Seyfi Karahan

Seyfi Karahan

DerleyenEditör
8.5/10
4 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
10
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
250 syf.
·Beğendi·9/10
Yazar, konuyu tartışanların zihinlerinde ve lügatlarında bir türlü yerini bulamayan "Laiklik" kavramını gayet incelikli bir şekilde incelemiş. Laiklik kavramının tarihsel gelişiminden başlayıp, 10 Avrupa ülkesindeki uygulamalarla incelemesini sürdüren yazar, Türkiye uygulamasını Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren uzun uzadıya analiz ederek çalışmasını sonlandırmıştır. Bu konuda başarılı bir çalışma olduğunu düşündüğüm kitabı, din ve düşünce tarihine özel ilgi duyan okurlara öneririm.
315 syf.
·Beğendi·10/10
Alanda okuduğum ilk kitap olduğundan dolayı benim için yeri çok ayrı olan bu kitabın din psikolojisine ilgisi olan herkes tarafından beğenileceğini düşünüyorum. Anlatım ve içerik gerçekten çok faydalı. Din Psikolojisi alanında sayılı isimlerden biri olan Prof. Dr. Hasan Kayıklık’ın bu kitabını (alana ilginiz varsa) okumanızı tavsiye ederim.
95 syf.
·Beğendi·10/10
Şiir kitabı gelir de ben okumaz mıyım? Tabiki de bir solukta okudum ve gerçekten çok beğendiğim.Gelelim birkaç şiirin konusuna :

Kitabın başlangıç şiiri "ZAMAN" isimli şiir ile başlıyor.Şiirimizde zamanın hayatımızdaki anlamından bahsetmiş şairimiz.Kimi üzüntümüzdeki zamandan,kimi kendi kabuğumuza çekildiğimiz durumlardaki zamandan,kimi umutlarımızdaki zamandan,kimi de uzun sandığımız ama göz açıp kapatana kadar geçen zamandan,kimi geçmişin izlerini taşıyan zamandan,kimi de kendimizi sorguladığımız zamandan bahsetmiş.

İkinci şiirimizin adı "ÖYLESİNE".Burda şairimiz bizi sıkan, fazlaca sıkıntıya sokan durumlara karşı kendi içimizde savaş vermemizi ve umursamıyormuş gibi yaparak hayata devam ettiğimizi konu edinmiş.

Üçüncü şiirimizin adı "BABA VE ERKEK".Burda ise baba olmanın önemi,gerekleri ve baba sevgisini konu edinmiş.

Dördüncü şiirimiz ise "ŞEHRİN YÜZÜ". Şairimiz burda ise şehri dolduran insanların hırs peşinde,para peşinde koştuklarını,mutluluğun yerini nefret,kin,suç gibi unsurların aldığını ve artık herkesin birbirine yabancılaştığını konu edinmiş.

Beşinci şiirimiz ise "ADAM DEDİĞİN".Adamlığın lafla,giyim kuşamla,küfürle olmadığını,adamlığın yürekle olduğunu, terbiyeyle, düşünceli olmakla,doğru yolda ilerlemeyle,sahip çıkmayla olduğundan bahsetmiş.

Son olarak da şiirimizin adı "NOKTA".Noktanın önemsiz gibi durmasına aldanmamamızı,bir cümleyi bitirdiği gibi yeni cümlelerin başlangıcı olduğundan(Hayat gibi),nokta koyulduğunda bir aşkın,savaşın,zıtlaşmaların sona erdiğinden bahseder.

Emeğinize sağlık hocam

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.