Serpil Bilbaşar

Serpil Bilbaşar

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
0
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
240 syf.
Bernard Lewis, Osmanlı Türk tarihiyle beraber bütün Ortadoğu'nun kültürünü ve tarihini çok derin incelemiş önemli bir yazardır. Yazdıklarının hepsi de kaynak kabul edilir ve saygı görür. Bu kitabın önsüzünde belirtildiği üzre, kitap 2001'deki ikiz kule saldırısı sırasında yazımı bitmiş olarak düzeltmeye girmiştir. Yani yazılanlar 2001 sonrası oluşan anti-islamist akımların etkisinde yada bu konuda baskı görerek yazılmamıştır. Kitabın anlattığı, özellikle İslam dünyasının bugünkü durumuna neden geldiği ve neden kurtulamadığıdır. "300 yıldır sorulan soru: hata neredeydi?" ismine de uygun olarak, Osmanlı'nın gerilemeye başlamasıyla birlikte dünyada bağımsız bir İslam devletinin kalmayışı, sürekli olarak artan ve bugünlere kadar gelen kaos ortamı incelenmiş. Bunlar incelenirken de laiklik, kadın hakları, eğitim, matbaa, sivil toplum ve kültürel değişim gibi ana başlıklar altında tasnif edilmiş. Bu kitaptan parçalı halde bir şeyler öğrenemezsiniz, tamamını düşündüğünüzde, konuyla ilgili aklınıza başka bir yorum kattığını göreceksiniz. Yüz, iki yüz, üç yüz yıl önceki olaylardan, bugün rasyonel bakışla ders almak gerekiyor. Tavsiye ederim.
240 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Bazen sıkıcı bazen akıcı, genel olarak katıldığım ancak nadir de olsa katılmadığım tespitlerin mevcut olduğu okunmasında yarar gördüğüm bir kitap.
240 syf.
·Puan vermedi
Doğunun nerde hata yaptığını nesnel bir bakış açısıyla görebilirsiniz bu kitapta. Nerde batının öne geçtiğini, doğunun yarışta geride kaldığını. Sorgulamamız gereken noktaları sorgulatan bir kitap