Sema Karagür Avcıl

Sema Karagür Avcıl

Çevirmen
7.2/10
62 Kişi
·
186
Okunma
·
0
Beğeni
·
31
Gösterim
Adı:
Sema Karagür Avcıl
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
232 syf.
·Beğendi·7/10
Yazarın otizmli bir tanıdığı var mıydı acaba diye düşündüm okurken çünkü düşünme biçimlerini ruh dünyalarını çok iyi anlatmış.. gerçekten otizmli insanları anlama da bu kitabın çok işe yarayacağını düşünüyorum ama hikayeye gelince pek çok şey havada kalmış sanki.. yani kitabı okudum bitirdim ve ee noldu şimdi dedim.. son sayfalara acele sığdırılan bir “son” vardı bence..
227 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tood otistiktir. Aynı zamanda kaygı bozukluğu vardır.Ailesi tarafından terapi topluluğunda yaşaması için Payton Yaşam Merkezi' ne gönderilir.Tood geçen zamanla birlikte elli yaşını bulur.Orada pek çok olay ve kişilerle karşılaşır.Kitap okumayı sever.Odasını sevmediği birisiyle paylaşır.Evine olan özlem hiç bitmez. Bir gün evine dönmek için kaçar.Eylemi başarısızlıkla sonuçlanır.Kardeşi Nate arada onu görmeye gider.Her fırsatta ona eve geri dönmek istediğinden bahseder.Nihayet Nate onu evine götürür.Hiç bir şey bıraktığı gibi değildir.
Etkileyici...Sürükleyici.Duygularını öyle içten dile getirmiş ki! Hele ölmüş annesine olan özlemi.. Onun cüzdanını bulup koklaması.Annesinin kokusunu içine çekmesi.
İçten anlatımı ve duygu yüklü oluşu beni kitabın içine çekti.
360 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
İnce ve naif duygular aksettiren mistik olmasa da romantizmin zaman zaman dibine vuran gayet güzel gayet okunası yormayan yıpratmayan pamuk şeker tadında yazarın bir ilk romanıydı layıkıyla beğendim efem tarzı olanlara tavsiyedir. :))
232 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
AMA HİÇBİR ŞEY BİR KALP GİBİ KIRILMAZ ,der Miley cyrus bir şarkısında.
Kitap okumayı sevmemizin en büyük sebeplerinden biri de okuduğumuz hayatları yaşıyor gibi olmak ve bizden farklı yaşamlar sürdüren insanları anlayıp saygı duymak .
Yazar ,Otizim'i sanki otistik bir birey gibi anlatmış (Belki de otizimlidir eğer değilse helal olsun ).
Otizimli bireylerin yapmak istemedikleri şeyleri yaptıklarını ve bunun sonucunda masum üzüntüleri içimi üpertti .Todd o kadar masum ki o kadar yanakları sıkılası ,kendini geliştirmeye çalışan ve kırık bir kalbi olmasına rağmen sevgiyle doluşan bir insan ki .Okuyucu hele son bölümde çok duygulanıyor.Annesine olan sevgisi der susarım.Keyifli okumalar .
.
Başta bahsettiğim şarkı :
https://youtu.be/BxowDCe2e5w
232 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Otizm ile ilgili okuduğum ilk kitaptı Altın Çocuk. İlginç bir psikoloji, hasta ve hastalik hikayesi diyebiliriz. Özellikle diyaloglar çokça ipucu veriyor süreçle ilgili. Değişik bir konu ve karakterler, keyifli okumalar...
232 syf.
·5 günde·7/10
Otizm denince nedense aklıma hep çocuklar geliyordu bu kitaptaki 50 li yaşlardaki Todd un iç dünyasını okumak beni çok etkiledi kurgu olduğunu bilmeme rağmen gerçek gibi hisler uyandırdı sürükleyiciydi üç günde bitirdim sonunu biraz askıda biraz eksik gibi hissettim fakat genel olarak beğendim ve etkilendim
232 syf.
·Beğendi·7/10
Küçüklüğünden beri bir bakım evinde kalan otizmli bir adamın hikayesi. Kaldığı bakım evinde olanlar , arkadaşları ve kardeşiyle olan ilişkisi anlatılıyor. En büyük hayali ise küçüklüğünün geçtiği o eve gidebilmek. Daha önce çoklu kişilik bozukluğu olan bir kadın karakterin yer aldığı bir kitap okumuştum. O bana ne kadar samimiyetten ve inandırıcılıktan uzak geldiyse bu kitap bana o kadar sıcak geldi. Otizmli birinin dünyayı nasıl gördüğü, olaylara nasıl baktığı çok güzel bir şekilde anlatılmış. Kitapta olay olarak büyük şeyler olmuyor ama anlatım sizi buna ragmen hiç sıkmıyor. Sadece bazı bölümler çok fazla bilgilendirme içerdiği için anlatımı bozduğunu düşünüyorum onun dışında tavsiye edebileceğim bir kitap
232 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Otizmli Todd'un düşüncelerini ve hayatını kaleme döken yazar, kitabında otizm belirtilerini yazıya ustaca dökmüş diyebilirim. Fakat tamamen düz okuyup çok da etkilenmediğim bir kitap oldu benim için malesef.
Kitabı yazarken yazarın duygu yoğunluğu ile yazıp, yazmadığını, bilemiyorum fakat duygu ve kurgu yönünden zayıf buldum.
Buna nazaran okurken aklımdan genelde geçirdiğim bir düşünce var, bu tarzda geçmişte okuduğum kitaplardan da pay biçerek ve tabi ki biraz da yaşamsal düzlemde edindiğimiz tecrübelere dayanarak şaşırdığım bir şey var ki o da ; bakıma muhtaç insanlara kötü davranmak, alay etmek nasıl bir vicdan yoksunluğudur? Anlayamadığım, tahayyül edemediğim birşey ki etmek de istemem. Bunları okumak kötü iken yaşamak...
Tavsiye edebileceğim bir kitap olamadı Malesef.
232 syf.
·12 günde·Puan vermedi
11 yaşında evinden ayrılıp Payton yaşam merkezinde uzun süre kalan otizmli Todd'un gözünden hayatını anlatan bir kitap. Özellikle annesine duyduğu özlem, babasıyla yaşadıklarını yıllar geçmiş olmasına rağmen unutmaması, yıllar sonra evini tekrar görmek için gösterdiği çaba çok etkileyici. Sonu biraz havada kalsa da otizmli bir yetişkinle empati kurmayı sağlayan güzel bir kitap.
232 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Otizmli olması nedeniyle Todd ailesi tarafından 11 yaşlarında Payton Yaşam Merkezine getirilir. Burada uyum içinde kaldığı uzun yıllarca geçmişinde babasıyla yaşadığı anları hatırlar ve sürekli ailesine karşı bir özlem besler. En büyük hayali bir gün çocukluğunu geçirdiği eve yeniden gitmek ve annesiyle yaşadığı sevgi dolu zamanları hatırlamaktır. Kardeşi Todd’un isteğini sonunda yerine getirir. Ve Todd’u orada bir süpriz bekler. Duygulanmamak elde değil...

Yazarın biyografisi

Adı:
Sema Karagür Avcıl

Yazar istatistikleri

  • 186 okur okudu.
  • 10 okur okuyor.
  • 71 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.