Sibel Kuşca Güngörmedi

Sibel Kuşca Güngörmedi

Çevirmen
8.4/10
75 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Sibel Kuşca Güngörmedi
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·Puan vermedi
İnsanların Dünyası #starkyorumluyor
Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’den bir başyapıt daha. Yazarın dili zaten kendini okutuyor. O kadar akıcı ve o kadar okuru hikayenin içine sokabiliyor ki sanki tüm olayları siz yaşamış gibi hissediyorsunuz. Yazar kendi maceralarını anlatıyor. Pilot oluşu, ilk uçuşu, uçuşlarda karşılaştıkları problemler, inmemeleri gereken limanlara inişleri gibi birçok macerasını o güzelim diliyle anlatmış. Dönemin teknolojisine uygun uçaklar ile gidenin bazen dönmediği oluyor ve bütün hava yolu elemanlarının huzursuz bekleyişlerini sanki siz yaşıyormuşçasına kalbinizin en derininde hissediyorsunuz. Bu da yazarın usta kaleminin eseri tabii ki. Ayrıca kitapta birçok bilgiye de yer veriliyor. Uçaklar, pilotluk, yıldızlar, uçuş politikaları, meteoroloji, coğrafya vb. birçok alanda yeni şeyler öğreniyorsunuz. Dediğim gibi yazarın muazzam bir dili olduğu için kitap bir ders kitabı olmaktan çok uzakta bir yerde. Okudukça okuyası geliyor insanın. Hiç bitmesin dediğimiz nadir kitaplardan. Ayrıca çeviri de muazzamdı. Bu konuda bir yazı paylaşmıştım ve beklentilerimi karşılayan bir kitap oldu. Hepinize tavsiyemdir. Keyifle okuyun ve bu yazarı herkese okutun. ️
190 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Gerçekten okunulması gereken bir kitap. İnsanların dünyasını yaşadığı anılar ile anlatan Antoine De Saint-Exupéry aslında bir pilotmuş ve kitapta anlatılan olaylar onun yaşadığı olaylara dayanmaktaymış. İşte bu kitabı"Küçük Prens"'ten daha çok sevmemi sağlayan şey buydu.
Aslında Antoine De Saint-Exupéry'nin Türkiye'de çoğunlukla "Küçüp Prens" ile tanınması beni az da olsa üzdü. Çünkü bu kitabın betimlemeleri, dili, anlatımı cidden sürükleyici ve etkileyiciydi.
Bazı yerlerinde size öğüt veriyor, bazı yerlerinde yapmamanız gereken şeylerı belirtiyordu. Kısacası size birazcık hayattaki insanlardan ve hayattaki yollardan bahsediyordu.
Diğer okurların bu kitap hakkında düşündüklerini merak ettiğim için yazdıkları incelemeleri okudum. Ve pek de fazla beğendiklerini söyleyemem.
Ben, ilk başta da söylediğim gibi kitabı beğendim. Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar dilerim.
112 syf.
·1 günde·10/10
Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Kalbime dokundu... Sevgi, sadakat ve dostluk ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Olağanüstü bir hayal gücü ile yazılan bu kitap herkesin kitaplığında bulunmalı bence...
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Cok anlamlı bir kitap, küçükler için yazıldığına bakmayın herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum : “günün birinde herkes kendi yıldızını bulabilsin diye mi parlaktır yıldızlar”
112 syf.
·Beğendi·10/10
Büyüklerin inanılmaz güzel eleştirildiği bir kitap. Okuyunca insan fark ediyor ki, dünyaya kalıplarımız hazır geliyoruz. Kalıpların içine doğuyoruz. Bu dünyada farklılıklara yer yok. Büyükler kendine saçma sapan bir gaye edinmiş, etraflarında ne varsa sahiplenmişler, her şeyi kendilerinin sanıyorlar. İşleri güçleri sayı, miktar. Oysa ki sevginin bir ölçüsü, nicel değeri yoktur. Olmadığından büyükler sevmeyi de beceremiyorlar. Tek amaçları para kazanmak. İnsan sevmeyi bilmiyorlar ama kağıt parçalarını öyle seviyorlar ki. Birbirlerini basamak olarak kullanıp yükselmeye çalışıyorlar, bencillik ve kibir hat safhada. Birbirini ezme yarışı.
Antoıne De Saınt-Exupery insanların bu halini mükemmel şekilde mesajlarla anlatmış. Kesinlikle kitabın önüne de not düştüğü gibi bir çocuk kitabı olamaz. Her yetişkin okumalı, okurken önce kendini sonra etrafını eleştirmeli.
Kitap bittiğinde içimde inanılmaz bir hüzün oluştu. Küçük Prens’i kaybetmek çok üzdü. Okurken sanki bende yazarla birlikte yaşadım. Kitabı herkese tavsiye ediyorum.
112 syf.
·1 günde·4/10
Bu kitap da aynı yazarın insanların Dünyası kitabı gibi uçak ve uçma deneyimini temel alan bir kitaptı. İlgisi olan okumalı yoksa benim gibi sıkılabilirsiniz.
112 syf.
·Puan vermedi
En büyük tutkusu uçmak olan bir yazardan bahsediyoruz, Antoine de Saint-Exupery’den. Daha küçük yaşlarda içine düşen uçmak sevdasına ailesinin karşı gelmesi sonucu bir süreliğine gem vuran yazar, askerde aldığı uçuş eğitimi ile birlikte içindeki tutkunun peşinden sürükleniyor. Hatta ömür boyu dinmeyen uçmak tutkusu yazarın ölümüne de neden oluyor. ABD ordusunda yüzbaşı rütbeli yazarın uçağı 31 Temmuz 1944’te Marsilya açıklarına düşüyor. Fakat ölüm onu bulmadan evvel ömrüne birçok uçuş ve bu uçuşlar sayesinde gelişen hayal dünyasıyla birçok eser sığdırıyor. 1929 yılında pilotluğun ve uçuşun meyvelerini “Güney Postası” isimli ilk eserine dönüştürüyor. 1931’de yayımlanan “Gece Uçuşu” romanı Femina Ödülü’ne layık görülüyor. Avrupa’da savaş yılları devam ederken yazdığı “İnsanların Dünyası” isimli eseriyle Fransız Akademisi Roman Büyük Ödülü’nü kazanıyor. Ve son olarak da tüm dünyanın onu tanımasını sağlayan eseri olan “Küçük Prens”i 1943 yılında okurlarıyla buluşturuyor.

Gökyüzündeki yıldızların arasında edebi dünya kuran bir yazar Antoine de Saint-Exupery ve zifiri karanlık gökyüzünde ışığı arayan bir hikâye, Gece Uçuşu.

Muhammed Atakur

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ne-de-saint-exupery/
176 syf.
·2 günde
Dokuz yayınlarından okuduğum bu kitap insanın algı,iş gücü,yardımseverliği,işte ve arkadaşlıkta nasıl ilişkiler kurduğu,sevdiği işi yaparsa neler başarabileceği ve iş arkadaşları ile takım arkadaşı olabileceği,manevi duygular yerine maddi şeylere nasıl yönelim kendi duvarlarında yok olduğu anlatılmakta.Yazarın Küçük Prens kitabından sonra sevdiğim ve okuduğum ikinci kitabı.Keyifli okumalar. :)
112 syf.
·Puan vermedi
Akıcı , keşfedici ve Sürükleyici bir kitap. Merak insanı geliştirir. İnsan Mantık gözüyle dünyayı ve etrafını keşfederse daha da mutlu olacağına bir kez daha bu kitap bana ıspatladı. Aynı zamanda yönetim içinde güzel anektodlar var.
176 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
İnsan. İçinde yaşadığı dünyayı, onun içinde hapsolup kalmadıkça anlamıyor...
Antonie de Saint Exupery'i bir çoğumuz Küçük Prens'ten biliyor muhtemelen, diğer kitaplarını okudunuz mu bilmiyorum.
Yazarın bu eserinde de onun pilot yönü ortaya çıkıyor. Ve yine yazarın pilotluk dışında filozof tarafına da şahit oluyoruz. Eser üzerinde düşünüldüğünde çok derin anlamalar barındırıyor. Ve altını çizebileceğiniz çok cümle var içinde. Aynı zamanda eleştirel bir yönünü de olduğunu söyleyebilirim.
Dayanma gücünü, sahip olduğunuz şeylerin küçükte olsa ne kadar değerli olduğunu, korkuyu, cesareti göreceksiniz bu kitapta.

Yazarın posta pilotluğu yaptığı sırada başından geçen maceralarını anlattığı bu eserini okumanızı tavsiye ederim.