Serap Katlan

Serap Katlan

Çevirmen
8.0/10
45 Kişi
·
230
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Sermin
Sermin Tavuk Suyuna Çorba - Gençlerin Yüreğini Isıtacak Öyküler'i inceledi.
184 syf.
·27 günde·Puan vermedi
Her kitap yeni bir yolculuktur. Ben de yüreğimin ısınması için bu yola çıktım. Ancak bu yolda umduğumu bulamadım. Kimi hikayeler akıcı bir şekilde ilerlerken kimi hikayeler hiç bitmeyecek kadar uzadı. İlk defa bir kitabı okuma sürem bu kadar uzun oldu. Gençlerin içini ısıtır mı bilemem ama orta okul çağında öğrencilerin okuyabileceği tarzda bir kitap olduğunu düşünüyorum. Ancak unutulmamalıdır ki herkes farklı tarzlarda kitapları sever. Önemli olan yapılan yorumları dikkate alıp ama aynı zamanda önyargı oluşturmadan okumaya niyetlenmek.
İyi okumalar dilerim.
BrsnKs
BrsnKs Sona Erdirilemeyecek Kadar İyi Sürdürülemeyecek Kadar Kötü'ü inceledi.
277 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle sanırım bu kitabın 2020 yılı basımı Koridor yayıncılıktan çıkmış ve güncel basımındaki ismi de “Gitsem Bir Türlü Kalsam Bir Türlü” olarak türkçeye çevirilmiştir. Benim elimde okuduğum ve alıntılarını paylaştığım kitap, 2020 basımlı olan “Gitsem Bir Türlü Kalsam Bir Türlü”dür. Onun için alıntılarıma sayfa numarası eklemedim.

Kitabın içeriğine gelecek olursam, ilişkilerde artık sona mı geldim yoksa devam mı etmeliyim diye soran kişilere yönelik bir kitap. Uzaktan bakıldığında bir ilişkinin biteceği mi devam ettirileceği mi konusunda hepimiz net ve keskin tespitler yapabiliriz ancak o ilişkinin içinde var olan bir kişiysek bunu bu kadar net göremeyebiliriz. Ya da görsek bile kabul etmek istemeyebiliriz.

İlişkiler temelinde hep aynı sorunları yaşatır. Verilen ama tutulmayan sözler, hayal kırıklıkları, öfke, ezilmişlik, ilgisizlik, sorumsuzluk, şiddetli tartışmalar, çözümsüz sorunlar, kördüğüm olmuş duygular, başarısızlık, görmezden gelinme, ihtiyaçların karşılanmaması, aşağılanma, dayak, güvensizlik vb. Senaryolar başka başka gibi görünse bile sonunda hep aynı şeyler hissedilir. Başlığın ne olduğu kişiye göre değişir.

Geldiğimiz aile, büyüdüğümüz çevre, bize öğretilen yanlış inançlar ilişkimizde en etkin rolü oynar. Kendimizde kodladığımız tüm şemalar ilişkilerimizde aktif bir rol oynar. Bazen bir şeylerin bittiğini net bir şekide görsek de o şeyi devam ettirmek için çabalamamızın nedeni bu şemalarımızda yatar. İlişkinizde sizi mutsuz eden şeylere bakın ve mutsuz olduğunuz halde devam ettirmeyi çaresizce arzulayan kısmınızın altında yatan nedeninize bakın.

Bu kitap size bir ilişkide ters giden yerleri özetlemiş. Tespit etmiş, maddelemiş ve size bunlarla ilgili sorular vermiş. Sizin ilişkinizdeki sorunu yansıtan sorulara cevap verdiğinizde aslında ilişkinin devam mı tamam mı olduğunu gayet net görebiliyorsunuz. Sonrası kararınızın arkasında durup alacağınız aktivasyonları planlamaya kalıyor. Tabii bu yazmak ve söylemek kadar kolay değil, ama mutluluğunuzun önünde duran şey sadece size bağlı bir kararsa bunu göz ardı etmemek lazım. Hele emek verdiğiniz, yatırım yaptığınız bir ilişki ise karar vermek daha da zorlaşacaktır ama devam etmek sizi üzecekse boşa yatırım yapıp, emek vermeye devam etmek uzun vadede daha yaralayıcı ve yıkıcı olur.
Okuyunuz, ilişkinizle yüzleşiniz... Karar sizin.
Tuğberk Palaz
Tuğberk Palaz Tavuk Suyuna Çorba - Gençlerin Yüreğini Isıtacak Öyküler'i inceledi.
184 syf.
·Beğendi·5/10
Hiçbir edebi değeri olduğuna inanmadığım okuduğunuz anda sizi mutlu eden ama 1 saat sonra aklınızda bile kalmayacak pek çok öyküyü içerisinde barındıran bir kitap. Serinin pek çok kitabı var hangisini okuduğunuz çok önemli değil hepsi için geçerli yazdıklarım. Okuduğum dönemde etkilenmiştim haliyle ama ben o dönem İclal Aydın' ın yazdıklarından da etkileniyordum dolayısıyla kitabın beni etkilemiş olması ona vereceğim not ve onun hakkında yapmakta olduğum değerlendirme için bir kriter teşkil etmiyor haliyle. Gençlere kitap okumayı sevdirmesi açısından güzel bir kitap başka da güzel denecek herhangi bir şeyi yok. Hitap ettiği yaş kitlesi 14-17 hadi çok zorlarsak 18.
Emre Şeyda
Emre Şeyda Tavuk Suyuna Çorba - Gençlerin Yüreğini Isıtacak Öyküler'i inceledi.
184 syf.
·3 günde·Beğendi
Okuduğum ilk Tavuk Suyuna Çorba kitabı oldu. Bu seriye de çok geç başlamış oldum maalesef. İçerisinde pek çok öykü bulunan ve çoğu da ders verici nitelikte oluşan bu hikayeler genel olarak oldukça başarılı. Aralarında maalesef iyi olmayanlarda mevcut ama bu kitapta gördüğüm yunus hikayesi çok ama çok başarılı bir hayat öyküsüydü ayrıca bir basketçi ile ilgili olan öykü de gerçekten de okunmaya değerdi. Şimdi diğer Tavuk Suyuna Çorbalara diyerek başka kitaplara yolcuğuma devam ediyorum.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 230 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.