Şenay Korkmaz

Şenay Korkmaz

Çevirmen
9.1/10
28 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
12
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
747 syf.
·Beğendi·10/10
Ana karakterimiz Anna’nın kişilik bölünmeleri ve kararsızlığı dikkatimizi çekecek.Yüksek sosyete sahneleri oldukça önemli ve üzerinde durulması gereken satırlardır.Tolstoy psikolojik tüm olayları Anna ve oğlu ile gözlerimizin önüne sermiştir.Psikolojik çatışmalar da sık sık karşımıza çıkacaktır.Kadın Nedir? Evlilik ve aile nedir? Kadının toplumdaki yeri nedir? İnsan nasıl olmalıdır?
Tolstoy tüm bu soruların cevaplarını farklı aileler üzerinde göstermiştir.Eser objektif ve panoramiktir.Anna roman karakterinden ziyade bir semboldür.Levin’e gelelim, Tolstoya hem kalben hem de zihnen en yakın kahramandır.Anna subjektif iken Levin toplumsaldır.Tolstoy’un her eseri birbirinin devamıdır.Bir eserden diğerine geçerken dikkatle incelerseniz anlayacaksınız.Tolstoy’un biyografik özelliklerini romanın çoğunda görüyoruz.Doğruları Levin ile anlatırken hataları Anna üzerinden göstermeyi hedeflemiştir.İki farklı hayat hikayesinin olma sebebi sorun-çözüm ilişkisi kurmaktır.
747 syf.
·10/10
hayatımda okuduğum en güzel kitap ayrıca hayatımda en güzel okuduğum kitap. 

her cümlenin kıymetini bilmeye çalıştım. her karakteri anlayabildiğimi hissettim. bu kitabı benim için çok özel kıldı çünkü herkes kendi içinde haklı ve nedenleri var. çok iyi tanırsan onu anlarsın. yanlış yapıyo olsa bile onu anlarsın. kitaptaki tüm karakterleri anlayabiliyorsun. 

levin benim okumaktan en çok zevk aldığım karakter oldu. bazen sinirlenmesi, kararsız halleri, kitty e gerçekten aşık olması, ona günlüğünü okutup pişman olması, işçileriyle beraber çalışması... hepsi levinin çok özel yanları. ama en çok etkileyen şey kitapta levinle anlatılan "insanın değişme süreci". levin kitapta sık sık içine yönelir. kafası karışık ve soruları vardır. hep değişmeye karar verir ve sonra kararının tersini uygular. sonra da kendine çok sinirlenir. kitabın sonunda ise levin kendini istediği gibi değiştirememiştir ama çok önemli bi şey öğrenir; değişmek bir süreçtir. levini huzura kavuşturan bu bu düşünce olur. 

levinin duygusal sürecinin beni etkilemesinin nedeni benim duygusal sürecime eşlik etmesi oldu. değişmek ile alakalı hissettiklerimin aktarılışı ve çözülüşünü büyülenerek okudum
747 syf.
·8/10
SPOILER

Bu yazımda kitaba adını da vermiş olan Anna'dan bahsedeceğim yalnızca. Abisinin karısını onu aldatan abisiyle barıştırmak için şehre gelen Anna, yengesine "kaderine razı mı olacaksın?" diyerek boşanan kadınların yazgısını gözlerimizin önüne seriyor. Söz konusu kadınları ayıplamak, küçümsemek olunca evrensellik sağlanıyor tüm dünyada. "ama suçlu olan o" diyen yengesinin acısını ta içimde hissettim.

Upuzun raylarda giden uzun trenler.. Tren istasyonu önemli tolstoy için. Bir tren garında hastalanarak öldüğünü hepimiz biliyoruz sonuçta. Tren garı Anna'nın da hem yaşamının başlangıcı(vronsky olan aşkının yaşamını başlattığını varsayıyorum) hem de sonu oluyor. Kaderine razı olmayı kabullenmiş aşık bir kadın görüyoruz karşımızda. Aziz kocası ile aşığı arasında kaldığından belki bir iyi oluyor Karenina bir kötü. Bipolar eğilimi olduğunu da söyleyebiliriz bu açıdan.

Vronsky'nin aşkına da kavuşmuştu. ama gene de intihar etti. Peki gelin katilinin bulalım Anna'nın. 1 numarayı toplum baskısı almalı bence. Kocasını aldattığı için, aşık olduğu için ve bu aşkını gizlice yaşadığı için toplum tarafından katilmiş tepkisi alan Anna'nın yerine koyalım kendimizi. Elbette aldatmayı yüceltmiyorum yalnız Anna'nın aynı davranışta bulunan abisinin asla yaşamadığı bir davranışa maruz kaldığını da gözardı edemiyorum. Ne yalan söyleyeyim bir ihanet bana ilk defa bu kadar masum ve doğal görünmüştü. Aldatan kadınların kocası genelde kötü olur. Tolstoy bu klişeyede karşı çıkmış. Yani evet iyi ama oldukça soğuk olan bu adama yapılan ihanet bana masum geldi. 2 numaralı katil evlat özlemi olmalı. asla rahat rahat sevemeyecek çocuğunu Anna. Buna izin vermeyecekler. 3 numaralı katil aziz koca. Aziz olmasaydı, şiddet uygulayan, alkolik, ahlaksız bir adam olsaydı katil de olmazdı şüphesiz. 4 numaralı katil Vronsky. Evet Vronsky'nin aşkı Anna'ya yaşamanın ne demek olduğunu öğretti ama onu öldüren de gene buydu ve 5 numaralı katil... Bunun cevabını tahmin etmişsinizdir. Evet son ve asıl katilimiz Anna KARENİNA.

Başka katilleri bulanlar yoruma yazabilir.
747 syf.
·11 günde·10/10
Kitap bitti ; ama yazacak bir sey bulamıyorum....

Kadın bu ne yapsa da ruhunun girdabindan kurtulamıyor..
Şüpheleri icini kemiriyor... Her ne kadar cağının üstünde bir kisilik sergilese de Anna da sonunda her kadin gibi ölümle var olmayı çözüm yolu olarak sergilemistir..
Kadin...
Kadin...
Kadin...
Sevse suc sevmese suc...
Ayrılsa kötü kadin...
Boyun eğse iyi kadın...
Adam...
Adam...
Adam...
Sevse de sevmese de alçakgönüllü...
Ayrılsa kadın kötü...
Zorbalık taslasa kadın hak eder...

Ama fiziksel zorbalik... ama duygusal zorbalik... ama ruhsal zorbalik..
Insanlık hep kadina mal etti...
Anna...
Elveda güzel ve narin kadın...
Eminim cesaretin her kadina güç verecektir...
Belki de bunlari sürekli erkekler yazıp kadini sucladiysa karakterlerde
suc kadinlarindir...
Kadınlar erkeklerin icindeki ruhu yazmadikca erkekler kadınları suclamaya devam edeceklerdir...

Kusura bakma Tolstoy amca sende hep kadini sucladin burda...
Ne Aleksey ne Stepan ne Levin ne de Vronski... hepsi kahraman oldu...
....
Kızgınım...

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.