1000Kitap Logosu
Serdar Sarısır
Serdar Sarısır
Serdar Sarısır

Serdar Sarısır

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.7
3 Kişi
3
Okunma
1
Beğeni
358
Gösterim
Burak CAN
Niyazi Bey ve Adana Bölgesi Tahtacıları'ı inceledi.
209 syf.
·
444 günde
Bölgesel bir Tahtacılar araştırması,bununda yapılma sebeblerinden birisi Lozan Antlasmasinda bu grubun Hıristiyan olduğunu iddia etmeleri sonucu bölgede hak talep etmelerine karşı bu araştırma ile bu taleplerin boş olduğunun kanıtlanmasıdır.Bu konuda büyük çaba harcayan Niyazi Ramazanoğlu kitap da Tahtacıların detaylı bir tanıtımını yaparak bölge hakkında çok değerli bilgileri aktarıyor.
Niyazi Bey ve Adana Bölgesi Tahtacıları
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Martenteo
Demografik Oyun Sürgün (1919-1923)'ü inceledi.
480 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Serdar Bey ile Türk Tarih Kurumu Kütüphanesi'nde tanıştım.Usul usul konuşarak ne konuda çalıştığımı sordu ve o kısa zaman zarfında bana değerli tavsiyelerde bulundu.Çok kibar ve yardımsever bir akademisyendi.Kendisinin tavsiyesiyle kitabıyla da tanıştım ve çalışmalarımda kullandım.Oldukça titizlikle hazırlanmış olan bu eserde Yunanlıların Küçük Asya'da elde etmek istedikleri bölgelerde kendi nüfuslarını fazla göstermek için Türklere yaptırdıkları zorunlu göçlerden ve 1919-1923 arası yaşanan diğer olaylardan bahsetmekte.İlgilenenlere tavsiye edilir.
Demografik Oyun Sürgün (1919-1923)
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Murat Torlak
Demografik Oyun Sürgün (1919-1923)'ü inceledi.
480 syf.
·
10/10 puan
Rusya, İngiltere ve emperyalist güçlerin desteklediği isyanların ve Yunanistan'ın Osmanlı topraklarını isteme arsuzu bu kitap da karşımıza çıkıyor. Yunanistan İzmir'i işgal etti veya adalarımızı aldı demenin arkasında çok büyük oyunlar yattığını ve Türklere karşı acımasızca davranıldığını daha net anlıyoruz. Çok detay var kitap da ama ben en sade şekilde anlatmaya çalışıyorum. Kısacası Yunanistan Osmanlı üzerinde demografik bir oyun kuruyor ve işgal ettiği yerlerdeki Türkleri ve Osmanlı vatandaşlarını sürgün etmeye başlıyor. Sürgün etmek ya zorunlu göçe tabi tutuluyor (darp, tecavüz vs) yada bildiğimiz sürgüne kapatılıyor yani öldürülüyor. İşgal ettiği yerlere Ermeni-Yunan nüfusunu gönderiyor ve topraklarımız da hak iddia etmeye çalışıyordu. Sürgün yönetimi ile milyonlarca kardeşimizin öldüğünü iliklerinize kadar hissediyorsunuz ve sayısal veriler ile başbaşa kalıyorsunuz bu kitap da. Arka planda bunca şey olurken mavi gözlü adamın başarısının da ne kadar zor olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Kitabı okurken aklıma sorular geldi. O dönemde Türk nüfusu oldukça gerilemişti ve Yunan ve Ermeni nüfusu Ege bölgesinde oldukça fazlaydı. Acaba günümüzde yapılan tartışmalarda bahsedilen, ege bölgesinde yaşayanların çoğu Yunan ve Ermeni soyundan mi geliyordu? Bunu destekleyen bir tespitim var, doğuya baktığınız zaman türk kültürünün daha sağlam olduğunu batı da ise biraz kopuk olduğu gözler önüne seriliyor. Yunanistan'ın uyguladığı bu tutum yüzünden mi böyle oldu acaba? Sürgün faaliyetleri ile doğuya kovduğu Türklerin fazlalığı kanıtı buna kanıt olabilir mi?
Demografik Oyun Sürgün (1919-1923)
OKUYACAKLARIMA EKLE
2