Serdar Şahinkaya

Serdar Şahinkaya

Yazar
7.6/10
5 Kişi
·
10
Okunma
·
1
Beğeni
·
73
Gösterim
Adı:
Serdar Şahinkaya
Unvan:
Yazar Tarihçi
1924, te niyet uçak yapmaktı. Devlet Demiryollarının, İmalat-I Harbiye’nin, Tayyare Cemiyeti’nin elemanları bu işe yönetildi. Uçak mühendisi olmak için yurtdışına gönderildiler. 1950’ de uçakların dizaynını bizim mühendisler yapıyorlardı. Heves, gayret ve sonuç vardı. İstenseydi her şey yapılabilinirdi.”
“1940’ ta, kendi girişimimizle tank yaptık. Bunun sadece Ford motoru dışarıdan geldi. Dizaynı bizimkilerindir. Tipi kendimize mahsustur. Kamil, Necati filan yaptılar. Zırh levhası, topu, paleti, aktarma organları hepsi bizim üretimimizdir. Bu tank, 1946’ da Cumhuriyet Bayramı töreninde geçti. Ancak, sipariş gelmedi be bu tek tank olarak kaldı. Amerikan yardımı başlayınca hazırcılık ve kolaya kaçma başladı.”
Demiryolları+Sanayileşme=Devletçilik sihirli denklemi temelinde ekonomisini örgütleyen Kemalist Türkiye, ilk defa, yirminci yüzyılda geri kalmış ve bağımlı bir ülkenin dış açıkları, kronik dış borçları ve mali esareti olmadan, kendi kendine yeten bir sanayileşmeyi gerçekleştirmesinin, ütopik bir fantezi olmadığını göstermiştir.
192 syf.
·12 günde·6/10 puan
Yazarın kendine özgü bir anlatım tarzı var. Samimi bir anlatım yapmış. Ama samimiyeti de biraz abartmış. Yazar kitapta kendi tariflerine yer vermiş. Kitabın son sayfalarında işe ufak birkaç bilgi not edilmiş. Kütüphanenizde olmazsa da olur. ;)
192 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10 puan
Cumhuriyet bir dönüşümdür, toplum yapısından eğitime, siyasetten hukuka, sömürge bir ülkeden bağımsız, kendi kendine yetebilen bir ülkenin dönüşümüdür.
Sadece askeri zaferle elde edilen bağımsızlık ile ayakta duran değil iktisadi ve ekonomik bağımsızlık ile de perçinlenmesi gereken bir yaşam biçimidir.
İşte bu iktisadi ve ekonomik bağımsızlık, ancak ve ancak sanayi üretimi ile olabileceğini yaşayarak öğrenen ve gören, yeni ve ulusal bir ekonomi kurmak amacıyla çalışan, inanan, hedefleyen ve başaran bir kadro ile olabilir.
Bu kadro sanayinin, ulusal çıkarlar için, dışarıya muhtaç olmadan yetinebilen bir ülke olmak için, saygı ile sayılıp, halkçı, devletçi bir ekonomi yaratmak için gerekli olduğunu bilmiş bunu bir an evvel başarmıştır. Çünkü bunu mecbur görmüşlerdir.
Çünkü “sanayi mecburiyettir.”

Yazarın biyografisi

Adı:
Serdar Şahinkaya
Unvan:
Yazar Tarihçi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.