Seyyid Kemal Haydari

Seyyid Kemal Haydari

Yazar
10.0/10
1 Kişi
·
2
Okunma
·
0
Beğeni
·
6
Gösterim
Adı:
Seyyid Kemal Haydari
Tam adı:
Ayetullah Seyyid Kemal Haydari
Unvan:
Yazar, Din Alimi
ibn Teymiye Mecmuatul-fetava adlı eserinde şöyle der:
hz. Resulullah şöyle buyurmaktadır: "Aranızda iki ağır şey bırakıyorum: Allah`ın Kitabı ve ıtretim olan Ehl-i Beyt`im. Bu ikisi Havz-ı Kevser`e gelinceye kadar asla birbirilerinden ayrılmayacaklardır." Tirmizi bu hadisi rivayet etmiş ve hasen hadis olduğunu belirtmiştir. Tirmizi`nin bu değerlendirmesi çok su götürür. Sanki Sakaleyn hadisi ile ilgili olarak sahih hiç bir hadis yok da sadece bir tek bu hasen hadis bulunmakta. Beri taraftan Tirmizi`nin hadisi hasen görüşünü de Şeyh ibn Teymiyye kabul etmemektedir.
İbn Teymiye, Yezid b. Muaviye`nin hz. İsmail`in (a.s) soyu için müjdelenen (Tevrat`ta) 12 ulu önder kişiden biri olduğunu ispatlamaya çalışmıştır. Yani o, "Benden sonra on iki imam vardır." veya "Benden sonraki halifeler ve emirler on iki tanedir." şeklinde aktarılan rivayetleri Yezid`i içerecek şekilde yorumlamıştır.
Müemmel b. İhab dedi ki: Yezid b. Harun`un şöyle dediğini işittim: "Rafiziler hariç diğer bütün bidat ehli gruplardan hadis yazılır".
Emevici din anlayışına göre yalancı olmaları yüzünden Rafiziler hariç, bütün bidat ashabı makbuldur, sapık görüşlerine davet etmedikleri müddetçe kendilerinden hadis alınır, rivayet ettikleri hadisler yazılır.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Seyyid Kemal Haydari
Tam adı:
Ayetullah Seyyid Kemal Haydari
Unvan:
Yazar, Din Alimi

Yazar istatistikleri

  • 2 okur okudu.