Selma Altıntaş Bursalıoğlu

Selma Altıntaş Bursalıoğlu

ÇevirmenEditör
7.4/10
95 Kişi
·
189
Okunma
·
0
Beğeni
·
59
Gösterim
Adı:
Selma Altıntaş Bursalıoğlu
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
504 syf.
·24 günde·8/10
Replika, kapak tasarımına kandığım kitaplardan. Özellikle sosyal medyada çok sık karşıma çıkıyordu ve bir indirimde görmüş, hemen almıştım. Beni cezbeden bir konusu yoktu ama özellikle kitabın iki taraflı okunuyor olması falan baya ilgimi çekmişti. Kitabın bir yüzünde başka bir hayat ve diğer yüzünde bambaşka bir hayat.. Bu şekilde okumaya karar verdim ve aldım. Ancak bir süredir kitaplığımda bekliyordu ve sonunda bitti.

Söylediğim gibi kitap iki taraflı okunuyor. Bir tarafında Lyra'nın hikayesini okuyoruz. Lyra, Haven Enstitüsü denen bir merkezde yaşıyor ve bir replika. Haven Enstitüsü klon üretilen bir merkez ve buradaki çalışmalar gizli bir şekilde yürütülüyor. Lyra, dış dünyadan tamamen habersiz burada yaşıyor ve güvende olabileceği tek yerin burası olduğuna inanıyor. 72 numaralı replika ile tanıştığında ise işler hiç beklemediği bir şekilde değişmeye başlıyor. Gemma ise babasının geçmişte Haven Enstitüsü ile olan faaliyetleri nedeniyle orada nelerin olduğunu araştırmaya başlıyor ve kendini büyük patlamanın gerçekleştiği gece Haven Enstitüsü Merkezinde buluyor. Lyra ile olan hikayesi de bu şekilde başlıyor.
https://kitapgunesim.blogspot.com/2018/09/replika.html
480 syf.
·10/10
Kaufman Ve Kristoff beni hiç şaşırtmıyor diyebilirim. Gerek Illumınae Dosyaları gerek Nevernight. Aurora'nın Dönüşü'nün konusuna kısaca değinmek gerekirse olaylar Aurora Akademisi'nin yıldız öğrencisi Tyler'ın iki yüz yıl boyunca bir kapsülde uyuyan Aurora'yı kurtarmasıyla başlar. Tyler ve ekibi hep birlikte sonu bilinmeyen bir yola koyulurlar. Kitap genel olarak güzel ve sürükleyiciydi. Fantastik ve Bilim Kurgu'nun bir araya gelmesiyle oluşan mükemmel bir kurgu. Okurken karakterlere aşık olucaksınız.
256 syf.
Eğlenceli bir hafta sonu atıştırmasıydı. Öncelikle kitabın ilerleyişi ve konusu diğerlerine nazaran daha değişik geldi bana. Olağanüstü bir kurgu beklemeyin macera felan. Sıradanı size güzel bir biçimde sunmuş yazarımız. Yayınevi sanırım satışı için bu kapak resmini seçmiş ama kitaba yakışmamış açıkçası daha yaratıcı bir yansıma kullanılabilirdi. Kişilere ve karakterlere fazla girmeden keyifli okumalar dilerim...
480 syf.
·10/10
Bakın arkadaşlar Amie Kaufman ve Jay Kristoff bir araya gelince ortaya muhteşem ötesi, inanılmaz, hayranlık veren mükemmel bir iş ortaya çıkıyor.
Serinin ikincisi de çok yakın bir zamanda yayınlanacak, Türkçe’ye bir an önce çevrilmesini diliyorum çünkü kitabın sonu aşırı heyecanlı bitti.

Uzayı içeren kitaplara bayılıyorum. Bu iki muhteşem yazarda tam istediğim gibi illuminae serisinde olduğu gibi beni tatmin eden mükemmel bir eser sunmuşlar. Ama bu kitapta olaylar biraz daha farklı.

Illuminae serisinde hep notlardan, dosyalardan verilerden veya güvenlik kayıtlarından olayları görürken burada olayları Ekip 312’deki her bir askerin bakış açısından okuyoruz. Arada da Macellan adının verildiği tatlı akıllı holocamdan kitaptaki özel adlar ve ırklar hakkında bilgi alıyoruz ki çok iyi düşünülmüştü. Aklınızda kitapta geçen terimler hakkında soru işareti kalmıyor.

Ekip 312’deki herkesi çok sevdim. Hepsi uyum sorunu yaşayan aykırı kişilerdi. Zaten kitabın tanıtımında da yazdığı gibi tüm akademi onlara ezik gözüyle baksa da farklılıkları onları tam anlamıyla bir ekip yaptı.

Mutlaka okumalısınız. Illuminae serisine de bir göz atın derim ;)
504 syf.
·352 günde·Beğendi·9/10
Replika Lauren Oliver konusu bakımından diğerlerinden farklıydı (iki taraflı olması) en sevdiğim Gemma'nın bakış açısından olandı ama okuyanların çoğu lyra'nın bölümünü beğenmiş

*****SPOLİER****
Sonu dilediğim yerde bitmedi. Babasının herşeyi anlatmasını dilerdim.
480 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum en iyi uzay romanlarından biriydi diyebilirim. Muhteşem bir galaksi macerasıydı. Uzay atmosferinde olduğunuzu ve o koca boşlukta süzüldüğünüzü her an hissediyorsunuz. Sayfaları çevirdikçe, peşinizden gelen komploları, gizemleri ve karakterlerin kendilerini ve olayları anlamaya çalışmalarını görebiliyorsunuz. Kendimi sık sık, Star Trek'in muhteşem bölümlerinden birinde hissettim. Yaşadıkları, kişilikleri ve yetenekleri birbirinden farklı yedi ayrı kişinin, bir süre sonra birbirlerinden kopamayan bir birlik oluşunu izlemek çok güzeldi. Hepsinin ait olduğu maceralar bütünü, aralarında ki bağları daha da güçlendirdi. Hiç biri, -ne kadar öyle gözükseler ve gözükmeye çalışsalar da- mükemmel karakterler değiller. Hepsi bir şeyleri kaybetmiş ve düzeltmeye çalışıyorlar. Kal ve Finian'ı inanılmaz sevdim ve Fin, gördüğüm en özgün karakterlerdendi. Kesinlikle öneriyorum. Soluksuz okuyacaksınız.
504 syf.
·Beğendi·5/10
Öncelikle belirtmem gerekirse kitabın kapağı beni çeken başlıca etken oldu. Kitabı kapağına göre yargılamanın yanlış olduğunun farkındayım fakat engel olamadım.İkinci etken ise iki taraflı okunuyor oluşuydu.

Konudan kısaca bahsedecek olursam;Lyra, Haven Enstitüsü adında bir araştırma merkezimde yaşıyor ve bir replika yani bilinen ismiyle klon.Haven Enstitüsü içindeki çalışmalar gizli bir şekilde yürütülüyor.Lyra, dış dünyadan tamamen habersiz bir şekilde burada yaşıyor ve kendini güvende hissettiği tek yer burası.Bir gün Haven'dan kaçma fırsatını yakalayan Lyra; 72 numaralı replika ile sonunu bilmediği bir serüvene çıkıyorlar. Bu kaçış serüveninde yolları Gemma ile birleşiyor;kendisi ve dünya hakkında bilmediği sırları öğrenmeye başlıyor her bir adımında.

Gemma;ailesinin davranışları sebebiyle gizlenen birtakım karanlık sırları olduğunu düşünmektedir.Küçüklüğünden beri sayısız hastalıkla mücadele eden Gemma,geçmişine dair hatıralar anımsamaktadır.Ailesinin garip davranışları ve hatıralarının göreceliği karşısında kendisi ve ailesi hakkında karanlık sırları öğrenmeye koyulur.
İki kahramanımızın da kendilerini,çevresini öğrenip;dünyanın gerçekliğinin farkınavarmasıyla sona eriyor kitap.Heyecan ve aksiyon dolu bir kitap olsa da sonu tahmin edilebilir bir şekilde bitiyor.Yine de distopya ve bilimkurgu sevenlere tavsiye ediyorum, iyi okumalar!
480 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Kitabın son sayfasını da kapattıktan sonra koca bir Vay be! diyorum. İki yazarın yazdığı diğer bir seri olan İlluminae Dosyaları serisini okumadım daha doğrusu anlatımında sıkılırım, pişman olurum diye tereddüt ettim. Yalnız bu kitapla birlikte diğer serilerini kesinlikle okumam gerek diyorum. Ama Aurora’nın Döngüsü serisinin ilk kitabı ilgimi çektiği gibi aldım. Soluksuz bir şekilde okudum.
Kitabın konusunu anlatıp spoliler vermek istemiyorum. Ama Aorora’nın gizemi, bilinmeyen bir hedefe ulaşmak için toplama bir ekiple birlikte ölümüne çaba göstermelerini soluksuz okudum.
Seri üç kitaptan oluşuyor ve umarım ikinci kitabı da kısa sürede çıkar.
Genelde sevgili yayınevinden çıkmasını beklediğim o kadar çok serinin devam kitabı var ki, onların peşine bir yenisini daha eklemiş oldum.
400 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Uzun zamandır merakla beklediğim kitaptı. Yer yer sıksa da çok fazla karakter olması kafa karıştırsa da farklı bir hikayesi var. Bilim kurgu ütopik (belki de yaşanabilir) bir şeyler arıyorsanız bence muhakkak okumalısınız.
504 syf.
·3 günde·6/10
Yani öncelikle klonlarla ilgili kitap konusu pek beni cezbeden bir konu değildi ama olayların 2 kişinin ağzından anlatılması çok enteresan gerçekten. Kitapta 2 karakterimiz var Lyra ve Gemma. Bence kitaba önce Lyra başlamak daha akıcı geldi. İki anlatımda birbirinin eksikliklerini ve soru işaretlerini tamamlıyor. Bu yönden Gemma daha açıklayıcıydı. O yüzden Lyradan başlamak gerektiğini düşünüyorum. Bu gidişat oldukça ilgi çekici.

Yazarın biyografisi

Adı:
Selma Altıntaş Bursalıoğlu

Yazar istatistikleri

  • 189 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 134 okur okuyacak.
  • 10 okur yarım bıraktı.