Selin Ceyhan

Selin Ceyhan

Çevirmen
8.0/10
135 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
97
Gösterim
Adı:
Selin Ceyhan
Tam adı:
Selin Ceyhan Gülsay
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
192 syf.
·1 günde
Dorian, kendini kendisi kılan bedeniyle, kendi bedenin yansıması olan resmi arasında sıkışmış bir ruha sahip biridir.

Güzelliğinin kalıcı olup olmaması onun için önemli bir problemdir zira toplumda gördüğü değer tam olarak bu güzelliğinin getirdiği bir statüyle gerçekleşmektedir.

Kitabın son kısımlarında Dorian'ın kendisinden daha güzel olduğuna inandığı tablodaki resmiyle olan kanlı mücadelesi, sanatın gerçekliğin yansıması olduğuna güzel bir kanıt niteliğindedir.

Vurucu nokta ise tabloda tek bir çizik olmazken bıçağın Dorian Gray'in kendi bedenini delip geçtiğini anladığınız o kısım olacaktır.

Sanat gerçekten gerçekliğimizi mi öldürüyor? Yoksa dünümüze dair hoş bir anı mı bırakıyor? Peki ya güzellik? Öldürmeye değer mi?

Ne diyor Wilde;

''Herkes öldürür sevdiğini.. Merhametliler bıçak kullanır.''

Sahi Dorian nasıl öldürdü kendini?

Keyifli okumalar dilerim :)
78 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kitabı bitirdikten hemen sonra sıcağı sıcağına incelemeyi planlıyordum. Ne yazık ki evdeki hesap çarşıya uymadı.

Kitabı incelemeden önce bir konuya değinmek istiyorum.
Kitaba başlamadan önce, Beyaz Geceler'in ,yazarın diğer kitaplarına kıyasen beğenilmediğini,hayal kırıklığı olduğunu ve doyurucu olmadığı için okumanın zaman kaybı olduğunu söyleyen birçok insanla karşılaştım. Bu düşüncenin kaynağını çok merak ettim ve kitaba başlarken de beklentimi düşük tuttum.


Kitabın ilk sayfasında İvan Turgenyev'in '...Yoksa o,bir anlığına da olsa,senin kalbine yakın, yakın olmak için mi yaratıldı?' sözüyle karşılaştım ve çok hoşuma gitti.

Yazar kitabı dört geceye bölmüş ve bu dört geceyi 'Beyaz Geceler' başlığı altında toplamış.
-Bunu söylemeden edemeyeceğim:Bir tane yayınevi sırf kitabın başlığından dolayı karlı bir resim koymuş kapağına... Bu konu hakkında konuşursam susamam diye burda noktalıyorum.-

St. Petersburg'da yaşayan bir gencin kurduğu hayalleri,o hayallerle nasıl yaşadığını ve aşık olarak,adım adım,kendi kabuğundan çıkmasına tanık oluyoruz.
Kitabın içeriğinden spoiler vermeyeyim diye pek bahsetmeyeceğim.

Bu kitap hakkında neden olumsuz eleştri yapar ki bir insan?
Sonuçta Dostoyevski... Yine de renkler ve zevkler tartışılmaz. Ben kitaptan çok etkilendim. Olayları tahmin etsem de sonu ,dördüncü gecenin sabahı, beni biraz sarstı.
Kısa bir kitap. Şans verilmesi gereken bir kitap.
İyi okumalar.


-SPOILER-


Ama sana kin bağlamak mı, Nastenka? Tertemiz, pırıl pırıl mutluluğuna gölge düşürmek mi? Acı sitemlerimle seni kederlendirip gizli azaplar vererek, en mutlu anlarında yüreğinin acıyla çarpmasını ister miyim? Gelin olduğun gün, onunla birlikte yürürken siyah saçlarını süslediğin narin çiçeklerden tekini bile soldurabilir miyim? Bunları ben mi yapacağım Nastenka? Asla, asla! göklerin her zaman açık olsun, sevimli gülümseyişin parlaklığını, mutluluğunu yitirmesin. Yapayalnız yaşayan, sana karşı şükranla çarpan bir yüreğe tattırdığın mutluluk anından dolayı seni hep hayırla anacağım. Ulu Tanrım! O ne uzun, mutlu bir andı! Bir insana böyle bir an yaşam boyu yetmez mi?
78 syf.
·6 günde·5/10
Benim ilk Dostoyevski’m ama Dostoyevski’nin ilk olmayan kitabı, Beyaz Geceler. Kitabı bitiridim ve ilk başta çok beğenmesem ve yazımı zor gelse de son çeyreği hoşuma gitti.

Bu yıl daha çok Dostoyevski okumayı planlıyorum. Kitaplarının çoğunluğu okumak istiyorum.
78 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ah beyaz geceler. Birinci gece ve ikinci, hatta üçüncü gece... Tutku ve masumiyet iç içe geçer mi bir aşkta. Bir Aşk ya şevkati barındırır bünyesinde ya da turkuyu, şehveti, ihtişamı... Öyle ya da böyle beyaz geceler, sayfalarca anlatılıp bitmek bilmeyen aşk romanlarından çok farklı ve belki biraz da benzerdi. Çelişki yaşadığımı düşünmeyiniz ve yalnızca kitabı okuyunuz. Bir solukta okunuyor fakat kendimizden de izler bulabileceğiniz, hissiyat olarak ruhunuza örtüşecek olan bu kitaba hemencecik sahip olun. Ve Baylar! Tutkulu bir genç kızdan uzak durun!
382 syf.
·Beğendi·9/10
İlahi Komedya, şairane anlatımla muhteşem bir eleştiridir. Dante'nin bu yapısı sürgüne gönderilmeye ve onu hayatının sonuna kadar orada kalmaya itmiştir. Özellikle kitabında yolculuk yaptığı Cehennem bölümü, günümüz toplumları için bile hala geçerli olabilecek eleştiriler barındırır. Aç gözlüler, acımasızlar, sahtekarlar ve tarikat üyeleri gibi azap içinde can çekişen insanlarla dolu Cehennem... Dönemin din ve siyaset adamlarına da çokça eleştirileri vardır ve Dantenin bu eseri, hiçbir dönem eskimeyecek; ne zaman okunursa okunsun tazeliğini koruyacak bir eserdiir.
223 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Gerçek bir şaheser! Beni gerçekten derinden etkilediği için bitirir bitirmez düşüncelerimi ifade etmek istedim.
Dorian Gray’in Portresi fikrimce hak ettiği değeri görememiş bir eser ne yazık ki! Zamanında sığ ve gerici zihniyetler yüzünden gereksiz ve haksız yere sansüre maruz bırakılmış. Bu durum insanoğlunun, gerçek değerlerin kıymetini hiçbir zaman bilmediği gerçeğinin şaşırılmayacak bir örneği.Kitabın içeriği hakkında pek bilgi vermek istemiyorum, lüzum da görmüyorum. Okuyacak kişilere tavsiyem hiç araştırma yapmadan okumaya başlamalarıdır zira spoiler, kitabın o eşsiz büyüsünü doğal olarak bir miktar bozacaktır. Eser zaten okuyucuyu adeta içine çekiyor, verdiği mesajlar ve hissettirdikleri gerçekten çok çarpıcıydı! Bittiğinde tüylerim diken diken olmuştu. Okumakta çok geç kalmışım. Benim gibi geç kalanlar; daha fazla vakit kaybetmeyip kesinlikle bu olağanüstü eseri okumalılar :)
Kitapta, hz Muhammed Mustafa asv ile ilgili olan bölümde, dehşete düştüm hassasiyeti olan kişiler için çok üzücü olabilir. Ben okunmasa da birşey kaybedilmeyeceği kanısındayım. Cehennem Araf ve cennet yolculuğu yapıyor. Ama tasvirleri çok güçlü bulmadım, sürekli ünlü şahıslardan bahsediyor, tarih ile fazla alakası olmayanlar için oldukça sıkıcı.
78 syf.
·Beğendi·10/10
Beni adam akilli kitap okutmaya baslayan kitaptir. Icerigi hakkinda bir seyler soylemek cok sacma olur. Hic dusunulmeden tek seferde okuyup bitirilmesi gereken bir kitap. Dostoyevski ayni anda farkli duygulari yasatan bir yazar gercekten. Kitabi okurken hem kizacak hem mutlu olacak ayni anda farkli duygular yasayacaksiniz. Kesinlikle öneririm.
78 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Kitapta Nastenka ve kahramanımız baş rolde anlatılmakta. Akıcı, anlaşılır. Çok çabuk bitirilebilecek bir kitap.
Bu iki kişi tesadüfi bir şekilde karşılaşıyor ve tanışıyor. Sonrasında da olaylar gelişiyor. Birbirlerine kendi sıkıntılarından bahsediyorlar.
218 syf.
Kitabın ana karakteri hayalperest bir adamdır. Kendi hayallerinin içinde yaşayan karakterin yalnızlığını anlatıyor yazar. Dostoyevski okumaya başlamak için uygun bir kitap. Akıcı ve duru bir anlatıma sahip. Keyifle okuyun.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selin Ceyhan
Tam adı:
Selin Ceyhan Gülsay

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 16 okur okuyacak.