Serpil Bilbaşar

Serpil Bilbaşar

Çevirmen
8.6/10
14 Kişi
·
119
Okunma
·
0
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Serpil Bilbaşar
Unvan:
Türk Çevirmen
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
240 syf.
Bernard Lewis, Osmanlı Türk tarihiyle beraber bütün Ortadoğu'nun kültürünü ve tarihini çok derin incelemiş önemli bir yazardır. Yazdıklarının hepsi de kaynak kabul edilir ve saygı görür. Bu kitabın önsüzünde belirtildiği üzre, kitap 2001'deki ikiz kule saldırısı sırasında yazımı bitmiş olarak düzeltmeye girmiştir. Yani yazılanlar 2001 sonrası oluşan anti-islamist akımların etkisinde yada bu konuda baskı görerek yazılmamıştır. Kitabın anlattığı, özellikle İslam dünyasının bugünkü durumuna neden geldiği ve neden kurtulamadığıdır. "300 yıldır sorulan soru: hata neredeydi?" ismine de uygun olarak, Osmanlı'nın gerilemeye başlamasıyla birlikte dünyada bağımsız bir İslam devletinin kalmayışı, sürekli olarak artan ve bugünlere kadar gelen kaos ortamı incelenmiş. Bunlar incelenirken de laiklik, kadın hakları, eğitim, matbaa, sivil toplum ve kültürel değişim gibi ana başlıklar altında tasnif edilmiş. Bu kitaptan parçalı halde bir şeyler öğrenemezsiniz, tamamını düşündüğünüzde, konuyla ilgili aklınıza başka bir yorum kattığını göreceksiniz. Yüz, iki yüz, üç yüz yıl önceki olaylardan, bugün rasyonel bakışla ders almak gerekiyor. Tavsiye ederim.
240 syf.
·3 günde·8/10
Ortadoğu tarihi konusunda sayılı uzmanlardan biri olan bernard Lewis in elinden çıkmış, enteresan bilgi ve tespitlerin olduğu bir kitap. Kronik yayınlarının çevirisi kötü. Diğer yayın evine bir bakın derim. Kitabı tavsiye ederim.
240 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Hata neredeydi?

Bunu bizden olmayan birinin sorması ve cevaplamaya çalışması bile hatanın nereden kaynaklandığına dair bir takım ipuçları verebilir sanırım.

Batıya doğru akan nehir isimli belgesel serisi vardı. Nehrin kaynağı bizdik ama kıymetini bilemeyince, farkına varamayınca ya da kaynağın kendisi olduğumuzu unutunca nehrin getirdikleri Batı'da birikti. Onlar da bundan sağladıkları faydanın ürünlerini kendi kültürleriyle harmanlayarak bize sundular ve bizde seve seve kabul ettik. Hala da devam ediyoruz bir bakıma.
240 syf.
·Puan vermedi
Doğunun nerde hata yaptığını nesnel bir bakış açısıyla görebilirsiniz bu kitapta. Nerde batının öne geçtiğini, doğunun yarışta geride kaldığını. Sorgulamamız gereken noktaları sorgulatan bir kitap
240 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Bazen sıkıcı bazen akıcı, genel olarak katıldığım ancak nadir de olsa katılmadığım tespitlerin mevcut olduğu okunmasında yarar gördüğüm bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Serpil Bilbaşar
Unvan:
Türk Çevirmen

Yazar istatistikleri

  • 119 okur okudu.
  • 15 okur okuyor.
  • 204 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.