Şenay Korkmaz

Şenay Korkmaz

Çevirmen
8.6/10
206 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
148
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
747 syf.
·Puan vermedi
tolstoy.burdaki entrikayi savas ve baristada yapmisti.genelde ust tabaka sinifi anlatan tolstoy.evli bir kadinin yasak bir iliski yasamasini anlatiyor.anaya hem kiziyor.anayi ayni zamanda seviyorsunuz.aslinda romanda kimseye kizamiyorsunuz.herkez biraz yanlis herkez biraz kotu.cok uzun soluklu ama deydi derseniz deydi en cokta kalbime....
747 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Anna Karenina...
İlk önce söylemek istediğim şey şu ki bu kitap Anna'nın aşk hayatından çok daha fazlası.
Yazar, birçok insanın hayatına derinlemesine girmiş ve hepsinde toplumun aksayan yönlerini eleştirmiş aslında.

Beni en çok etkileyen 4 karakterden bahsetmek istiyorum.

Anna'dan başlayalım. Çoğu tarafından çok cesur bir insan olduğuna yönelik bir eleştiri aldım. Bana kalırsa cesur olmaktan ziyade korkularını bastırabiliyor. İyi yürekli bir insanın tutku duygusunu keşfetmesi ile kitapta yer alıyor. Zaten beğenilen bir kadın ama o ilk defa birine bağlanıyor.


Levin... Beni etkileyen bir karakter. Çalışkan, idealleri peşinde ve aile kurarak hayatındaki tek eksiği kapatmak istiyor. Beni ona asıl bağlayan şey ise arayışı... Tanrının varlığına inanmıyor ama zamanla merak ediyor, araştırıyor. Ve sonunda çok güç bir durumdayken her şey yüreğinde ortaya çıkıyor.

Aleksey... Aleksey için güç çok önemli. Toplumda itibar sahibi. Anna'ya göre ise ilgisiz bir eş. En önemli özelliği:Muhafazakar olması. Bu da ona bağışlayıcı olma özelliğini katıyor. Bence kitapta duygularını en çok bastıran da o. Bir insanın acısını bastırıp, acı çektirene merhamet etmesi çok da kolay değildir. Aleksey bunu başarıyor. Paltosunu alana ceketini de veriyor.

Vee Varenka! Merhametli, yardımsever. Herkese yardıma koşuyor ve bir karşılık beklemiyor. Aşık olduğu adam annesine karşı çıkmamak için onu terk ediyor. O, bu konuda ona hak veriyor. "Annesine karşı çıkmaması gerekirdi zaten."diyor. Neşeli ve en önemlisi kendine saygı duyuyor. Başkaları ne der diye düşünmeden yaşıyor.Kitapta çok fazla hakim konu var ve ben bunları fazlasıyla hissettim. Her yaşamdan kendime bir pay çıkardım.


Hayata bir de bu objektiften bakın derim..
747 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Evet sonunda kitaplığımda 2 senedir duran bu güzel kitabı bitirmiş bulunmaktayım. Genelde okuduğum kitaplar hakkında uzun uzun konuşabilirim ama yazma işini ilk kez yapıyorum. ️ Neyse. Ben bu kitabı hem klasik bir eser oluşundan hem türü aşk olduğu için almıştım. Ancak beni yanılttı. Çünkü Anna ve Wronsky'in yasak aşkından daha çok Levin'in iç dünyasını, köy hayatını, tarımla ve işçilerle ilgili sorunlara çözüm arayışını, özel hayatında yaşadığı bunalımları okudum. Bu beni ara ara sıktı. Ama Levin, Tolstoy'un kitaptaki en otobiyografik karakteriydi. Okuduğum ilk Tolstoy eseri olması nedeniyle okumadan önce biraz hayatı hakkında bilgi toplamıştım ve hayatı ilgimi çekmişti. Bu yüzden de Levin'le ilgili kısımları Tolstoy'un gerçek maceraları, ruh hali olarak düşünüp eğlenceli kılmaya çalıştım. Yaklaşık 3 haftamı aldı kitabı bitirmek. Önemli bir eser olarak gördüğüm için hiçbir şeyi atlamak istemedim. Sindire sindire okudum. Zaten bir kitaba başlayıp onunla uzun bir yolculuğa çıkmaya bayılıyorum. Bu kitap ayırdığım 3 haftaya değdi diye düşünüyorum. Çünkü sonlara doğru beni çok etkiledi. Özellikle 7. bölümün sonunda ben salya sümük ağladım. Zaten genel olarak kitapta sıkıntılı ve karamsar bir hava vardı. Anna'ya yapılan haksızlıklar, onun yaşadığı zorluklar, toplumun Anna'yı dışlayışı çok acıydı. Çünkü Anna'yı suçlayan toplum Anna'dan daha masum değildi. Belki de onun tek suçu bu işi basit bir zevk olarak görmeyip, diğerleri gibi yasak ilişkisini gizlice yürütmek yerine, açıkça her şeyi yaşamasıydı. Aşkı için her şeyden vazgeçmesi, her fedakarlığı yapmasıydı. Buda benim gibi duygusal birini kolayca etkisi altına aldı. İşin özü kitabı çok beğendim. Umarım duygularımı kelimelerime aktarabilmişimdir. ️ Bu güzel kitabı herkese öneriyorum.
747 syf.
·Puan vermedi
Her kes bu kitabı tavsiye ederken en çok kadınların okuması gereken bir kitabdır diyorlar. Ama hiç öyle değildir. Çünki bu kitabda aile dramı, çaresilsik, sevgi acısı, sabr vardır. Ve tabii ki bir güclü kadın vardır. Yalnız kadınlara değil, erkeklere de örnek olan kadın.
747 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kitap 2 ciltten oluşuyor.
Çok güzel bir kitaptı.
Okuması zevkli.
Kitapta karmaşık duygular içerisinde olan Anna'nın ve çevresindekilerin yaşamları, içinde bulundukları ruhsal durumlar anlatılıyor.
1063 syf.
·45 günde·9/10
1060 küsür sayfası sizi korkutmasın. Güzel tercüme edilmiş ve dilde kelimeler adeta akıp gidiyor. Tolstoy'un ince fikirleri ve insanın yüreğine dokunan hisseler bu romanda güzel bir şekilde ortaya çıkmış. Aşk, yasak aşk, aldatma, sosyete baskısı, burjuva yaşantısı gibi konuları kapsayan konularla yazar insanın duygu aleminde yolculuk yapmış. Yer yer çok sıkıcı bulduğum fazla detaylı meseleler olmasa çok daha güzel okunabileceğini düşünmekteyim. Bu kitabı rahatlıkla 700 sayfaya indirmek mümkün. Tolstoy sevenler için muhakkak okunması gereken bir klasik romandır.
Kitap sizi kendine bağlayacak bir aşk hikayesini anlatıyor. Olayın kahramanlarına karşı hissettiğiniz duygular sürekli değişiyor. Oldukça kalın olmasına rağmen, kitabın nasıl bittiğini dahi anlamadan sona geliyorsunuz..
747 syf.
·35 günde·Beğendi·10/10
Okuyup okuyabileceğim en muhteşem kitabı okumuş bulunuyorum sanırım. Kalınlığı hep gözümü korkuturdu. Bunu düşündüğüm için bile kitaptan özür diliyorum. Bu kadar akıcı, aynı zamanda da hayata dair bu kadar güzel tespitleri olan, felsefeden, hayatın anlamından, kadın haklarından, daha aklıma gelmeyen birçok konudan bahseden ders niteliğinde bir kitap. Eğer bu incelemeyi okurken kitabı okumamış olan varsa, hemen okumaya başlasın. Çok farklı kapılar açtı bana. Kitabın asıl konusu yasak aşk. En etkilendiğim sahne, Doli'nin çocuklarıyla ilgiliydi. Bir de tebeşirle konuşma sahnesi vardı, çok hoşuma gitti. Gülümseyerek okudum. Kitabın sonu çok sarstı beni. Aynı zamanda son kısımlarda Levin karakterinin hayatı sorgulayışı muazzamdı ki onun Tolstoy'dan izler taşıdığı söyleniyor. Birkaç yerde de Türklerin adı geçiyor. Osmanlı-Rus savaşına değiniyor. Anna Karenina gibi bir dünya devinin benim yorumuma zaten ihtiyacı yok. Ayakta alkışlıyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.