Şeref Birinci

Şeref Birinci

Editör
8.9/10
9 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Adı:
Şeref Birinci
Unvan:
Editör
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
216 syf.
·2 günde·9/10 puan
Hırsla basiretleri bağlı olanlar mantığın çizgisini terk ederler ve sonuç olarak ideallerini karanlık kuyulara düşürürler.
.
Bir kere daha anladılar ki imanla beslenen imkan, hürriyet aşkıyla tutuşan savaş, teknik imkanları işlemez hale getiriyor, üstün güçleri eritiyordu.
.
.
Kafkasya direnişinin bir numaralı ismi Şeyh Şamil'in hayatını, mücadelesini, inancını hayranlıkla okudum. O zorlu coğrafyada az sayıdaki Çeçen askerlerinin kalabalık Rus ordularına karşı çıkışı, imkansız denilen anlarda bile iman varsa imkanda vardır ruhuyla mücadele etmeleri göğsümü kabarttı.

Aldığı dinî eğitimle imamlığa yükselmiş, güçlü hitabeti, kararlı tutumu, askerî ve siyasî dehasıyla uzun yıllar boyunca Kafkasya'nın özgürlüğü için mücadele eden Şeyh Şamil, adalet anlayışı, ailesini bile feda edebilmesiyle düşmanlarını bile hayran bırakmıştır. Çeçenleri askeri olarak bölemeyen Ruslar, müslümanı müslümana kırdırmaya çalışarak her zaman ki oyunlarla halkın dirliğini bozmayı başarmışlar malesef.
216 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ben Kafkasya'nın hürriyeti için silaha sarılan muhariplerin en hakiri Şamil, Allah'ın himayesini, Çar'ların efendiliğine feda etmemeye ahdeden, özü sözü doğru bir Müslümanım.
•Usta yazar Yavuz Bahadıroğlu’nun son kitabı olan “Kafkas Kartalı Şeyh Şamil” hürriyet ırmağının coşkun seline kendini kaptırmış, dağdan dağa inanmış bir komutanın, vatanı uğruna her türlü fedakârlığı göze alarak “Kafkas Kartalı” diye ünlenmesini sağlayan Şeyh Şamil’in destansı hayatını anlatıyor.
Tarihi hikayeleştirerek akıcı bir dille bize anlatan Yavuz Bahadıroğlu gerçekten tarihi kitap okumayı sevmeyenlerin bile seveceği, satırların heyecanla akıp gittiği kıymetle kaleme aldığı bu eserlerini bizler okumaya devam ederek yaşatabiliriz ancak.
Vatanın selametinden, hürriyetinden başka bir şey istemeyen, kendini vatanına adamış bu uğurda ölümü düğün saymış, evladını dahi vatanın selameti için feda etmiş bir türlü Ruslar tarafından ele geçirilemeyen bu cengaverin mücadelesini mutlaka okuyun..
216 syf.
Merhabalar bugün karşınıza Rahmetli Yavuz Baharoğlu hocamızin son romanı Kafkas Kartalı Şeyh Şamil ile geldim. O kadar akıcı bir dille yazmış ki hocamız gerçekten 'tarihi sevdiren adam' unvanını sonuna kadar hak ediyor. Rabbim bir kez daha Mekanini Cennet Eylesin. İyi ki bu dünyadan bir Yavuz Bahadıroglu geçmiş

Osmanlı Devleti'nin Dağıstan Serdar-ı Ekrem ünvanını verdiği "Kafkas Kartalı" Şeyh Şamil,
Milleti için oğlunu bile gözünü kırpmadan düşmana eliyle esir olarak veren adaletli, mükemmel savaş stratejisi olan siyasi bir liderdir.

Rusların, Kafkasya'daki Müslümanları esaret altına almak için uğraştığını gören Şamil, Kafkasya'nın özgürlüğü için mücadeleye dahil oldu. 25 yıl boyunca devam eden Kafkasya-Rusya savaşlarında Rus ordularını perişan etmiştir.

Döneminde baruthaneler, tophaneler, silahhaneler yaptırarak dağınık halde bulunan ordusunu güçlendirdi ve düzenli bir hale getirdi. Ayrıca ülkesinde adaleti ve refahı artırmak için çalışmalar yaptı.

Rus Çarı ile yaşamış olduğu şu diyalog oldukça meşhurdur:
Bir gün Rus Çarı esaret altındayken Şeyh Şamil'i yemek yemek için karşısına alır Şeyh Şamil'in iştahlı bir şekilde yemek yediğini görünce yanındakilere: Korkarım bu adam bizi de birazdan yer diye söylenir. Şeyh Şamil bunu duyunca, Korkmayın dinimizde domuz eti yemek haramdır cevabını verir.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Çok farklı duygularla elime alıp okumaya başladığım bu kitap, çok yakın bir zamanda vefat eden Yavuz Bahadıroğlu'nun son romanı. Daha önce "Biz Osmanlıyız" adlı kitabını okumuştum. 2. Olarak da son romanını okumak nasip oldu. Buruk duygular eşliğinde güzel bir tarihi roman okuyacağımı bildiğimden heyecan ile başladığım bir roman oldu.

Kitap, Hacı Hasım'ın 1840'lı yılları Dağıstandaki Kafkas Arslanı olarak bilinen Şeyh Şamil ve komutasındaki Çecen ordususun Ruslara karşı bağımsızlık mücadelesini katırı ile yola çıkıp rast geldiği Çeçenli çobanın anlatımından kalem kalem not ederek ve bizzat ordunun yanına giderek gördüklerini, duyduklarını yazmasından oluşur. Ayriyeten kitapta Rus kumandanların açısından da savaşları, olayları ele alınması bu destansı öykünün geniş açıdan görülebilmesini sağlar.

Bir şey kazanılmayacak olsa, yani kazanma ihtimali olmasa bile kişinin haklı mücadelesini sürdürmesinin gerekliliğinin en güzel örneği Şeyh Şamil ve ordusunun yaptığı Ahulgo Savaşıdır. Kitabı okuduğunuzda net olarak göreceksiniz ki bazen kaybetmiş gibi gözükenlerin ardında kazananın siz olduğunu görebilirsiniz. Bu yüzden mücadele etmek önemlidir.

Çecen Ordusunun savaştığı Ruslar, aynı yolda olması gereken Hacı Murat isminde kumandanı bile Şeyh Şamil'e karşı doldurmuş ve bu cengaverleri karşı karşıya getirmiştir. Öyle ki hatasının farkına varan  ve Şeyh Şamil'e geç de olsa katılmaya karar veren Hacı Murat'ı ele geçirmek için yine Çeçen ordusuna savaşta ihanet eden Ahmet Han'ı kullanmışlardır. Yani Ruslar direk ele geciremeyeceğini bildiği ya da karşısına çıkmaya cesaret edemediği Çeçen ordusuna kendi kardeşleri aracılığı ile savaş açıyordu. Bu da Türk'ü Türk'e kırdırmak deyiminin nasıl ortaya çıktığını gözler önüne serer nitelikte. Öyle ki o dönemde yardım eli uzatmayan Osmanlılar ve avuç içi kadar kalan Çeçen ordusuna karşı Ruslar, mücadele ile değil hile ile kazanmak diyemeyeceğim galibiyet aldılar ki şu an Dağıstan'daki Müslümanlar'ın içinde bulunduğu durum ta o senelerde yaşananların uzantısı..

Kitap oldukça sade bir dille yazılmış ve olaylar silsilesi sayesinde akıcı. Öyle ki Çeçen Ordusu ile adım adım ilerlemek, çeşitli zaferler görmek, zafere ulaşılmasa da iman gücü ile ayakta durmayı başarmak satırları içinizde hissetmeyi sağlıyor ve en nihayetinde kitabı elinize aldığınızda en az 50 sayfa okumadan bırakamayacaksınız.
Normalde takıldığım bir konu değildir ama kitapta fazlaca yazım hataları,kaymalar mevcut. Umarım sonraki basımlarda bunu düzeltirler çünkü anlam kaymasına sebep olan yerler de var.

Tarihi roman severlerin ve Yavuz Bahadıroğlu'nun kalemi ile tanışmak isteyenlerin de zevkle okuyacağı bu kitabı herkese tavsiye ederim.
216 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kafkasya cihadının rehberlerinden "Kafkas Kartalı" Şeyh Şamil'in Ruslarla olan mücadelesini anlatan tarihi bir eserdir.Kafkas halklarının istiklali için cenk ederken cesaretiyle düşmanlarının dahi hayranlığını kazanan, saraylarda yaşayacakken Cennetü'l Baki'de Peygamber Efendimiz'e (sav) komşu olmayı seçen Şeyh Şamil' in kahramanlığı dillere destan olacak türden. Okurken bunu hissedebiliyorsunuz.

Tarihi roman severlerin ve Yavuz Bahadıroğlu'nun kalemi ile tanışmak isteyenlerin de zevkle okuyacağı bu kitabı herkese tavsiye ederim..
216 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Destanlaşan bir kahraman Şeyh Şamil... Kuzey Kafkasya halklarının özgürlüğü için Ruslara karşı başlattığı mücadelenin dini ve siyasi lideri. Rusların zulmüne boyun eğmeyen, halkının ve vatanının bağımsızlığı için Hz. İbrahim (a.s) misali oğlunu dahi feda etmekten çekinmeyen bir komutan.
Yavuz Bahadıroğlu, o büyük komutanın ve imamın destanlaşan hayatını anlatıyor bizlere. 1800 yıllarda Ruslara karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesinin her safhasına şahit oluyorsunuz romanda. Kâh Ahulgo Kalesinde kâh Dargo’da mücahitlerle savaşıyor, dervişlerin nasihatlerinden payınıza düşeni alıyorsunuz. Hak ile batılın savaşı Habil ve Kabil ile başlayıp, Nemrutlarla, Firavunlarla devam etmiş, bu savaşın hak adına baş kaldıranı ise Peygamberler ve onun yolundan giden Şeyh Şamiller ve daha niceleri olmuş... Zalimin adı her çağda isim değiştirsede zulüm aynı, amaç aynı. “Kafkas Kartalı” zulme dur diyenlerden, hak adına ölümü seçenlerden, Peygamber davasını omuzlarına yüklenip dini ilahiyi yaşatmak için canını feda etmekten çekinmeyenlerden, kılıçı zalime doğrultmaktan korkmayan cengaverlerden. O bize tarihin tozlu sayfalarından hayatıyla ve mücadelesiyle zulme boyun eğmeyin diye seslenenlerden... @yavuz.bahadiroglu ‘nun kaleminden eşsiz bir hayat hikayesi okudum. Okuyun, okutun.
216 syf.
·10 günde·Beğendi·Puan vermedi
𝗦̧𝗘𝗬𝗛 𝗦̧𝝠𝗠𝗜𝗟~𝗬𝝠𝗩𝗨𝗭 𝗕𝝠𝗛𝝠𝗗𝗜𝗥𝝝𝗚̆𝗟𝗨

Yavuz Bahadıroğlu’nun kalemiyle çok küçükken Sunguroğlu romanıyla tanışmıştım ve çok severek okumuştum yıllar sonra tekrar bu kitabı okumak çok güzel. Şimdi de Kafkas Kartalı Şeyh Şamil i anlatıyor. Bir çırpıda okudum zihni yormayan bir kalemi var yazarın. Tarih kitaplarına olan ilgim zaten yadsınamaz bir gerçek olduğu için bu kitabı da severek okudum. Ki zaten Yavuz Bahadıroğlu’na boşuna ‘Tarihi sevdiren Adam’ denmemiş. Şeyh Şamil’in hikayesini de çok güzel anlatmış ama yine de ben daha derin halini de merak etmedim değil ilk fırsatta öyle bir kitap da okuyacağım inşallah. Tarihe sizde ilgiliyseniz ve Şeyh Şamil’in Kafkasya’nın hürriyeti için yaptığı mücadeleyi merak ediyorsanız mutlaka bu kitapla başlayın.
216 syf.
·4/10 puan
ŞEYH ŞAMİL KAFKAS KARTALI
"Şeyh Şamil, Kuzey Kafkasya halklarının siyasi ve dini önderi olarak bilinmektedir. Dağıstan ve Çeçenya'nın üçüncü imamıdır. Kafkasya'nın hürriyeti için mücadele etmiş olan Şeyh Şamil; Türkiye, Dağıstan, Kafkasya ve diğer İslam ülkelerinde ün sahibidir."
Tarihi karakterlerin anlatıldığı kitapları okumayı çok severim. Şeyh Şamil daha önce tanımadığım biriydi. Kitabı görünce hayatını öğrenmek istedim.
Fakat kitap beni tatmin etmedi. Diyaloglar olsun savaş ruhunu hissettirme olsun malesef zayıf buldum. Ayrıca yazım kurallarında yanlışlar da var. Şeyh Şamil'in hayatını merak edenlerin daha başka donanımlı kaynaklara baş vurmasını öneririm kanaatimce.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şeref Birinci
Unvan:
Editör

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.