Şeyma Çekici

Şeyma Çekici

Yazar
8.9/10
9 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
34
Gösterim
“Biz hiçbir şey bilmiyorduk sizi büyütürken. Ama bakın, hepiniz sapasağlamsınız” diyen anneler kim bilir kaç çocuğun ruhunda delikler açtı.
Ah oğul, henüz küçücüksün. Ama sakın unutma ki: Evin de insanın da yıpranmışı yoruyor bizi. Neresine dokunsan âh ediyor, neresine dokunsan çatırdıyor. Kırmamak, incitmemek için parmak ucunda yürüyorsun da ummadığın bir anda yıkılıveriyor üzerine. Şurayı da tamir edeyim, buradaki izi de sileyim rahatlarım derken bir bakmışsın ömür geçiyor. Bir köşesinde yanık, bir köşesinde kırık. Bırak beni diyor da inatla tutuyoruz hala. Yorulduğumuzda pes edip gidiyoruz bir gün ve yanımıza kâr kalan güzel anılar, birikmiş yorgunluklar oluyor. Bazen bırakmayı bilmeli insan, yıkılmak isteyen bir evi ya da gitmek isteyen bir insanı.
Ben bir anneyim. Tecrübesizliğimin, toplumun dayatmalarının, eğitim sisteminin hatalarının, çocuklarımın ödevlerinin, yalnızlığımın ve içi boş kalabalığımın yükünü taşıyorum. Sendelediğim yerde çocuklarımın üzerine devriliyorum. Ben modern zamanda bir anneyim. Üstüme gelmeyin. Yüküm ağır, kalabalıklar içinde dörtnala koşuyorum.
Çocukları uyuturken yapılacaklar listem olur ama çoğunlukla onlarla birlikte sızarım. Anayım ben ana! Kremalı bisküviyi kreması yalanmış, yemeği yanmış, sütü taşmış, çayı soğuk, ekmeği içi oyulmuş yerim. En çok ben sızlanırım, en çok da ben severim! O kadar!
Her şeye rağmen sevilmek nedir biliyor musun anne? Sadece oyuncakları toplandığımda değil, kardeşimi ağlattığımda da gözlerinde ve sözlerinde sevildiğini görmek. Beni anlayın. Benim zorum kardeşimle değil, sizinle.
Şeyma Çekici
Sayfa 77 - Cezve Kitap
Büyüdüğünde oyuncaklarını, oyunlarını hatta anne ve babanı da alacaksın yanına sanıyorsun ya çocuk, büyümenin nasıl bir şey olduğunu bilseydin hiç pekmez yemezdin.
Ben modern zamanda bir anneyim. Üstüme gelmeyin. Yüküm ağır, kalabalıklar içinde dörtnala koşuyorum.
Şeyma Çekici
Sayfa 22 - Cezve Kitap
#okudumbitti
Profilinin aksine duygusal bir giriş yapmış @seymacekici. Alışageldiğimiz kinayeli yazılarını aramadım değil, ancak onun duygusal konularda da kendini pek güzel ifade ettiğine tanık oldum. Günümüz 'instamom' larının sahte dünyası yerine adı gibi Burası Gerçek Dünya. Yaşadıklarını, hissettiklerini "Millet ne der?" kaygısından uzak, cesurca anlatan, bize ayna tutan hatta gerçeklerin ağırlığıyla "ermiş" bir anne/yazar Şeyma Çekici. İnstagram yazıları gibi yazılar beklediğim için bir parça hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur,ancak farklı bir kitapla karşılaştım. Okurken beni çok iyi anlayan bir dostla sohbet ediyormuşum gibi geldi. Kalemi güzel olan Şeyma hanıma, başarılar diliyorum ve yeni kitabını dört gözle bekliyorum. İyi ki varsınız. ️
Her kadının bebek düşünmeye başlaması ile aklında oluşan sorular, zorlu lohusa dönemi ve çocuğu ile geçirdiği her ders gibi günün sonundaki artıları eksileri, vicdan azapları gibi konuların güzel bir dil ile anlatıldığı kitap.
Bu kitabı bir şey öğrendim diye değil evet bunu ben de düşündüm ve yalnız değilim deyip güç bulmak için okuyabiliriz. Kısaca ben sevdim kendine arkadaş arayanlar okuyabilir
Gülmek, eğlenmek, anne olmak, gerçeklerin farkında olmak, pişman olmak ama bundan en güzel sonuçlara varabilmek ve her şeyin geçebileceğini bilmek var kitapta
Alınacak en güzel cevapta kitabın daha en başında..
2-3 saatte okunabilecek, her annenin içinde kendinden bir şeyler bulabileceği süper bir kitap. zira ben çoğu yerinde "aaa işte bu ben" deyip kimi zaman hüzünlendim, kimi zaman güldüm.
kitaptan aldığım kıssadan hisse ise; eve gidip çocuklarıma daha çoookk gülümsemek olacak.
Sevgili anneler hatta babalar okuyun bu güzelim kitabı.
Nacizane tavsiyemdir :)
Bu kitabı okumanız için illa anne olmanıza gerek yok.Herkesin okuyabileceği bir kitap.Hani bazı kitapları yere göğe sığdıramıyanlar varya genelde bende onların gazına gelip alıyorum kitabı sonra hayal kırıklığına uğruyorum verdiğim paraya mı üzülüyüm boşuna geçen zamanıma mı bilemiyorum hah işte bu kitapta öyle birşey yaşamadım.Zaten kitabı kardeşimden aldım yalan yok şimdiye kadar bu kitabı hiç görmedim görsem de almazdım sanırım anne değilim ki ben diye Kitapta herşeyin mükemmel olmasını isteyen bir anne adayı var tabii herşey hayal ettiği gibi olmuyor.Hamilelik döneminden tutunda,doğumuna,ilk çocuktan sonra ikinci çocuğuna kadar olan zamanda yaşadıklarını paylaşmış bizimle yazar çok içten çok samimi sohbet havasında ilerliyor kitap.Neden anne olmanıza gerek yok dedim okumanız için çünkü belki eşinizi ,kardeşinizi,annenizi anlarsınız diye

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 6 okur okuyacak.