Şeyhmus Diken

Şeyhmus Diken

Yazar
8.9/10
18 Kişi
·
44
Okunma
·
20
Beğeni
·
723
Gösterim
Adı:
Şeyhmus Diken
Unvan:
Yazar
Doğum:
Diyarbakır, 1954
Diyarbakır Suriçi’nin Alipaşa Mahallesi’nde doğdu. Liseye kadar Diyarbakır’da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset ve İdari Bilimler Bölümü’nü bitirdikten sonra üç yıl mülki idare amirliğinin ardından 12 Eylül askerî darbesi mağduru olarak memuriyet hayatı sona erdi. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır Temsilcisi’dir. BirGün gazetesi, Tigris Haber ve http://www.bianet.org sitesinde köşe yazıyor. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda yönetici, danışma kurulu üyesi, temsilci ve sivil toplum aktivisti, ayrıca Demokratik Toplum Kongresi-DTK delegesi ve Kültür Sanat Komisyonu üyesidir. 13 şiiri Udi Yervant tarafından bestelendi. “Diyarbekir Hikâyeleri” oyunu İmgesel Düşler Tiyatro Topluluğu tarafından oyunlaştırıldı. İletişim’den çıkan diğer kitapları: Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir Diyarbakır (2002), Diyarbekir Diyarım Yitirmişem Yanarım (2003), İsyan Sürgünleri (2005), Amidalılar - Sürgündeki Diyarbakırlılar (2007), “Ula Fılle Hoşgeldin” (2012). Diğer kitapları: Kürdîlihicazkâr Metinler (Doruk,1997), Güneydoğu’da Sivil Hayat (Metis, 2001), Tango ve Diyarbakır (Lis, 2004), Taşlar Şahit (Lis, 2008), Zevalsiz Ömrün Sürgünü Mehmed Uzun (Lis, 2009), Diyarbekir El Sallıyor (Diyarbakır Tabip Odası, 2009), Bir Kürdün AKP Okumaları (Evrensel, 2009), Gittiler İşte (Aras, 2011), Bir İnsan Hakları Delisi Rıdvan Kızgın (Dipnot, 2012), ŞehrAmed (Heyamola, 2014) ve Amida Ana (Can, 2014). Kitapları Fransızca, İngilizce, Almanca, Bulgarca ile Kürtçenin Kurmancî ve Sorani lehçelerine çevrilip basıldı.
Otuz Üç Kurşun şiiri 1943 yılında Van Özalp da otuz üç yoksul Kürt köylüsünün kurşuna dizilmesi olayını hafızalara kazımışsa, bu büyük ölçüde Ahmed Arif ın dizeleri sayesindedir..
Şeyhmus Diken
Sayfa 45 - Iletişim yayınları
Diyarbekir Türkçesi dediğinin, bilimdik Türkçeden başka bir tınısı, sesi , ahengi vardır; hele Ahmed Arif'in dilinde . Kürtçe ile Türkçe nin karışımı bir tür bileşimi...
Şeyhmus Diken
Sayfa 69 - Iletişim yayınları
‘’Dil, rahat bırakılmalı,’’ der: ‘’Dil organiktir, halk geliştirir dili. Elbette aydınlar, şairler, öğretmenler de dilde öncü olurlar. Ama önemli olan halkın kendi arasında konuştuğu dildir.’’
Ahmed Arif ''ın sesi , sözü bütün Anadolu, Mezopotamya ses ve sözlerinin harmanıdır..
Şeyhmus Diken
Sayfa 32 - Iletişim yayınları
...şiire yeni başlamış bir gencin karşısına Nazım’ ı dikerseniz, çocuk paniğe kapılır ve ters akımların uydusu olur, yahut ezilir, kötü bir kopyacı kesilir. Hidrojen bombasına karşı Kürt hançeri ne yapabilir?
Şeyhmus Diken
Sayfa 25 - İletişim
...
Cemal Süreyya çok haklı olarak Ahmet Oktay’ın vurgusunu pekiştirerek diyor ki: “ Hasretinden Prangalar Eskittim geç kalmış bir kitap değildir. Yaşsız bir şiirdir Ahmed Arif’in şiiri. Günün değil, çağın değil, çağların ‘aktüalite’siyle doludur.
...
Şeyhmus Diken
Sayfa 73 - İletişim
Şeyhmus Diken’in “Ahmed Arif - Abisi Olmak Halkının”

“Ahmed Arif’in tek kitabı ‘Hasretinden Prangalar Eskittim’ bu yıl elli yaşında. Ve bugün de gençler onun şiirleriyle aşık oluyor, aşkını ifade ediyor, onun şiirleriyle zorbalığa, baskıya direniyor , onun şiirleriyle hasretini dindirmeye çalışıyor. Ahmed Arif’i yakından tanıma olanağı bulan, Ahmed Arif’le hemşehrilik bağı olan, tıpkı  Ahmed Arif gibi “Diyarbekir” tutkusuyla  yaşamayı ve yazmayı sürdüren Şeyhmus Diken’in İletişim Yayınlarından çıkan kitabı “Ahmet Arif - Abisi Olmak Halkının” adını taşıyor. Şeyhmus Diken, anıların izini sürerek, şairin hem yaşamında, hem şiirinde  çocukluktan yetişkinliğe, Siverek’ten Afyon’a, Ankara’ya; mahpusluktan aşklara, kadim dostluklardan namus işçiliğine, eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor okuru. Her satırına sevgi, saygı, insan sıcaklığı, Anadolu sevdası, halkların kardeşliği sinmiş.
Böyle birbirinden değerli şair ve yazar hemşehrilerimin olması beni gururlandırıyor. Onlara hak ettikleri değeri vermek gerek .Ahmed Arif'i yakından tanımak isteyen arkadaşlar tavsiye ederim herkese ....
Kitap benim için bir hayal kırıklığı oldu. Fotoğraflar ve boş sayfalarla şişirilerek 98 sayfaya ulaşılmış. Adı ile kitap arasında bir bağlantı kurmak olanaksız. Ben hem yazarın dilini merak ettiğim, hem de Ahmed Arif’ten söz ettiği için kitabı aldım ve okudum. Yazarın dili hakkında Bilgi edinmek de mümkün olmadı. Baştada dediğim gibi, bir hayal kırıklığı oldu benim için. Puan vermek hadsizlik olur diye puan vermeden geçiyorum.
Şeyhmus Diken Diyarbakırın sesidir . Diyarbakır’ın kültürünü ve tarihini konu alan kitapta şiirler ve türküler de yer alıyor. Geleneksel ve gorenekleri olduğu gibi yansıtan Diyarbakırla ilgili çok ayrıntılı bilgi vermiş. Çok beğendiğim kitaplardan biridir.
Pêşî destxweşî li Kekê Ş.Dîken dikim ku, derheqê helbestvanê nemir A.Arif de pirtûkeke bi vî rengî nivîsiye. Pirtûk ne dirêj e û zimanê xwe jî herikbar e. A.Arif helbestvanekî hêja ye; him bi zimanê xwe, him bi şêwazê xwe resen e û di helbesta Tirkî de lûtkeyeke bilind e. Her çiqas zimanê A.Arif Tirkî be jî, giyan û çavkanî Kurdewarî ne. Diyarbekîr ku zarokatiya wî lê derbasbûye aliyê wî yê kurd û şoreşkerî ye, Enqere jî aliyê wî yê edebî û cîhana rewşenbîrê ye.
Pirtûk ji bo xwendevanên temenbiçûk ku A .Arif baş nasnakin hêja ye. Ji bo ku jiyana A.Arif, çîroka nivîskariya wî û helwesta wî ya li hember dinyayê binasin. Lê, lazimbû ku xebatek bi vî rengî berfirehtir bibûya. Ji ber ku mijar û bîranînên di kitêbê de, di înternetê de jî bi piranî henin. Wek mînak, nivîskar dikarî di derheqê A.Arif de bi malbat û wêjevanan re heypeyvîn çêkira. Çîroka nivîskariya A.Arif li ku, di kîjan şert û merca de kemilî ye? Ji kîjan ekol û nivîskaran hezdikir? Û bi kîjan nivîskar û derdorên edebî re têkilîyê wî hebû? Divê ew pirs bê bersiv nemana.
https://youtu.be/6DaNaEh7-Pg
Bir insanın ölümünden sonra bu kadar içten anılması ancak ve ancak koca bir yürekle ve davasına sadık olmakla olur. Bu kitabı okuduğumda bir insanın onca imkansızlıklara rağmen hiç tanımadığı insanların haklarını nasıl savunduğuna şahit oldum. Tehditlere, işkencelere, mahkemelerde koca bir ömrün hukuksuzca yargılanarak tüketilmesine rağmen hiç kızmadan ve gülümseyerek "davamızda haklıyız" elbet bir gün bu ülkede çocuklarımız huzuru bulacaktır umuduyla usanmadan davasına sadık kalan bir koca yürekli insan...

Onurlu yaşamak fakir yaşamın bir parçasıdır. Maddiyatın, makamların olmadığı halde bir dava ısrarla savunuluyorsa haklı davadır.Çünkü haklı dava sadece onurlu mücadeleyle verilir.

Bingöl'de İnsan Hakları Derneği'ni (İHD) kurar. Bingöl'de yurttaş-ların kaçırılması, öldürülmesi, işkenceye maruz kalması, tutuklanması gibi bir çok derin mevzuyu deşifre ederek vicdanı rahat bir şekilde de ebediyyete gözlerini yuman Rıdvan Kızgın...Saygın adam...İyiki dünya senn gibi insanlara mesken tuttu.
Diyarbakırlı yazar Şeyhmus Diken’in kaleme aldığı “Ahım Var Diyarbakır” adlı eseri Diken'in daha önce yine Ermenilerin Diyarbakır’dan göçlerini konu alan “Gittiler işte” kitabının devamı sayılıyor . Kitap 46 denemeden oluşuyor.

Türkçe-Kürtçe-Ermenicenin iç içe geçtiği zamanları anlatan Şeyhmus Diken kendine has diliyle o günlerin ortak dünyasını gözler önüne seriyor. Kendisiyle dün bir araya geldim .Biraz sohbet etme şansım oldu .Benim icin "Ahım Var Diyarbakır " kitabını imzaladı.Hem hemşehrisi hem de iyi bir okuyucusu olarak beğenerek okudum. Bölgeyi, ordaki halkları, kültürel yapıyı çok iyi analizler yaparak anlatıyor. Sizin de okumanızı tavsiye ediyorum. .
Kitabın ismine bakarak önyargılı olmayın.Farklı bakmak iyidir.Böylece daha iyi anlamlandırırız her şeyi.Kitabın sonundaki "Kürtler neyi istemiyor?" yazısı özetlemiş kitabı.Bazen bilmek ve anlamak yoruyor insanı...Hele ki konu siyasetse bitiriyor...Bu ülkenin insanları!Önyargılarınızı bırakın,zira sıkılan yumrukla el sıkışılmaz.
#ahmedarif’i yakından tanıma fırsatı bulan,Ahmed Arif’le hemşehrilik bağı olan,tıpkı Ahmed Arif gibi “diyarbekir” tutkusuyla yaşamayı ve yazmayı sürdüren @seyhmusdiken, #hasretindenprangalareskittim’in yayınlanışının 50.yılı anısına yazdığı-her satırında sevgi,saygı ve buram buram anadolu sevdası kokan çerez tadında kitabını mutlaka okuyunuz. #kitapyorumum yerine buraya tanıtım bültenini koyup kaçıyorum Zafer Çarşısı’ndaki sohbetlerimizden birinde biraz da biz gençler, “kendi kuşağının yaşadığı acı ve zulümleri” yaşamayalım diye onca ezaya, cefaya katlanmış olduklarını söylemişti. Sonra benzer sözleri mektuplarından birinde gördüm. “Zaten yaptığımız ne ki? Kimsenin karnında açlığı, ayağında yalınlığı ve sırtında çıplaklığı kalmasın diye ömrümüzden bir parça vermek. Hepsi bu...”

1927 yılının bir Nisan günü Diyarbekir’in taş evlerinden birinde doğar; Siverek’ten, Afyon’dan geçen yolu Ankara’ya dek uzanır. Şiire vurulur, onunla var olur. Mahpusta şiiri konuşur, sevdada her daim onun şiiri çağırılır. Dostluk, değerbilirlik onun can damarıdır. Şahdamarı da yurdu… Ne de olsa “eşkıya kanı” taşır, sevdiğinin dahi saçlarına “kan gülleri” takar…

Sadece Diyabekir’in değil tüm halkının abisidir Ahmed Arif. Şeyhmus Diken, Ahmed Arif’in bilinenlerinin yanı sıra dostlarının dağarcığında kalmış hatıralarını da dile getirdiği kitabında şairin hayatının izini sürüyor, satır aralarında onun sesini işitebileceğimiz bir anılar manzumesi sunuyor. Hasretinden Prangalar Eskittim’in yayımlanışının 50. yılı anısına, özel bir kalemden özel bir kitap... Ahmed Arif’e özlem ve saygıyla ️#abisiolmakhalkının #şeyhmusdiken #iletişimyayınları #tavsiyekitap #hayallervekitaplar #yaşarseyman

Yazarın biyografisi

Adı:
Şeyhmus Diken
Unvan:
Yazar
Doğum:
Diyarbakır, 1954
Diyarbakır Suriçi’nin Alipaşa Mahallesi’nde doğdu. Liseye kadar Diyarbakır’da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Siyaset ve İdari Bilimler Bölümü’nü bitirdikten sonra üç yıl mülki idare amirliğinin ardından 12 Eylül askerî darbesi mağduru olarak memuriyet hayatı sona erdi. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır Temsilcisi’dir. BirGün gazetesi, Tigris Haber ve http://www.bianet.org sitesinde köşe yazıyor. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda yönetici, danışma kurulu üyesi, temsilci ve sivil toplum aktivisti, ayrıca Demokratik Toplum Kongresi-DTK delegesi ve Kültür Sanat Komisyonu üyesidir. 13 şiiri Udi Yervant tarafından bestelendi. “Diyarbekir Hikâyeleri” oyunu İmgesel Düşler Tiyatro Topluluğu tarafından oyunlaştırıldı. İletişim’den çıkan diğer kitapları: Sırrını Surlarına Fısıldayan Şehir Diyarbakır (2002), Diyarbekir Diyarım Yitirmişem Yanarım (2003), İsyan Sürgünleri (2005), Amidalılar - Sürgündeki Diyarbakırlılar (2007), “Ula Fılle Hoşgeldin” (2012). Diğer kitapları: Kürdîlihicazkâr Metinler (Doruk,1997), Güneydoğu’da Sivil Hayat (Metis, 2001), Tango ve Diyarbakır (Lis, 2004), Taşlar Şahit (Lis, 2008), Zevalsiz Ömrün Sürgünü Mehmed Uzun (Lis, 2009), Diyarbekir El Sallıyor (Diyarbakır Tabip Odası, 2009), Bir Kürdün AKP Okumaları (Evrensel, 2009), Gittiler İşte (Aras, 2011), Bir İnsan Hakları Delisi Rıdvan Kızgın (Dipnot, 2012), ŞehrAmed (Heyamola, 2014) ve Amida Ana (Can, 2014). Kitapları Fransızca, İngilizce, Almanca, Bulgarca ile Kürtçenin Kurmancî ve Sorani lehçelerine çevrilip basıldı.

Yazar istatistikleri

  • 20 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 92 okur okuyacak.