Serap Gür Kalaycıoğulları, Ceyda Üstünel Keyinci

Serap Gür Kalaycıoğulları, Ceyda Üstünel Keyinci

Çevirmen
8.4/10
5 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Adı:
Serap Gür Kalaycıoğulları, Ceyda Üstünel Keyinci
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
104 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Daha önce okuduğum kitapta (Melankolinin Antomisi) stoa kelimesini çok sık duydum. Merak edip araştırdığımda fikirleri oldukça hoşuma gitti.Kısaca bu felsefeden bahsetmek gerekirse Stoa;İnsanı gerçek mutluluğa götüren yol nedir? sorusunu doğaya uygun yaşamak ve insanın bağımsızlığı etrafında şekillendirmiş.İnsanın ruhunu yönlendiren hırs, tutku,ün,zenginlik.. karşısında kendine hakim olmalı asıl mutluluğu kendi iç dünyasında bulmalı her anını akla ve doğaya uygun yaşamalıdır.Yani mutluluk dış koşullara bağlı olmamalıdır. Stoacılığa göre hayvanlardan farklı olarak insanlara akıl bahşedilmiştir.Bütün insanlar eşittir. Bu yüzden köleliği reddeder.Stoacıların Paradoks'larında 6 paradoksa yer verilmiş.
1)Sadece onurlu olan iyidir.
2)Erdem mutluluk için yeterlidir.Birinde erdem varsa o mutlu bir yaşam sürmek için her şeye sahip demektir.
3)İşlenen suçlar da doğru yapılan işler de kendi içinde denktir.
4)Aptal olan kişi aynı zamanda delidir.
6)Sadece bilge kişi zengindir.
Alt kısımda yapılan açıklamalar ve girişte Ciceronun hayatı, görüşleri, Stoacılığın uğradığı değişimlerin bulunması kitabı oldukça anlaşılır hale getirmiş. Yormayan çevirisiyle de kitabı çok beğendim bu akıma dair daha ayrıntılı kitaplar okumaya yönlendirdi.
104 syf.
·6/10
Cicero'nun ortaya sunduğu savların içerikleri değerli olsa da savunma biçimini yetersiz buldum, özellikle erdem tektir erdemlinim erdemlisi yoktur fikri çok yetersiz geldi bana. Erdemi belirlerken sosyal sınıf farkı vb. şeyleri görmezden gelmek körlüktür. Kısa sürede okunduğu için okumakla bir şey kaybetmezsiniz fakat okuduğunuzda da "vayy ben ne okudum!" denecek bir kitap değil.
100 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İyi ve mutlu bir şekilde yaşamak onurlu dürüst olmaktan geçer. Amacı olmayan zevklerin hayvanlara özgü olduğu şiddetli bir şekilde eleştirmiş. Köleliğin kaldırılması üzerine hiç söz söylememiştir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Serap Gür Kalaycıoğulları, Ceyda Üstünel Keyinci

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.