Shida Bazyar

Shida Bazyar

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1
21 Kişi
okuyor-dolu
46
Okunma
v3_begen_dolu
1
Beğeni
goz
391
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Alman Yazar
Doğum
Hermeskeil, Almanya, 1988
Yaşamı
Berlin’e taşınmadan önce, Hildesheim’de yaratıcı yazarlık bölümünde okudu. Şimdi günün yarısında, gönüllü olarak ekolojik bir yıl geçirmek için Brandenburg’a gelen gençlere eğitim danışmanlığı veriyor; diğer yarısında da yazarlık mesleğini icra ediyor. Gazete ve antolojilerde ilk öykülerinin yayımlanmasının ardından 2012’de Klagenfurt Edebiyat ve Heinrich Böll Vakfı bursuna layık görüldü. Geceleri Sessizdir Tahran, onun ilk romanı. Bu romanıyla eleştirmenlerden büyük övgüler alan yazar, Almanya’nın en saygın ödüllerinden biri olan Ulla Hahn Edebiyat Ödülü’nü kazandı.
224 syf.
·
8 günde
·
6/10 puan
Geceleri Sessizdir Tahran,1979 yılının İran'ında İslam Devrimi'nin başlamasıyla anlatımına başlar 2009'a kadar ki dönemi aynı aileden 10 ar yıl arayla 4 kişinin yaşantılarına dair bakış açılarını sunar. İslam Devrimi başlayınca ülkede yaşanan kaos kitapta daha derinliğiyle anlatılabilirdi.Kim tavsiye etti nasıl listeme girdi bu kitap hatırlamıyorum ama okurken beni tatmin etmedi açıkcası.Arka kapakta bulunan 'okurların duygularını sömürmeye kaçmadan' cümlesi doğru ama hiç bir duygu yoğunluğu yaşamadan okumakta hoş gelmedi bana.İlk bölüm merak uyandırdı devamında çok farklı bir kurgu bekliyordum lakin İran'dan kaçarak Almanya'ya yerleşen bu ailenin iki ülke arası özgürlük,demokrasi kavramlarını karşılaştırmaları,gurbetci sorunu,ait olamama sorunlarından başka bir şey okumadım.Tek etkilendiğim yer iki cümleyi geçmez o da İran'da oje süren birinin tırnaklarının söküldüğü vaka.Yazar Shida Bazyar da İran kökenli ama Almanya'da yaşamış ,yaratıcı yazarlık eğitimi almış.Anlattıklarında kendi deneyimlerinden faydalandığını düşünüyorum. Farklı bir açıyla yorum yazacak olursam eğer, kitapta okuyucuyu pek aydınlatmayan,yakın zaman tarihinin izlerini bulacagız demeliyim.Bu satırdan sonrakiler İran Devrimi veya İslam Devrimi olarak bilinen olayı biraz araştırmam sonucu sizlerle paylaşmak istediğim bilgilerdir. İslam Devrimi 1979'da İran Şah'ı dedikleri batı yanlısı,dış politika izleyen monarşik lider Mohammed Reza Pahlavi'nin yönetimine son verilip ,yerine Ayetullah Humeyni'n geçip ülkeyi İslam Cumhuriyeti ile yönetmesinin adıdır.Humeyni'ye göre Rıza Pehlevi'nin reformları ülkeyi ahlaki yönden yolsuzlaştırıyordu o yüzden katı kurallar koydu yeni yönetimde.Özellikle kadınlar için büyük değişiklikler ve yasaklar gelmiş.Kız çocuklarının evlilik yaşını 9'a indirilmesi, kocaların da eşlerini mahkeme izni olmadan boşamasına izin verilmesi,kadınları yargıdan ve laiklikten uzaklaştırılması gibi.Yönetime geçen Humeyni liberal, solcu ve ılıman Müslüman muhalif liderleri ve grupları bahsi geçen kitapta da anlayacağınız üzere yok etmeye girişmiştir.Yine kitapta bahsi geçen bayrak içinde şu bilgiyi eklemeliyim.Eski Şah yönetimini ve Monarşi'yi simgeleyen Aslan ve Güneş amblemi kaldırılmış, yerine İslam Cumhuriyeti amblemi olan "Allah" yazısının logo şekli konmuş ve çeşitli itirazlara neden olmuş ancak varlığını günümüze kadar sürdürmüştür. Kitabın bende hissettirdiği eksikliklerine rağmen merak edip okumak isteyen arkadaşlar için demeliyim ki İslam Devrimi hakkında ufak bir araştırma yapın devrim öncesi ve sonrası hakkında, sonra okuyun Geceleri Sessizdir Tahran'ı.Kitapla ve sevgiyle kalınız.
kamera
Geceleri Sessizdir Tahran
kamera
Shida Bazyar
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1/10 · 46 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
224 syf.
·
Puan vermedi
Shida Bazyar'ın "Geceleri Sessizdir Tahran" isimli romanını okudum. Kitabın adı ilgimi çekmişti, hem komşu ülke hem de yakın tarih açısından da bakmak istedim. Pehlevi'nin (Şah'ın) devrildiği dönemle başlıyor, enternasyonale inanmış İran'daki devrimciler, Siyasal İslamcıların esas niyetlerini anlamadan Pehlevi'yi koltuğundan indirmek için işbirliği yapıyorlar. Tabii Siyasal İslamcılar yine şaşırtmıyor ve devrimcileri bir numaralı düşmana dönüştürüyorlar. Sonra yurtdışına kaçış ve göçmen olma ve uyum problemleri üzerinde duruyor yazar. Yıllar sonra İran'a turist olarak dönüyorlar, kültürel farklılıklar ve değişim romanın merkezine oturuyor. Kitabın son bölümünde ise İran'daki o devrimci ailenin artık Almanya'da doğmuş çocukları üzerinden bugünkü İran, sokak olayları hikayeye giriyor. 2009 yılında, İran'daki sokak olayları bu defa merkezde. Hatta birçoklarınız hatırlar, bu sokak olaylarında göğsünden vurulup ölen bir kadın vardı, ismi Neda'ydı, bu görüntü yazarı da etkilemiş olacak ki, adını romanda anmadan edemiyor. Bir de sosyal medya ve sokak eylemleri arasındaki ilişki, Ahmedinejad İran'ı, İran'daki değişim isteği ama bir türlü o özlenen (sınıfsal olmadığı için Avrupanın ve Amerika'nın da ilgisini ceken) o değişimin gerçekleşmemesi roman boyunca okuyucuyu kovalıyor. Anahtar kelimeler: İran İslam İhtilali, göçmenlik, kültürel farklılık, gelenekler diyebiliriz. #shidabazyar #gecelerisessizdiriran #hepkitap #roman Not: Amasya'da limon ağacı olmak gibi bir kitap.
kamera
Geceleri Sessizdir Tahran
kamera
Shida Bazyar
ucnokta_yatay-1
yildiz
7.1/10 · 46 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
44 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;