Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi, Nurettin Temiz

Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi, Nurettin Temiz

Çevirmen
9.6/10
14 Kişi
·
56
Okunma
·
0
Beğeni
·
5
Gösterim
Adı:
Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi, Nurettin Temiz
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Mevdudi'nin bu eseri 3 bölümden oluşmakta.
1.Batı Tufanı,
2.İslam Toplumunun Çürüyüş Ve Çöküşünün Nedenleri,
3.İslam İnkılabı Sancağını Yükselt

3. bölümde eğer yaşantınızda islamın tamamını kabul ederseniz başlığı altında neler olacağını belirtmiş Mevdudi, öyle hoş şeyler ki evet gerçekten hepsi yerine getirilse Müslüman ama yalancı, Müslüman ama hilekar v.b olmazsa tüm dünya hayran kalır parmakla gösterilirdik. Sanırım tüm sorunumuz burada başlıyor Müslüman olarak rol model olamıyoruz.

bir yerde de şöyle söylemiş 'eğer birinin kendi evi savaş alanıysa, uzak bir yere cihada katılmaya gitmesi manasızdır' nereden başlamalı sorusuna bu cevabı vermeliyiz, önce birey olarak kendimizden sonra evimizden, ailemizden..
Üstad Mevdudi'nin bu kitabı üç bölümden oluşmakta olup,yazar Batı dünyasının ( medeniyetinin ) temellerini,ve batılılaşmaya karşı çıkan muhafazakarların açmazlarını irdeliyor.

" Gelin bu dünyayı değiştirelim " derken müslümanları İslam'ı yeniden anlamaya ve Allahın dinine sonradan karışmış bid'at ve hurafeleri bir yana bırakıp,Rasulullah'ın ( sav ) tebliğ ve tavsiye ettiği şekilde yaşamaya davet ediyor.

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.
Benim için İslami hareket hayatımın gerçek gayesidir hayatım bu gayeye adanmıştır ve ölümüm de bu gayenin peşinde koşmakla olacaktır başkalarının bu yolda olup olmaması da önemli değildir şartlar ne olursa olsun bu benim ödevimdir ve O’nun Uğruna hayatımı feda edeceğim Tek bir fert bile kendine koymasa. Bu yolda yalnız kalsam da bu yolda yalnız yürüyeceğim eğer bütün dünya bana muhalefet etmekle birleşse onlarla tek başıma yılmadan mücadele edeceğim...
Batının dini durumu, İslami çöküşün sebepleri ve İslam inkılabının nasıl gerçekleşeceği gibi an konular eşliğinde yazılmış sayfa sayısı az ama not alınması gereken yerlerin çok olduğu bir eser. Kitap batının din olan düşmanlığının sebepleri ile başlar ve bazı batılı felsefecilerin dünyaya ateş yarın çeviren fikirlerine değinir. Batının iğrenç yüzünü bir kez daha gözler önüne serer. İslami çöküş bölümü oldukça kısa ama çok çok değerli bilgiler var. Son bölümde ise İslam inkılabı ve cemaat i İslam konularında güzel açıklamalar mevcut. Kadıçın konusundaki bakış açısı okunmaya değer. Mecdudi okumak zihni açan bir süreç oluşturuyor. Bağımlılık hali oluşturuyor, mevdudien sonra başka kitabı geçmek çok zor.
Başlangıçta bazı hassas konularda bilinmeyen-bilinmesi gereken mühim bazı bilgilerden bahsetti, tavsiyeler verdi ama kitaba devam ettikçe oldukça basit bir yöne doğru evrildiğini gördüm. Kitap İslam temel ilmihal ve ahlakını bilenlere oldukça basit gelebilir, o yüzden işe yeni başlayanlara bir 'ne-nasıl yapılır' kaynağı olarak kalıyor. O kimseler için güzel bir okuma olacağına eminim, tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Seyyid Ebu'l-A'la el-Mevdudi, Nurettin Temiz

Yazar istatistikleri

  • 56 okur okudu.
  • 5 okur okuyor.
  • 40 okur okuyacak.