Siddhartha Mukherjee

Siddhartha Mukherjee

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.9
161 Kişi
okuyor-dolu
380
Okunma
v3_begen_dolu
49
Beğeni
goz
1.897
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Unvan
Hint asıllı Amerikalı doktor, biyolog ve yazar.
Doğum
Yeni Delhi, Hindistan, 21 Temmuz 1970
Yaşamı
Siddhartha Mukherjee, Hindistan'ın Yeni Delhi kentinde Bengalli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası Sibeswar Mukherjee, Mitsubishi'de yöneticiydi ve annesi Chandana Mukherjee, Kalküta'da bir okul öğretmeniydi. Delhi'deki St. Columba's School'da okudu ve 1989'da okulun en yüksek ödülü olan 'Onur Kılıcı'nı kazandı. Stanford Üniversitesi'nde biyoloji uzmanı olarak, Nobel Ödüllü Paul Berg'in laboratuvarında kanser hücrelerinin davranışlarını değiştiren hücresel genleri tanımlayarak çalıştı. 1992'de Phi Beta Kappa üyeliğini kazandı ve 1993'te Bachelor of Science (B.S.) derecesini tamamladı. Mukherjee, Oxford Üniversitesi Magdalen Koleji'nde doktora araştırması için Rodos Bursu kazandı. Viral antijenler tarafından bağışıklık sisteminin aktivasyon mekanizması üzerinde çalıştı. 1997'de Viral antijenlerin işlenmesi ve sunumu başlıklı tezini tamamladı. Mezun olduktan sonra Harvard Tıp Okulu'na girdi ve 2000 yılında Tıp Doktoru (M.D.) derecesini aldı. 2000-2003 yılları arasında Massachusetts General Hospital'da dahiliye asistanı olarak çalıştı. 2003'ten 2006'ya kadar Boston, Massachusetts'teki Dana-Farber Kanser Enstitüsü'nde (Harvard Tıp Okulu altında) Onkoloji alanında öğretim üyesi olarak eğitim aldı. 2009'da Mukherjee, Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'ndeki Hematoloji/Onkoloji Anabilim Dalı Tıp Bölümü fakültesine yardımcı doçent olarak katıldı. Mukherjee, araştırmaları normal kök hücreler ve kanser hücreleri arasındaki bağlantılara odaklanan bir hematolog ve onkologdur. Bulgularıyla, kanser tedavisinde hücrelerin rollerini göstermiştir. 2010 yılında Simon & Schuster yayınevi tarafından, Antik Mısır'dan kemoterapi ve hedefe yönelik tedavideki en son gelişmelere kadar insandaki kanserlerin tanı ve tedavisinin evrimini anlattığı "The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer" adlı kitabını yayınlandı. 18 Nisan 2011'de kitabı, "tedavideki atılımlara rağmen, tıp bilimini hala altüst eden sinsi bir hastalığın uzun geçmişine aynı anda hem klinik hem de kişisel olan zarif bir araştırma" olarak nitelendirilerek Genel Kurgu Dışı dalında yıllık Pulitzer Ödülü'nü kazandı. Ken Burns tarafından 2015 yılında bir PBS Televizyonu tarafından kitabı temel alan bir belgesel filmi yapılan "Cancer: The Emperor of All Maladies" Emmy Ödülü'ne aday gösterildi. Mukherjee'nin 2016'da yayınlanan kitabı "The Gene: An Intimate History", genetik araştırmaların tarihini ve aynı zamanda akıl hastalığı da dahil olmak üzere yazarın ailesinin kişisel genetik tarihini araştırmaktadır.
616 syf.
·
10/10 puan
Kendinizin alt yapısındaki mekanizmayı merak ediyorsanız okuyun derim . Öncelikle okumadan belli başlı terimleri bilmeniz gerekmektedir. Bu kitap benim bu alanda okuduğum en açık , en kapsamlı ve okudukça öğrendiklerime hayran olduğum bir kitap oldu. Bilimsel araştırmalarla ,sanatı ve tarihte yaşanmış olayları harmanlanmıştır. Dönemin yaşanan olaylarına objektif bir bakış açısından anlatarak genin hikayesini anlatmaktadır. Sakin ve anlamaya açık bir kafayla okunması gereken aynı zamanda da öğrendiklerinizden sonra dünyaya ve kendinize farklı bir gözle bakacağınızın garantisini veren bir kitap. Keyifli Okumalar..
kamera
Gen
yildiz
9.2/10 · 253 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
536 syf.
·
17 günde
·
8/10 puan
Seneler önce “gen” kitabıyla beraber almıştım “Tüm Hastalıkların Şahı” kitabını. Gen’i hayranlıkla okumuş ve çok beğenmiştim. Uzun süre elim gitmedi açıp okumaya. Daha sonra vücudumda tümör beni’de vurdu ve kitaptan yine uzaklaştım… ️ Seneler sonra neyse’ ki aşağı yukarı bundan bir ay önce cesaretimi toplayıp kitabı okumaya başladım… Kitap gerçekten çok güzel kaleme alınmış… Kanserin yazılı tarihte ilk kayıtlara geçtiği yerden günümüz vakalarına kadar örneklerle, kanserin oluşumuna, evrimine, bütün yönleri ile ele almış. Bence kitabın en önemli kısmı; kanserin aslında bütün canlı yaşamı var eden genetik hücresel mutasyon sonucu oluştuğunu, ilaçlarla beraber kanserinde evrime uğradığını ve bu yarışın çok eski çağlardan günümüze süregeldiğini vurgulaması oldu. Yani kanser dış etkilerle (sigara, zehirli kimyasal atıklar, teknoloji vs.) sonucu oluşabilir ancak bu kansere yakalanmanın tek yolu değil. Genetik mutasyon sonucu kendiliğinden de hücrelerimizin kanser hücresi haline gelebileceğini, hem bilimsel verilerle hem de gayet anlaşılır bir dille gösteriyor. Bütün korkutuculuğuna ve ürkütücülüğüne rağmen kanserin günümüzde gerçekten bilimsel doğal açıklamasına genetik ve tıbbi veriler ışığında ulaşmış oluyorsunuz. Kitap size en azından artık kanserin ne olduğunu tanıdığımızı; Tedavi ve ilaç kısmının ise umutlu bir gelişim sürecinde olduğunu size örnekleri ile gösteriyor. Dolayısıyla antik çağlarda kara safra adı verilen “ürkütücü ve gizemli” bu hastalığın hiç’te öyle olmadığını kendi vücudunuzdaki genlerin hatalı “yazılımından” (yani mutasyondan) kaynaklandığını, kanser tedavisinde günümüzde gelinen umutlu durumu ve gelecekteki gidişatı görüyorsunuz. Mukharjee’nin önce “gen” kitabını arkasından “Tüm hastalıkların şahı Kanserin biyografisi” ni mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
kamera
Tüm Hastalıkların Şahı
yildiz
8.6/10 · 88 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
536 syf.
·
102 günde
·
10/10 puan
Kanseri ortaçağdan bügüne kadar ne kadar tanıdığımız hakkında yazılmış bir kitap. “Tüm Hastalıkların Şahı” ismi 1920’ler de bir asker cerrahın kanser ile ilgili yazdığı notlarından alır. “Tüm hastalıkların şahı, en sinsisi…” Kapağındaki yengeç resmi Hipokrat’ın kanser tümörünü yengece benzetmesinden gelir. Kanserle ilgili gelişmeleri hikayeleştirip 500 yıllık süreci bir bütün içinde anlatmak ciddi bir emek ve vizyon. Hintli Amerikalı doktor Mukherjee’ye Gen kitabından sonra bir kez daha hayran kaldım.
kamera
Tüm Hastalıkların Şahı
yildiz
8.6/10 · 88 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;