Selva Karcı Selen

Selva Karcı Selen

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Selva Karcı Selen
Unvan:
Yazar
110 syf.
·Puan vermedi
Sık sık bir şeyler kaybeder misiniz? Eşyalarınızı,anılarınızı,sahip olduğumuz kıymetli sayılabilecek her şeyi,peki ya haziran ayını kaybededeniz oldu mu?


Karl haziran ayını kaybediyor. Lauren’e gidiyor ve ona söyledikleri: “Lütfen beni hemen bir yerlere kapatmayın. Evde beni bekleyen dört aylık bir kedim ve yemek vermediğimde dolabımın kapağını burnuyla açıp tüvit ceketlerimi tırmalayan bir annesi var.”

Lauren sakince ona sorunun ne olduğunu ve en azından onu şimdilik bir yere kapatmayacağını söyleyerek derdini merakla beklemeye başlar. Karl haziran ayını kaybettiğini söylediğindiyse sakinleşmesini söylüyor.


Hikaye böyle başlıyor. Kaybolan haziran,kaybolan tablolar,bir psikolog,bir endüstri mühendisi. Bu farklı unsurlar birbirine o kadar ustalıkla bağlanmıştı ki kitap boyunca beni rahatsız eden hiçbir şey olmadı. Her satırını keyifle ve merakla okudum. Karl ve Lauren arasında yer yer gerçekleşen romantik anlar,ufak flörtleşmeler yüzüme sıcak bir gülümseme yerleştirdi. Birbirlerine karşı olan,seni uzun zamandır tanıyorum hissi bana bile çok derinden işledi. Kaybettikleri ortak olan ve dejavu mu yoksa hiç yaşamadıkları anları nasıl hatırlayabildikleri sorusu da peşimi hiç bırakmadı.

Son da verdikleri kararsa beni çok şaşırttı. Alf’ı çağırmaları. Alf bir kayıp eşya dedektifi. Son sayfaya kadar olaylara hiç bağı olmayan hatta orada olmasının bir manası olmayan biriydi benim için. Hiç beklemediğim sonla beni şoka uğratıp çok hafif de olsa kalbimi kıran yazarımızın kalemine sağlık!


Yer yer komik,romantik ve şaşırtıcı fantastik sonuyla Kimseden Gelen Pusulalar bir yerlerde okunmak için sizi bekliyor. Kapağını kapattığınızda adı bin kat anlam kazanacak bu kitabı kesinlikle okumalısınız!

• @ladyselvatore
• @lunayayinlari
110 syf.
·10/10 puan
#pandadiyorki Kimseden Gelen Pusulalar//Kitap Yorumu
.
.
Sizde sürekli bir şeyler kaybedenlerden misiniz ? Ben hep neyi nereye koyduğunu unutup arayıp duranlardanım. Evin içinde telefonumu, tokamı, gözlüğümü kaybetmem çok olasıdır. Peki ya daha büyük bir şeyi kaybetseydim ? Mesela 1 ayım, Haziran ayım kaybolsaydı ? Ne yapardım ? İşte Karl ve Lauren'ın yollarını kesiştiren soru bu. Karl Fransa'da yaşayan bir endüstri mühendisi. Yeni bir başlangıç yapmak için hiç tam anlamıyla alışamadığı Fransa'dan, en yakın arkadaşının yanına Budapeşte'ye taşınıyor. Bu sırada Psikolog Lauren ise Karl'ın yeni evinin tam yanında yeni ofisini kuruyor. Ve bir sabah Karl kendini Lauren'ın ofisinde onu Haziran ayının kaybolduğuna ikna etmeye çalışırken buluyor.

Kitabı kapattığımda ve sonraki süreçte kurguyu her hatırladığımda tek bir kelime kullandım. Ağız dolusu bir "Wow". Çünkü şu yukarıda anlattığımdan çok daha fazlası bekliyor sizi buna emin olabilirsiniz. Bir kere o kadar orijinal bir kurgu ki. Okuduğumuz bütün kitapların birbirine benzemeye başladığı şu döneme kocaman bir nispet niteliğinde. Ülkemden bu kadar kaliteli kitaplar, fikirler çıkıyor olması göğsümü biraz daha kabarttı her bir sayfa da. Haziran ayını, o ayda yaşadıklarını, tanıdıklarını, anılarını da beraberinde kaybetmiş iki insanın kesişen yolları ve Haziran'ı bulma çabaları. Başlarda çok normal seyreden fakat yavaş yavaş fantastik öğeler serpiştirilerek yoğurulup kulak memesi kıvamına getirilmiş tadından yenmez bir yolculuk. Bu kitap insanda oldukça süratli giden bir arabanın yokuş aşağı inerken midenizi hoplattığında hissettirdikleri ile çok benzer hisler oluşturuyor. Yazarın kalemi benim için muazzamdı. Seçtiği zaman kipi dahil kelimelerin sihrini kullanarak verdiği her duyguya bayıldım. Ayrıca o kip sayesinde olayları onlarla aynı anda yaşıyor gibi hissediyor ve arayışa sizde dahil oluyorsunuz. Hikayenin bilinmeyen 3.kişisi sizsiniz. Buda karakterler ve kurguyla çok daha sıkı ve güçlü bir bağ kurmanızı sağlıyor ki bittikten sonra hissettiğim o boşluk hissi da bundan ileri geliyor sanırım. Ayrıca bu kadar kısa olduğu için de çok ayrı üzgünüm. Tadı damağımda kaldı. Keşke doya doya okuyabileceğim bir roman olsaydı Kimseden Gelen Pusulalar. Fakat kitabın sonu için sizi uyarmayı da kendime borç biliyorum. Fazlaca şaşırtıcı, ucu açık ve bende sürprizli bir sondu. Ucu açık kısmının altını çizmek istiyorum çünkü noktaları biraz kendiniz birleştirmek durumunda kalıyorsunuz kitap bittikten sonra. Benim için bu biraz duvara bakma seansına dönüştü ama bundan bile inanılmaz keyif aldım. Gene Instagram sınırlarını zorluyorum ama çok küçük bir detay daha verip kaçıyorum. Kitabın kapağında görmüş olduğunuz pul, gerçekten de 2015 Mayıs'ının başında Budapeşte'de kullanılmaya başlanmış, Edith Piaf'ın doğumunun 100 yılı için hazırlanmış bir pul. Yani o tarihlerde bir posta göndermeye kalkmış olsaydık kapakta gördüğünüz pulu kullanacaktık gerçekten de. Tamamen içimi döktüğüme göre ben kaçıyorum. Artık sıra sizde. Karl ve Lauren ile kaybolan bir Haziran'ı aramaya var mısınız ?

Yazarın biyografisi

Adı:
Selva Karcı Selen
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyacak.