Sibel Kuşca Güngörmedi

Sibel Kuşca Güngörmedi

Çevirmen
8.2/10
92 Kişi
·
Okunma
·
1
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
Sibel Kuşca Güngörmedi
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
176 syf.
·Puan vermedi
İnsanların Dünyası #starkyorumluyor
Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint-Exupéry’den bir başyapıt daha. Yazarın dili zaten kendini okutuyor. O kadar akıcı ve o kadar okuru hikayenin içine sokabiliyor ki sanki tüm olayları siz yaşamış gibi hissediyorsunuz. Yazar kendi maceralarını anlatıyor. Pilot oluşu, ilk uçuşu, uçuşlarda karşılaştıkları problemler, inmemeleri gereken limanlara inişleri gibi birçok macerasını o güzelim diliyle anlatmış. Dönemin teknolojisine uygun uçaklar ile gidenin bazen dönmediği oluyor ve bütün hava yolu elemanlarının huzursuz bekleyişlerini sanki siz yaşıyormuşçasına kalbinizin en derininde hissediyorsunuz. Bu da yazarın usta kaleminin eseri tabii ki. Ayrıca kitapta birçok bilgiye de yer veriliyor. Uçaklar, pilotluk, yıldızlar, uçuş politikaları, meteoroloji, coğrafya vb. birçok alanda yeni şeyler öğreniyorsunuz. Dediğim gibi yazarın muazzam bir dili olduğu için kitap bir ders kitabı olmaktan çok uzakta bir yerde. Okudukça okuyası geliyor insanın. Hiç bitmesin dediğimiz nadir kitaplardan. Ayrıca çeviri de muazzamdı. Bu konuda bir yazı paylaşmıştım ve beklentilerimi karşılayan bir kitap oldu. Hepinize tavsiyemdir. Keyifle okuyun ve bu yazarı herkese okutun. ️
190 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
Gerçekten okunulması gereken bir kitap. İnsanların dünyasını yaşadığı anılar ile anlatan Antoine De Saint-Exupéry aslında bir pilotmuş ve kitapta anlatılan olaylar onun yaşadığı olaylara dayanmaktaymış. İşte bu kitabı"Küçük Prens"'ten daha çok sevmemi sağlayan şey buydu.
Aslında Antoine De Saint-Exupéry'nin Türkiye'de çoğunlukla "Küçüp Prens" ile tanınması beni az da olsa üzdü. Çünkü bu kitabın betimlemeleri, dili, anlatımı cidden sürükleyici ve etkileyiciydi.
Bazı yerlerinde size öğüt veriyor, bazı yerlerinde yapmamanız gereken şeylerı belirtiyordu. Kısacası size birazcık hayattaki insanlardan ve hayattaki yollardan bahsediyordu.
Diğer okurların bu kitap hakkında düşündüklerini merak ettiğim için yazdıkları incelemeleri okudum. Ve pek de fazla beğendiklerini söyleyemem.
Ben, ilk başta da söylediğim gibi kitabı beğendim. Herkese tavsiye ederim. İyi okumalar dilerim.
112 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bu kitabı dördüncü kez okuyuşum. Ne zaman üzülsem, sıkılsam, içimden bir şey yapmak gelmese kitaplığımdaki bu kitabı açar okurum. Biraz şey gibi: Küçük Prens' in mutsuzken gün batımını izlemesi gibi. O gün batımını izliyor ben ise bu kitabı okuyorum.
Ve bu kitabı her bitirişimde kendimi yıldızlara bakarken görüyorum. Ben inanıyorum Küçük Prens orda bir yerde. Siz de inanın... Ve mutlaka okuyun!
112 syf.
·1 günde·10/10 puan
Hayatımda okuduğum en güzel kitaplardan biri. Kalbime dokundu... Sevgi, sadakat ve dostluk ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Olağanüstü bir hayal gücü ile yazılan bu kitap herkesin kitaplığında bulunmalı bence...
112 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Cok anlamlı bir kitap, küçükler için yazıldığına bakmayın herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum : “günün birinde herkes kendi yıldızını bulabilsin diye mi parlaktır yıldızlar”
112 syf.
·Puan vermedi
1931 yılında Femina Ödülü almış Antoine de Saint Exupery romanı. Yazar tanıdık gelmiş olabilir, Küçük Prens'in yaratıcısı olan yazar bu eserinde de ince mesajlar eşliğinde kısa bir olay örgüsü ortaya koymuş. Ölüm ve yaşam arasında geçen gece uçuşunun macerası üç pilotun belirli bir hedefe uçuşu ile başlar ve ne yazık ki uçaklardan biri fırtınalı, karanlıklarla örtülü, korkulu bir uçuşla geceye devam eder. Her karakterden özel olarak bahseden yazar, uçmak ve yaşamak arasında geçen olayları bizlere sunuyor. Yalnız, dikkatli okunmadığında çok bir şey anlaşılmasa da içindeki mesajlar çok kıymetli. Satırları ince ayrıntılarına kadar düşünerek özümseyerek okuyunca hem daha keyifli hem de daha verimli... Tavsiye edilir, gerçekten hakkını verecek olana...
192 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ah canim saint exuperiy. Kitaba bir kitap fuarinda tesadüfen denk gelip okumustum.( Tesadüfen diyorum çünkü o zamana kadar exuperinin küçük prens dışında başka kitabı yok sanıyordum. Nasıl güzel tesadüftü bu. Kitabi aldim eve geldim ve bir solukta okudum. Nasıl hümanist,nasıl poztif yaklaşiyor hayata. Sonra hayat yolculuğunda onu yol arkadaşı seçtim. Okudum okudukça kapı araladı ve dünyayi anlamlandırmamı ve sevmemi sağladı. Kitap pilotluk maceralarını anlatıyor yazarın. Ölümü, dostluğu ve sevgiyi çok güzel anlatiyordu ve eksikliğini hissettiriyor.. Birseylerin kıymetini anlamayı anlatıyor. Çölde kaybolduklarında bir portakal buluyorlar ve yazar meyveye bakıp şükür cümleleri sarfediyor: insanlar diyor, bir portakal ne demek bilmiyorlar.Sonra çölde kayboldukları ve belkide öleceklerini düşünerek "ölüm hükmümüz verilmiş ve bir kez daha bunun gerçekliği beni bu sevincimden alikoyamaz.Elimde tuttuğum bu yarım portakal hayatimin en büyük keyfini sunmakta bana.. Bizlerde bu hayatta elimizde var olanla aynı keyfi ve güzellikleri tadalım ve hissederek yaşayalım bu hayatı.. Lütfen alın okuyun okutun bu özel kitabi. inanın en az küçük prens kadar sevecek ve sahipleneceksiniz.
112 syf.
·1 günde·4/10 puan
Bu kitap da aynı yazarın insanların Dünyası kitabı gibi uçak ve uçma deneyimini temel alan bir kitaptı. İlgisi olan okumalı yoksa benim gibi sıkılabilirsiniz.

Yazarın biyografisi

Adı:
Sibel Kuşca Güngörmedi

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.