyor. Tabi, bir takım bidat ve hurafe içinde yüzen kişi veya yapılar tarafından hoş karşılanmayacak bir kitap olduğunu da belirtmek lazım. Ama önemli olan o kişi veya yapıların değil de Kur'an'ın ne dediğine bakılması yeterli.

Ezcümle: Okuyun ve okutun. Tavsiye ederim.
223 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Azerbaycan'da yasaklanan Elşad Miri'nin 'İslam'da yok' adlı eserini okuyunca neden yasaklandığını anlayabiliyorsunuz. Ne yazık ki ülkemizde de dini, kendi kaynağından, Kur'an'dan değil de etrafından duydukları ile yaşıyorlar. Çünkü duvara asıp, dokunulmaması ve saygı duyulması öğretiliyor. Bilmediği şeye nasıl saygı duyarsa kişi?
.
Görselde de yazdığı gibi 7 noktaya değinmiş ilahiyatçı ve yazar Elşad Miri, hem hadisleri, hem dillerin kökenini hem de günümüze nasıl gelişini anlatarak ve merkeze Kur'an ı Kerim'i koyarak süzgeçten geçiriyor. Sihir konusu özellikle bende yerine oturdu. Muta nikâhı inanılmaz bir eylem. Beynini kullanan biri nasıl buna razı gelir şaşkınlık içerisindeyim.
.
Sahih hadisler denilen ve Tirmizi, Buhari gibi hadisçilerin de katkısı bulunan hadis betiğini de mercek altına almış. Kişilerin nasıl kendi istek ve arzularını Kur'an'a uydurma ve ondan kanıt bulma endişesi içine girdiğini anlamış oluyorsunuz. Yanlış ve doğrunun iç içe geçtiği kaynakları çok güzel irdelemiş. Mantık dinî olan İslam'da mantığını, usunu kullanmadan inanmak yoktur.
.
Ölülerin arkasından okunan 7. , 40. , 52. ve yıllık mevlütlerin de doğru bir uygulama olmadığı Kitabullah'tan kanıtlar eşliğinde okuyoruz. Elçilere özgülenen olağanüstü özelliklere de şaşıracaksınız. Üstün insan olduğunu ama insanüstü olmadığını anlamak gerek elçilerin. Çocuk evliliği ise tam bir pedofili. İslam'da buna da asla izin yoktur. Ataerkil bir toplum olmanın getirdiği yönetim biçimi ne yazık ki dini de kendi tarafında göstermeyi ve güçlü kılmayı amaç edinmiş durumda.
.
Yalnızca müslüman ülkede doğmuş olmak gerçek bir müslüman olmaya yetmiyor.
.
Okumanızı kesinlikle öneriyorum. Ancak bunu taraflı, önyargılı ve peşin bir şekilde onaylayarak değil, mantık süzgecinden geçirerek yapmanızı salık veriyorum. Bu konular ne yazık ki toplumun kanayan yaralarından ve sömürülen konularından. Bilinçlenmek adına lütfen okuyun.
223 syf.
·4 günde·10/10
Kitapçıda gezerken ismi ve Azerbaycan da yasaklı olması dikkatimi çekti.Alıp okumaya başladığım ve kısa zamanda notlar alarak bitirdiğim çok faydalı bir kitap.Geleneksel İslam algısının dışına çıkıp ana maddesi Kur'an endeksli bir kalemden çıkan bu kitap kesinlikle okunmalı.7 başlıktan oluşan ve en çok istismar edilen, Peygamberimizin Aişe annemiz ile çocuk yaşta evlenmediğini 17 yaşından büyük olduğunu müthiş bir şekilde anlatıyor.Sadece sihir bölümünde katılmadığım noktalar oldu.Onun haricinde okunması gereken bir kitap.
223 syf.
·15 günde·Beğendi·10/10
İsmini Prof Dr Caner Taslaman' dan duyduğum ve önerisi ile almaya karar verdiğim kitabın kendi ülkesinde; geleneksel din anlayışına ters düştüğü gerekçesiyle yasaklandığını öğrendiğim anda ilgim ve merakım daha da arttı 🤗
Azerî ilahiyatçı Elşad Mirî tarafından yazılmış ve birçoğumuzun kafasını meşgul eden, tartışmalı bazı dinî konulara, vahiy kaynak gösterilerek açıklık getirilmiş inceleme- araştırma kitabı...
Tanınmış ve sahih hadis kaynağı olarak gösterilen hadisçilerin ne kadar güvenilir (!) olduğunu merak ediyorsanız; birbirini tutmayan, herkesin kendine göre kesip biçtiği, kendi kalıbına uydurduğu bu hadisleri buyrun bir de burdan okuyun
Sevdiğim bir söz var, şimdi sahibini hatırlayamadığım" Biz Müslümanlar İslamiyet'i yeniden öğrenmeliyiz" Bu kadar açık ve net

Yazarın biyografisi

Adı:
Şebnem Karslı
Unvan:
Türk Yazar ve Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 27 okur okuyacak.