Şeyma Çekici

Şeyma Çekici

Yazar
8.9/10
68 Kişi
·
213
Okunma
·
7
Beğeni
·
321
Gösterim
Kıyaslama.Senin yavrun Akdeniz'de bir somon komşununki Karadeniz'de bir hamsi.Hepsini alıp bir denize koysan da o kendine özel bir balık.
“Biz hiçbir şey bilmiyorduk sizi büyütürken. Ama bakın, hepiniz sapasağlamsınız” diyen anneler kim bilir kaç çocuğun ruhunda delikler açtı.
Değil mi ki kalbimizin içini bilen Allah'a dua ederken bile, ağzımızdan çıkana dikkat etmeliyiz.Ne kalbimizden ne de aklımızdan geçenler hakkında, hiçbir fikri olmayan insanlarla konuşurken nasıl özen göstermeliyiz varın siz düşünün.
Alexander Graham Bell'in güzel bir sözü vardır:"Bir kapı kapandığında başkası açılır, fakat biz sıklıkla ve uzun süre kapanan kapıya üzülerek baktığımız için, bizim için açılan kapıyı göremeyiz."
-Anne parmağım geçmiyor.
+Uyuduğun zaman geçecek.
-Uyku bizi iyileştirir mi anne?
+Uyku bütün yaralara iyi gelir oğlum. Bu yüzden, büyüdükçe uykulara doyamaz insan...
200 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Bu öyle bir şey ki, sanki bir arkadaşım bize gelmiş de karşılıklı sohbet etmişiz, zamanın nasıl geçtiğini anlamamışız gibi bir his.
Şeymanım, çok ama çok güzel bir şekilde anlatıyor bizi, çocuklarımızı. Hele ki Elalemi öyle güzel diline doluyor ki kahkaha attırıyor insana:) Her annenin, anne adayının okuması gereken çok güzel bir kitap. Tavsiyemdir.
Unutmadan, ben yapamadım ama siz yapın. Kitaba başlamadan evvel bir güzel çay demleyin, yanına da bi ıslak kek yapın. işte o zaman kitap tadından yenmez:) Tarif 164.sayfada mevcut:)
Keyifli okumalarınız olsun...
136 syf.
·2 günde
Burda kadınlar biraz güler,biraz ağlar ve kalkıp soğan doğrar.Kadın olmak tam da böyledir.Hayatın her alanında sana biçilmiş roller vardır ve bunlardan bir tanesi de anneliktir.Anne olana kadar bunun özlemini çekersin olunca da hayatının sonuna kadar annesindir işte!
Kitapda genç bir annenin çocukluktan anneliğe kadar olan serüveni sohbet tadında güzel bir öykü olarak kaleme alınmış.Kendi tecrübeleri ile pedegogların,kitapların söylediklerinin çoğunlukla günlük hayatımızla pek uyuşmadığını ama buna kulak asmamamız gerektiğini söylüyor.Bir çocuğu sade severek herşeyin üstesinden gelebilirmişiz.
Kitap daha çok annelik üzerinden gitse de ben erkeklerinde okuyup pay çıkarabileceğini düşünüyorum.Annelik her ne kadar emek özveri demekse de baba olmazsa bunların eksik kalacağı kanısındayım ki ebeveynlik iki kişilik bir olaydır.
136 syf.
·Beğendi·9/10
#okudumbitti
Profilinin aksine duygusal bir giriş yapmış @seymacekici. Alışageldiğimiz kinayeli yazılarını aramadım değil, ancak onun duygusal konularda da kendini pek güzel ifade ettiğine tanık oldum. Günümüz 'instamom' larının sahte dünyası yerine adı gibi Burası Gerçek Dünya. Yaşadıklarını, hissettiklerini "Millet ne der?" kaygısından uzak, cesurca anlatan, bize ayna tutan hatta gerçeklerin ağırlığıyla "ermiş" bir anne/yazar Şeyma Çekici. İnstagram yazıları gibi yazılar beklediğim için bir parça hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur,ancak farklı bir kitapla karşılaştım. Okurken beni çok iyi anlayan bir dostla sohbet ediyormuşum gibi geldi. Kalemi güzel olan Şeyma hanıma, başarılar diliyorum ve yeni kitabını dört gözle bekliyorum. İyi ki varsınız. ️
136 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Herkesin okuması gerekli. Çocukların psikolojisi neden önemli ve biz beleri yanlış yapıyoruz. Tane tane anlatımı ve hayatından verdiği örnekleriyle benim kör noktalarıma ışık tuttu bu sebeple okuduğum en güzel eserlerden biriydi. Yazarın kalemine ve yüreğine sağlık.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
80'lerin ortasında doğup, 90'larda çocuk olanların ve sokakta oyunlarla büyüyüp evcilik oynamayı bilen, hava kararınca eve dönen enerjisi yüksek neşe dolu nesli tükenen "son" çocukların boğazında düğüm, gözünde yaş silsilesi ile keyif ve kahkaha ile okuyabileceği türden.. Burası Gerçek Dünya Şeyma Çekici
136 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yazar hanımefendi aynı zamanda instagram fonemeni imiş. Ben kitabı okuduktan sonra baktım.
Kitabı alma sebebim adı. Gözüme hitap etti diyebilirim. Ama instagram ile bağlantı kurunca daha yerine oturdu isim.
Burası gerçek dünya sanal aleme benzemez!

Kitaba gelirsek;
Önce çocukluğundan anlatmaya başlıyor. Bir hayat kitabı gibi. Ve evlilik derken çocuk ve akabinde ikinci çocuk.
Anlatım dili kesinlikle güzel. Özellikle aynı durumda olan hanımlara çok tavsiye ederim. Çünkü kendileri gibi biri ile karşılaşmak onlara iyi gelecektir.
Ben beğenerek okudum. Son kısmı ise daha da iyiydi. Son yazıların olması gayet faydalı olmuş.
Şeyma Çekici hanım okumuş etmiş bilmiş annelerden.. Ve hep olduğu gibi etrafında da aşırı bilmiş insanlar var. Akıl veren, her konuda tek doğru o imiş gibi davranan insanlar. İlk evladıyla birlikte yaşadığı zorluklar ve ikinci evladıyla, kalbinin sesini dinleyerek rayına oturan annelik.
Kitap bir anı kitabı gibi ama içinde bir çok şey barındırıyor. Yaşadıklarını öyle güzel analiz etmiş ki Şeyma hanım, böylece ortaya bir çok insana fayda sağlayacak bir kitap çıkmış. Hem de eğlenceli bir kitap.

Velhasıl ben sevdim. Annelere tavsiye ederim. Veya benim gibi anne olmasanız da kitap kurdu olan varsa kesinlikle okuyun.
İçinize biraz hüzün bırakacak ve biraz tebessüm, biraz ümit...
Esra
Esra Burası Gerçek Dünya'yı inceledi.
@EsraSenol·06 Ara 2018·Kitabı okumadı
Gülmek, eğlenmek, anne olmak, gerçeklerin farkında olmak, pişman olmak ama bundan en güzel sonuçlara varabilmek ve her şeyin geçebileceğini bilmek var kitapta
Alınacak en güzel cevapta kitabın daha en başında..
136 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
2-3 saatte okunabilecek, her annenin içinde kendinden bir şeyler bulabileceği süper bir kitap. zira ben çoğu yerinde "aaa işte bu ben" deyip kimi zaman hüzünlendim, kimi zaman güldüm.
kitaptan aldığım kıssadan hisse ise; eve gidip çocuklarıma daha çoookk gülümsemek olacak.
Sevgili anneler hatta babalar okuyun bu güzelim kitabı.
Nacizane tavsiyemdir :)
136 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Baştan söyleyeyim; Kitap bir edebiyat harikası değil elbette. Ama bir anne için Harika bir kitap, kesinlikle.
Şeymanım’ın dediği gibi burası gerçek dünya. Kitaplarda yazan teorik bilgilerin yalan olduğu, ezberlerin her dakika bozulduğu, ‘yemişim psikolojisini, kişisel gelişimini’ diyemediğimiz ama soğan doğrarken hep gözyaşları akıttığımız...
Uzunca bir süredir instagram’dan takip ettiğim, her gönderisinde “işte bu” dediğim, tespitlerin sultanı, Türk Kadınlarının iç sesi ŞeYMA ÇEKİCİ için -bence- güzel bir girizgah olmuş. İlk okumaya başladığımdan bu yana ‘kitap çıkarsa mutlaka okurum’ dediğim, aslında bir Matematik öğretmeni olan taze yazar, inşaallah devamını getirirsin. Bakış açın seni çok özel kılıyor.
Bazı satırlarında gözyaşlarınızı tutamayacak, bazılarında ise gülmekten gözlerinizden yaşlar akacak Okudum, okuyun derim.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 213 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 63 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.