Selim Erdoğan

Selim Erdoğan

Yazar
9.4/10
11 Kişi
·
16
Okunma
·
1
Beğeni
·
34
Gösterim
Adı:
Selim Erdoğan
Tam adı:
Dr. Selim Erdoğan
Unvan:
Akademisyen, Yazar
Yürü Muzaffer, yürü! Biz de gidiyoruz cepheye. Ya devlet başa ya kuzgun leşe!
Selim Erdoğan
Sayfa 33 - İsmet İnönü, Kurmay başkanı Binbaşı Muzaffer’e (Ergüder) merdivenlerden inerken söylüyor.
10 Ağustos 1921 sabahı Yunan Küçük Asya Ordusu Ankara Harekâtı için yürüyüşe geçer.

Bilmedikleriyse, bu kez karşılarında tüm planları bozmak için gelmiş sarışın bir kurt vardır!
Selim Erdoğan
Sayfa 123 - Kronik Kitap
( Giresunlu ) Kara zıpkalılar sağa sola ateş ederek, naralar ve çığlıklarla siperlere dalarlar. Yunanlar neye uğradıklarını şaşırırlar. Mermileri bitince Giresun bıçaklarıyla, onu düşürdüklerinde de tekme ve tokatla Yunan askerini dağın güney yamacından aşağıya kovalarlar.
Selim Erdoğan
Sayfa 146 - Kronik Kitap
Gece olurken tüm karargâhlar, tüm ileri karakollar teyakkuzdadır.
Geceye sessizlik hakimdir, ama havada barut kokusu vardır.
Pencereden, cepheye hareket edecek olan katara bakarken gözleri dolar; bu tren ertesi gün Eskişehir'den bayrağa sarılı Nazım'la birlikte gelecektir.

İstanbul'da doğan, bir ömür boyu cepheden cepheye gezen Mehmet Nazım'ın sonunda bir yuvası olacaktır.
Ankara.
Vatan uğrunda herşeyini bırakıp gelenlerin yuvası.
Selim Erdoğan
Sayfa 88 - Kronik Kitap
General Papoulas'ın Türklerden ele geçirilen askeri malzeme konusunda verdiği sayılar gerçek değildir, örneğin 40 değil 18 top ele geçirilmiştir.

Türk Ordusu bir yıl içinde bunun on katından fazlasını Yunanlardan sökerek alacaktır.

Ankara'daki SARIŞIN KURT bu tahsilatın hazırlıklarına çoktan başlamıştır!
Genelkurmay'ın 22 Temmuz günü verdiği emirler, kaybetmeyi bilmeyenlerin vereceği türdendir.

Papoulas muharebeler bitti sanmaktadır.

Oysa söz konusu vatansa, Türk bitti demeden bitmez!
Yaralı komutanını istasyondaki doktorlara yetiştirmek için atını dolu dizgin süren Ankaralı Zeynel Çavuş ağlayarak ona yalvarır: “Gözünü seveyim dayan komutanım”.
Yarbay Mehmet Nazım’ın bilinen son sözü dudaklarından burada dökülür:
“Asıl siz dayanın çocuğum.”
Taarruzu hızla sonuçlandırıp düşmanın Sakarya geçitleriyle bağlantısını kesmek isteyen İsmet Paşa, 57'nci Tümeni Mürettep Kolordu emrinde, Karatepe'ye taarruz için cephe hattına çeker.''

Kitabın harp tarihi belgeleriyle harp coğrafyası bulgularını bütünlemesi amaçlanmıştır. SakaryaSavasi 'nin yalnız masa başında değil bilfiil harp sahası üzerindeki çalışmalarıyla oluşturulan bu eşsiz eser okuyucuya "Hiç bir savaşın tarihi kendi coğrafyasından soyutlanarak yazılamaz" mesajını veriyor.
464 syf.
İnönü Muharebeleri ve ardından bizim için kötü bir tablo oluşturan Eskişehir-Kütahya Muharebeleri ile başlayan ancak merkezinde Sakarya Muharebelerini tutan bir çalışmaydı.

Açıkçası çok titiz, ayrıntılarla dolu, özenli bir kitap oluşturulmuş. Albüm ve atlas kısmı da hayli doyurucu idi. Özellikle şehit mezarlarının olduğu fotoğraflar beni çok etkiledi.

Bu kitabın ardından bir de Başkumandalık ve Büyük Taarruz kitabı gelecektir diye düşünüyorum. Zira öyle görünüyor.

Kitap, Sakarya'yı neredeyse gün, gün anlatıyor. Savaş planları, çatışmalar, kumandanlar, Yunan tarafı... Hepsi, fazlasıyla var.

Tabii ki, gerçek başkumandan olan O sarışın Kurt da! Neticede o unvan kanunda yazdığı için alınmıyor, gerçek bir asker ve gerçek bir lider olmak gerekiyor. Nitekim Mustafa Kemal Paşa'mız, gerek asker sayısı, gerekse teçhizat bakımından neredeyse yarısı kadar olduğumuz Yunan ordusuna külahını ters giydirmeyi başarabiliyor.

Sakarya öncesinde sayısal verilerimiz düşman ordusunun hayli gerisindeydi. Üstelik Eskişehir-Kütahya bozgunu sonrasında silahıyla birlikte firar etmiş ya da yolunu kaybetmiş on binlerce Mehmetçik vardı.

Bu kitapta Türk evladının vatanını savunmak adına neler yaşadığı, nasıl mücadele ettiği, nasıl şehit olduğu en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor. Üstelik akademik ciddiyet kadar bir roman-belgesel havasında.
464 syf.
·9/10
Bu eser hakkında ne kadar çok şey yazsam da yine de ifadelerim eserin kalitesini anlatmaya yetmeyecektir. Sakarya, Savaş Tarihi araştırmacısı Selim Erdoğan hoca tarafından kaleme alınan ve Kurtuluş Savaşı'nın askeri safhasını anlatan müthiş, olağanüstü bir çalışma. Tümenler, alaylar, gruplar, harekât planları, savunma hatları ve Mustafa Kemal önderliğinde büyük Türk ordusunun destansı direnişi. Bu eseri okuduğunuzda kendinizi Eskişehir'in Bozkırlarında Ankara'nın kurak tepelerinde bulacak; Kurtuluş Savaşı'nın ne denli zor şartlarda yapıldığına bir kez daha şahit olacaksınız. Ayrıca Mustafa Kemal başta olmak üzere İsmet İnönü,  Fevzi Çakmak,  Fahrettin  Altay gibi büyük kurmayların stratejik hesap yapabilme yeteneğine de hayran kalacaksınız. Yazarımıza sonsuz teşekkürü borç bilirim. İyi okumalar...
464 syf.
Mavi gözlü sarışın kurt ve askerlerinin destansı Sakarya muharebelerini bir solukta okuyacağınız muhteşem bir kitap. Muhbere atlası ve özel fotoğraflarla milli mücadele dönemini tekrar yaşatıyor. Kendinizi büyük dedelerimizin yanında hissetmek muhteşemdi, teşekkür ederim Selim hocam.
464 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
22 gün ve 22 gece süren bir destanı bir solukta okuyabileceğiniz harika bir eser. Okudukça savaş değil de sanki bir satranç tahtasında bir piyonu hareket ettiriyorsunuz gibi geliyor size; oysa ki hareket eden yüzler, binler, onbinler... Her sayfasında Türk subaylarının çelik gibi iradesi, kahraman Mehmetçiğimizin seve seve ölüme giden vatan sevgisi ve tabi ki de mavi gözlü sarışın kurdun, Atamızın kazanma azmi. Allah hepsinden razı olsun, ruhları şad olsun.

Nutuk ve Şu Çılgın Türkler’den sonra kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir eser. Keyifli okumalar dilerim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selim Erdoğan
Tam adı:
Dr. Selim Erdoğan
Unvan:
Akademisyen, Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.