1000Kitap Logosu
Seyyid Kutub

Seyyid Kutub

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.9
1.616 Kişi
6,9bin
Okunma
1.168
Beğeni
25,7bin
Gösterim
Tam adı
Sayyid Qutb Ibrahim Husayn Shadhili
Unvan
Mısırlı Yazar ve Fikir Adamı
Doğum
Muşa, Mısır, 9 Ekim 1906
Ölüm
Kahire, Mısır, 29 Ağustos 1966
Yaşamı
Profesör Seyyid Kutub (Arapça: سيد قطب), (d. 1906, Mısır – ö. 29 Ağustos 1966). Mısırlı yazar, müfessir ve düşünce adamıdır. Hayatı 1906 yılında Mısır'ın Asyut kasabasısında, dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Orta ve lise tahsilini el-Ezher de bitirdi. Kahire Üniversitesi'nin Darul Ulum fakültesine girdi. 1933 yılında mezun oldugu fakülteye aynı yıl öğretim görevlisi olarak tayin oldu. 1939 ve sonrasında İslami düşünceye yöneldi. 1946'da Konum Dersleri isimli makalesini yayımladı. Çoğuna göre bu makalesi onun İslami düşünceye girişini temsil eder. Makalesinde toplumun ıslahının ve Müslümanların bu yönde çalışmasının Kur'an'ın emri olduğunu savunuyor, Mısır'ın o dönemki toplumsal yapısını ve geçirmekte olduğu dejenerasyonu eleştiriyordu. 1949 yılında ABD'ye gitmiştir. Bu dönem boyunca Amerikan yaşam tarzını ve toplumunu, tanık olduğu ırkçılığı eleştirmiş ve Amerikan medeniyetini primitif olarak görmüş ve reddetmiştir. Ayrıca, 1949 yılında, o yurtdışındayken, İslam'da Sosyal Adalet isimli eseri yayımlanmıştır. Bu eserinde gerçek sosyal adaletin İslam'da olduğunu öne sürmüştür. Ayrıca yine ABD'deki yıllarında, daha önce kaleme almış olduğu edebi makale ve eserleri eleştiriyor, o dönemlerde sahip olduğu daha seküler olarak tanımlanabilecek edebiyat anlayışından ziyade edebiyatın da kaynak olarak en başta İslam'ı alması gerektiğini savunuyordu. Kitaplarında, genellikle geleneksel İslam'a karşı, sahih bir çizgiyi savundu. Tasavvufta var olan hurafeleri eleştirdi. Mısır'a döndüğünde, kamu hizmetinden ayrılıp Müslüman Kardeşler teşkilatına katılmıştır. Teşkilatın gazete ve dergilerinden devamlı olarak düşüncelerini aktarmaya çalışırken, teşkilatın genel düşüncesiyle kendi fikirleri arasındaki bazı farklılıklar ortaya çıksa da, Müslüman Kardeşler ile olan ilşkisi devam etti. Cemal Abdül Nasır'a düzenlenen 1954 tarihli suikast girişimi nedeniyle birçok Müslüman Kardeşler üyesi gibi o da tutuklandı. Yargılama sonunda Seyyid Kutub'a onbeş yıl ağır hapis cezası verilmiştir. Hapiste ileride büyük bir önem ve üne kavuşacak iki eseri olan, Kur'an tefsiri Fi zilâl-il-Kur'an ve Kutub'un siyasi ve düşünsel görüşlerinin en son ve bütününü ifade eden Yoldaki İşaretler`i kaleme almıştır. 1964'te serbest bırakıldıktan sonra, 1965'te tekrar tutuklandı. Bu kez de birçok Müslüman Kardeşler üyesi ile birlikte tutuklanmıştı ve tutuklanma nedeni devlete karşı bir darbe girişimi idi. 22 Ağustos 1966'da hakkında idam cezası verildi. Kararı Pakistan, İngiltere, Lübnan, Ürdün, Sudan ve Irak gibi ülkelerdeki birçok dini otorite ve grup tepkiyle karşılasa ve Nasır'ı kararından döndürmeye çalışsalar da, Seyyid Kutub 29 Ağustos 1966'da idam edildi.
Yoldaki İşaretler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Din Budur
OKUYACAKLARIMA EKLE
İstikbal İslamındır
OKUYACAKLARIMA EKLE
Ruhun Sevinci
OKUYACAKLARIMA EKLE
İslamda Cihad
OKUYACAKLARIMA EKLE
İslâm'da Sosyal Adalet
OKUYACAKLARIMA EKLE
Yahudi ile Savaşımız
OKUYACAKLARIMA EKLE
İslam Toplumuna Doğru
OKUYACAKLARIMA EKLE
Tarihte Düşünce ve Metod
OKUYACAKLARIMA EKLE
Fi Zılal'il Kur'an
OKUYACAKLARIMA EKLE
İslami Etüdler
OKUYACAKLARIMA EKLE
Adem Bayındır
Köyden Bir Çocuk'u inceledi.
125 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
İlk defa 1946’da Kahire’de yayınlanan bu kitapta Kutub, çocukluk hâtıralarını son derece hassasiyet ile yazmıştır. Kitap, yirminci yüzyılın başlarında Mısır köy hayatının örf ve âdetleri, sosyal hayatı, eğitim sistemi, dinî bayramları ve merkezî hükümet ile ilişkilerini açık bir dille sunmaktadır.
Köyden Bir Çocuk
Okuyacaklarıma Ekle
77
Ahizer / Ebru Kırılmaz
Yoldaki İşaretler'i inceledi.
245 syf.
·
33 günde
·
10/10 puan
Dikkat! Bu kitap insanı fena sarsar! Seyyid Kutup'u genel olarak düşünce yazılarında bulursunuz, İslamca, Müslümanca düşünce.. İşte bu alandaki en başarılı kitabı.. Kendisi Hakkı bildiği kadar batılı da iyi bilen bir Şehid. Bir zamanlar Amerika'da yaşamış ve onların ciğerini bilen bir Müslüman. Yaşadığınızı, İslâm zannetmeden önce, bu kitabı okumanızda büyük fayda var. Müslümansanız nasıl bi dairede (İslâm'da) olduğunuzu, Müslüman değilseniz, nasıl bi İslâm'ı reddettiğinizi bilmeniz açısından güzel bir kaynak, Yoldaki İşaretler. Sorgulattırır! Ilımlılıktan kurtuluşun yolunu göstermiş bizlere yazar: Vasatlıktan değil. Vasat (orta yol) Müslüman başkadır, Ilımlı Müslüman bambaşka.. Genel olarak Seyyid Kutup minvalinde insanları okuduğum için beni çok çarpmadı kitap. Ama ne kadar gaflete daldığımı, nereye saptığımı hatırlattı, Allah kendisinden razı olsun.. İlk kez bu kaynaklardan yararlanacak olanların sindirmesi zor olabilir, O yüzden anlaya anlaya okumanız tavsiyemdir. Şayet bir gün İslâm davasıyla uğraşmaktan yorulursanız, Müslüman olmayanların yolu daha sempatik görünmeye başlarsa bu kitabı okuyun. İlaç gibi gelir. Benzin yüklemiş olursunuz kendinize. Yazarın bahsi geçtiği için şunu da şuraya bırakıyorum, dileyen alsın: youtu.be/L3n_H0Xt1cw Ek olarak: Bu kitap Pınar Yayınları'nda neden 206 sayfa görünüyor? Beka Yayınları'nda 245 sayfa. Bu ciddi bir fark. Kuşkulanmamak elde değil.
Yoldaki İşaretler
8.9/10
· 2.884 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
170
Adem Bayındır
İstikbal İslamındır'ı inceledi.
122 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
Allah'ın dini; hizmetçi kılığına bürünerek, efendilerinin huzurunda el pençe duran, istedikleri yere giden, istedikleri zaman huzurdan kovularak ayrılan, huzurda yeri öperek kapı ardına çekilip özel hizmetçi yerinde işaret bekleyen, hizmet gösterilince yere kapadıktan sonra, bugünkü sözde din adamlarının yaptığı gibi el göğüste emredersiniz efendim diyen bir hizmetçi durumuna düşmeye elverişli değildir. Hayır, Allah'ın dini buna asla razı olmaz. ... ...
İstikbal İslamındır
Okuyacaklarıma Ekle
50