Siba Shakib

Siba Shakib

Yazar
6.8/10
5 Kişi
·
17
Okunma
·
1
Beğeni
·
397
Gösterim
Adı:
Siba Shakib
Unvan:
Yazar ve belgesel film yapımcısı
Doğum:
Tahran, İran
İnsanlar bir bedenin parçaları gibidir,
Aynı özden yaratılmış.
Bir parça incinip acıdığında,
Kalamaz diğerleri huzurlu ve sakin.
Eğer başkalarının kederi seni ilgilendirmiyorsa,
Ve bırakmıyorsa sende hiçbir keder,
İnsan olarak adlandırılamazsın o zaman.
(Sadi Şirazi)
"Üzülme," dedi. "Kırılanın kalbin değil de bir seramik kase olmasına sevin. Eski toprak kırılınca yerine daha iyisi gelir".
İskender:
- “Şah ve onun köleleri, hırsızların ellerini keseceklerini açıkladılar!” diye avazı çıktığı kadar bağırdı.
“Aç olan ve çocuklarının açlıktan ölmesini görmek istemeyen kişi hırsız değildir. Ey İsfahan şehrinin asil insanları! Hırsız; karnı tok olan, bir sarayda oturmasına rağmen çalıp çırpan kişidir. Asıl onun elini kesmek lazım.”
Ama asıl suç; İngilizlerin ülkemizde oluşmakta olan demokrasiye engel olmak için Şah’ı desteklemeleri ve bu şekilde petrolümüze daha kolay el koymaları.
...
Çünkü bildiğiniz gibi, Şah farangilerin bir kuklası.
480 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Başlangıçtan itibâren rahatlıkla içine çeken, İran’ın tarihsel sürecinin, toplumsal sorunlarının, ahlâk ve kültür anlayışlarının, kadın’a bakışlarının ve kadın odaklı problemlerinin Türkiye’ninkine ne kadar benzediğini görüp şaşıracağınız, siyasetten bahsederken bile çok sıkmayan, akıp giden bir İran romanı.
Fakat bazı yerlerde neden böyle saçmalıkları okumaya vaktimi ayırıyorum diyebileceğiniz hassas noktalar da var dini anlamda ama tam zıttı bir pencereden de bakıp karşı tarafı da eleştirdiği yerler olduğunda da şaşırdım. Kimi zaman sekülerizmi, kimi zaman dindarlığı eleştirdiği gibi çok büyük bir bölümünde ortadoğunun makus kaderi ‘petrol sömürüsü’ çevresinde şekillenmiş olaylar.
Edebi anlamda bir kazanımı olmasa da çevirisi çok iyiydi bence.
Okurken zorlanmıyorsunuz, akıcı, düzgün cümleler.
Yalnızca son 100 sayfa beni inanılmaz boğduğu, gereksiz uzatıldığı ve saçma sapan bağlandığı için puanı oradan kırdım.
İlginç bir romandı, tavsiye ederim bilhassa komşuların siyasetleri, tarihsel süreçlerine dair okumalar yapmak isteyen, İran’ın ve 1900-1979 arası dönemini merak edenler roman hâlinde okuyabilir.
480 syf.
·104 günde·3/10
çok merak ederek İran tarihini/Ortadoğu tarihini bir hikaye eşliğinde farklı bir bakış açısıyla bakarım, öğrenirim diye düşünmeme rağmen kitap bir türlü ilerleme sağlamadı. Evet ortada bir hikaye ve öğrenilecek şeyler var ama yazarın tarzı/çevirmenin çevirisi bir şeyler eksikti bana göre. Beklentimi karşılayamadı.

Yazarın biyografisi

Adı:
Siba Shakib
Unvan:
Yazar ve belgesel film yapımcısı
Doğum:
Tahran, İran

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 17 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.